gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
6 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 6 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Καραφλό καναρινάκι

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από alicedros Δευ Δεκ 26, 2011 6:51 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους !!! Πάντα υγεία και τυχη σε όλους εύχομαι!!!
Θα μπω κατ'ευθειαν στο ψητό!
Αυτές τις μέρες λόγω του ότι ο θείος μου έχει πάει διακοπές φροντίζω και τα δικά του τα καναρινάκια σε αριθμό 5. Ένα ζευγαρι και τα τρια παιδια του,τα οποία πλέον ειναι 3 χρονων ! Το πρόβλημα είναι τώρα το εξής... Ο θείος μου όσα χρόνια τα έχει το ζευγαρι δεν το εχει χωρίσει ποτε !!! Όσες φορες και αν του είπα ότι δεν είναι σωστο δεν το δεχεται... Λέει θα μαραζώσουν !!! Rolling Eyes Το θηλυκο του τώρα πριν κανα χρόνο καραφλιασε σε όλο το μερος του κεφαλιου απο τα αυτιά και πίσω μεχρι το σβερκο... Ο θείος μου το πήγε στον κτηνίατρο που τα παω και εγω,ο οποίος του εδωσε κατι ανθρωπινα φαρμακα, κάτι που είναι για τα ορμονικα δεν έχω καταλάβει... Του ελεγε μετα συνεχεια να το ξαναπηγαινει εκει να το βλεπει και ο θειος μου βαρεθηκε λεει να τρέχει το πουλι στο γιατρο και δεν το εχει ξαναπαει... Το πουλάκι είναι ακόμη έτσι ! Crying or Very sad Τώρα που τα έχω και τα φροντίζω αποφάσισα να απευθυνθώ σε σας και να κανω κατι...!!! Έτσι λοιπόν έβαλα το πουλάκι μόνο σε ενα κλουβακι που είχα του εβαλα και βιταμινες στο νερακι... Κατα τα άλλα το πουλάκι ειναι ζωηρο, και τρώει και πίνει κανονικα! Το κοίταξα και απο κάτω και είναι φυσιολογικότατο !!! Ούτα καρινα ούτε τίποτα !!! Και οι κουτσουλιές του φαίνονται φυσιολογικες ! Τι άλλο μπορω να κάνω για να το βοηθησω ;; Συγγνώμη για το μεγαααλο post !!!
Ευχαριστώ πολύ,
Αλίκη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από billys Τρι Δεκ 27, 2011 7:14 am

γεια σου αλικη, χρονια πολλα και καλα ευχομαι! βιταμινες, ιχνοστοιχεια σωστη διατροφη ψεκασε το για παρασιτα και αφησε το μια εβδομαδα σε σταθερο μερος μονο του στο κλουβακι να δεις πως θα παει και να μα ς πεις. ποτε εχει κανει τελευταια πτεροροια γνωριζεις?
billys
billys
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 48
Τόπος : κατερινη
5983

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από alicedros Τρι Δεκ 27, 2011 2:37 pm

Μμμμμ.... Όχι... Δε ξερω... Δηλαδή να το ταιζω ό,τι θα το ταιζα αν ειχε πτεροροια ετσι ;;;; Δλδ παθολογικη πτεροροια εχει;;; Υπάρχει περίπτωση να μην ξαναβγάλει ποτε πτέρωμα σε εκείνο το σημείο....;;;;
Ευχαριστώ πολύ Βασίλη για τη συμβουληη !!!
Φιλικά
Αλίκη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από adreas Τρι Δεκ 27, 2011 7:28 pm

Λέγετε ότι αυτό συμβαίνει λόγο έλλειψης βιταμινών και κυρίως βιταμίνης Α. Οπότε παίρνεις κάποιο σκεύασμα με την βιταμίνη αυτή η στην αυγοτροφή σου μουρουνέλαιο, εγώ τα έχω μάθει και την τρώνε αλλά βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού σπόρια στο κάθε πουλάκι και ότι πρόσθετα τους βάζω τα καθαρίζουν. Και αυτό λόγο του ότι όταν καθάριζα τα κλουβιά υπήρχε κάτω όλο το κεχρί και κάποια άλλα σπόρια και μόνο τα λιπαρά σπόρια ήταν ξεφλουδισμένα, πως μπορούν διαφορετικά να έχουν μια ισορροπημένη διατροφή στο σιτηρέσιο τους και να μην καταναλώνουν τους λιπαρούς η ελαιούχους σπόρους; Έχω μόνο καρδερίνες.

adreas
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Αριθμός μηνυμάτων : 33
5389

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από alicedros Τρι Δεκ 27, 2011 9:47 pm

Πέρα από το σκεύασμα με τη βιταμινη Α ποιες τροφες περιεχουν βιταμινη Α να του βαλω να φαει ;;;; Και παλι ευχαριστω !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από billys Τετ Δεκ 28, 2011 9:18 am

αυγο, καροτο ,σπανακι,μαρουλι,μπροκολο ειναι μερικες τροφες που προσφερουν στα πουλια βιτ Α . μην κανεις ομως υπερβολες και δημιουργησεις αλλου ειδους προβληματα οπως διαρροιες.
billys
billys
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 48
Τόπος : κατερινη
5983

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από alicedros Τετ Δεκ 28, 2011 3:40 pm

Εντάξει.... Ηδη την αυγοτροφη που φτιαχνω μονη μου που ειναι βραστο αυγο,φρυγανια,καροτο και ριγανη της βαζω απο λιγο μερα παρα μερα... Της βαζω και τις βιταμινες στο νερακι... Τωρα πρέπει να κανω υπομονη....

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καραφλό καναρινάκι Empty Απ: Καραφλό καναρινάκι

Δημοσίευση από alicedros Τρι Ιαν 10, 2012 4:28 pm

Καλησπερα !!! Το θεμα μπορει να κλειδωσει.... Το πουλακι το εχει παρει ο θειος μου ο οποιος τα ενωσε και τα εχει οπως πριν... Το πουλακι δεν εδειξε καμμια βελτιωση... Crying or Very sad Ευχαριστω οσους με βοηθησαν με τις συμβουλες τους !!!
Φιλικα
Αλίκη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης