gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
5 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 5 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Κανάρα Hanibal

+2
gianniskilkis
Bullseye
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Νοε 04, 2011 4:33 pm

Καλησπέρα!
Ο τίτλος τα λέει όλα... Σήμερα το μεσημέρι πηγαίνοντας να βάλω λίγη γλιστρίδα στα πουλιά μου αντίκρισα το εξής θέαμα... Σε ένα κλουβί είχα εδώ και πολύ καιρό 2 κανάρες μία κοινη και μία κόκκινη χιονέ... Το μεσημέρι η κόκκινη είχε σκοτώσει την κοινή και την ξεπουπούλιαζε και τσιμπούσε το στήθος της και όλα αυτά ενώ είμουν μπροστά... Δεν ξέρω αν το έχετε ξαναδεί αυτό με καναρίνια αλλά εμένα μου ήρθε να την πνίξω στην κιριολεξία... Πέρσυ στην αναπαραγωγικη περίοδο μου τσιμπούσε τον αρσενικό αλλά σκεύτικα ότι δεν ήταν πυρρωμένη και γι αυτό και τον έβγαλα (τυχερός ήταν) αλλά αυτό ούτε που το περίμενα....

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από gianniskilkis Παρ Νοε 04, 2011 6:10 pm

Ανδρέα εγώ δεν θα σου πω τι θα την έκανα αλλά εάν την κρατήσεις δες λίγο την διατροφή της επειδή αυτή η συμπεριφορά κατά την γνώμη μου σημαίνει διατροφικές ανάγκες...
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4971

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Νοε 04, 2011 6:14 pm

gianniskilkis έγραψε:Ανδρέα εγώ δεν θα σου πω τι θα την έκανα αλλά εάν την κρατήσεις δες λίγο την διατροφή της επειδή αυτή η συμπεριφορά κατά την γνώμη μου σημαίνει διατροφικές ανάγκες...
Μπορεις να το κανεις λίγο ποιο συγκεκριμένο? Σε όλα τα καναρίνια μου τα ίδια δίνω και δεν έχω παρατηρήσει παρόμια συμπεριφορά ξανά...

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από panos Παρ Νοε 04, 2011 6:22 pm

Αντρεα αν ειχα εγω τετοια καναρα θα την εστειλνα στη βουλη....χαχαχαχαχαχαχα
Βαλτη σε ενα κλουβι και αστην μεχρι να παει στον Αγ. Πετρο.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6154

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από gianniskilkis Παρ Νοε 04, 2011 6:41 pm

Ανδρέα εγώ θα την έστελνα,σου το είπα εμμέσως,αλλά πολλές φορές εκτός από επιθετικότητα διάφορα πουλιά στο αίμα βρίσκουν λύση στις διατροφικές ανάγκες τους ,από έλλειψη βιταμινών , ιδιαίτερα σε λευκά καναρίνια.Μερικά πουλιά έχουν δικές τους ( ιδιαίτερες )διατροφικές ανάγκες .Εμένα με προβλημάτισε διότι είναι χρόνος αμέσως μετά την πτερόρροια .
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4971

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από Admin Παρ Νοε 04, 2011 8:17 pm

δεν εχει καμια απολυτως αναγκη απο διατροφικα ανδρεα......... οπως ειπες ειναι καλυμμενη, το πουλι αν ειχε διατροφικα θα το εβλεπες συνεχως με ενα πουπουλο στο στομα ΠΡΙΝ κανει ολα αυτα........ εχει καννιβαλιστικες τασεις, και αν εχεις μικρα απο αυτο το πουλι ειναι σε μεγαλο ποσοστο πιθανο να το εχουν κι αυτα......... αν δεν θελεις να την αυτοκτονησεις, κρατα την ΑΛΛΑ μονη της και χωρις αναπαραγωγη βεβαιως.........

το οτι τσιμπαγε το στηθος της νεκρης καναρας, ειναι απολυτα τυχαιο, το οτι τη νσκοτωσε και οταν πηγες μπροστα της δεν κουνηθηκε σημαινει οτι την σκοτωσε "συνειδητα" , αν μπορουμε να το πουμε αυτο..............

καλο βολι λοιπον.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από alicedros Παρ Νοε 04, 2011 8:28 pm

Απίστευτο !!! Μακριά απο μας !!! Να σε ρωτήσω όμως κάτι την ειδες να την σκοτωνει μπροστα σου ή μόνο να την ξεπουπουλιάζει;;; Εννοω δλδ μηπως η καημενη η χιονε ειχε παει απο άλλο λόγο και η αλλη απλα τη ξεπουπουλιαζε;;;
Απλα ρωταω... Δε μου εχει τυχει ποτε αλλα ουτε το εχω ξανακουσει...!
Φιλικά Αλίκη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Νοε 04, 2011 10:54 pm

alicedros έγραψε:Απίστευτο !!! Μακριά απο μας !!! Να σε ρωτήσω όμως κάτι την ειδες να την σκοτωνει μπροστα σου ή μόνο να την ξεπουπουλιάζει;;; Εννοω δλδ μηπως η καημενη η χιονε ειχε παει απο άλλο λόγο και η αλλη απλα τη ξεπουπουλιαζε;;;
Απλα ρωταω... Δε μου εχει τυχει ποτε αλλα ουτε το εχω ξανακουσει...!
Φιλικά Αλίκη
Αν την έβλεπα δε θα την άφηνα να τη σκοτώσει.... αλλά όλο αυτό το σκηνικό με "σοκάρισε" να μαδάει και να τσιμπάει το νεκρό πουλί.... Για να την αυτοκτωνίσω δύσκολο το βλέπω δε μου πάει η καρδια... Μπορεί να την αφήσω και ότι γίνει μου την έχει βιδώσει...

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Επειγον

Δημοσίευση από redcanary Τετ Νοε 09, 2011 8:38 am

Εγώ παιδιά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να είμαστε δικαστες και να αποφασίζουμε ποινες, συμφωνα με τα δικά μας μετρα (τα ανθρώπινα) για τα κατοικίδια μας.
Ποιος ξέρει τί αντιστοιχο συμβαινει στη φυση και δεν το μαθαινουμε ποτε γιατί δεν ειμαστε μπροστα;
Το πουλάκι αυτό σου ετυχε να το εχεις εσυ και προσωπικά πιστεύω ότι δεν του αξιζει ουτε θανατικη καταδικη με στερηση φαγητού και νερού, αλλά ούτε και ο,τιδήποτε άλλο. Εξασφάλισε του ενα κλουβάκι μόνο του και περιποιήσου το, μόνο του, χωρις να το αναπαραγεις.
Απλά αναμεσα στα τοσα πουλιά σου θα εχεις και ενα που δεν θα συγκατοικει με τα αλλα, αλλά θα εχει δικο του ατομικό κλουβί. Σε καμια περιπτωση ομως μην του κανεις κακό!
Θα σε παρακαλουσα να ενημερωσεις για την απόφαση σου πριν προβεις σε οποιαδηποτε κινηση.
Κριμα ειναι το πουλάκι, το οποίο αλλωστε δε γνωριζει τί σημαινει δολοφονία, ωστε να τιμωρηθει για αυτή την πραξη.
Τωρα επειδή παρακολουθω το φορουμ, δε νομιζω ότι εισαι τοσο επαγγελματιας εκτροφεας ωστε να μην εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις λιγο χωρο σε ενα πουλάκι σε ατομικο κλουβι. Μονο ενας σκετος επαγγελματιας και οχι χομπυστας, θα ελεγε ότι εχω πουλια γεννητορες για να παραγω νεοσσους και να τους πουλαω, αρα δεν μπορω να κρατησω πουλι που δεν παραγει αρα δεν μου αποφερει οικονομικο οφελος.
Ηρεμησε, εγινε μια ζημια και εχασες ενα πουλί. Θα μπορουσες να το ειχες ξεχασει αποτιστο και να πεθαινε. Shit happens,αλλά συνεχιζουμε. Επαναλάμβανω μην το σκοτωσεις, ουτε να το αφησεις να φυγει γιατι και παλι θα πεθανει αφου δεν ξερει να βρισκει φαγητο. Είμαστε υπευθυνοι για την ευημερια των κατοικιδιων μας ειτε φερονται καλά ειτε οχι. Ανεβασε καμια φωτο να δουμε το πουλάκι, ωστε να εχουμε εικονα του και να μην το καταδικαζουμε, αντιμετωπιζοντας το σας ενα αριθμο. Ειδικα στις δυσκολες εποχες που ζουμε πρεπει να δειξουμε ανθρωπιά, ακομα και σε περιπτωσεις παρεκλίνουσας συμπεριφορας.

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5791

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από Bullseye Τετ Νοε 09, 2011 9:09 am

redcanary έγραψε:Εγώ παιδιά δεν πιστεύω ότι μπορούμε να είμαστε δικαστες και να αποφασίζουμε ποινες, συμφωνα με τα δικά μας μετρα (τα ανθρώπινα) για τα κατοικίδια μας.
Ποιος ξέρει τί αντιστοιχο συμβαινει στη φυση και δεν το μαθαινουμε ποτε γιατί δεν ειμαστε μπροστα;
Το πουλάκι αυτό σου ετυχε να το εχεις εσυ και προσωπικά πιστεύω ότι δεν του αξιζει ουτε θανατικη καταδικη με στερηση φαγητού και νερού, αλλά ούτε και ο,τιδήποτε άλλο. Εξασφάλισε του ενα κλουβάκι μόνο του και περιποιήσου το, μόνο του, χωρις να το αναπαραγεις.
Απλά αναμεσα στα τοσα πουλιά σου θα εχεις και ενα που δεν θα συγκατοικει με τα αλλα, αλλά θα εχει δικο του ατομικό κλουβί. Σε καμια περιπτωση ομως μην του κανεις κακό!
Θα σε παρακαλουσα να ενημερωσεις για την απόφαση σου πριν προβεις σε οποιαδηποτε κινηση.
Κριμα ειναι το πουλάκι, το οποίο αλλωστε δε γνωριζει τί σημαινει δολοφονία, ωστε να τιμωρηθει για αυτή την πραξη.
Τωρα επειδή παρακολουθω το φορουμ, δε νομιζω ότι εισαι τοσο επαγγελματιας εκτροφεας ωστε να μην εχεις τη δυνατοτητα να δωσεις λιγο χωρο σε ενα πουλάκι σε ατομικο κλουβι. Μονο ενας σκετος επαγγελματιας και οχι χομπυστας, θα ελεγε ότι εχω πουλια γεννητορες για να παραγω νεοσσους και να τους πουλαω, αρα δεν μπορω να κρατησω πουλι που δεν παραγει αρα δεν μου αποφερει οικονομικο οφελος.
Ηρεμησε, εγινε μια ζημια και εχασες ενα πουλί. Θα μπορουσες να το ειχες ξεχασει αποτιστο και να πεθαινε. Shit happens,αλλά συνεχιζουμε. Επαναλάμβανω μην το σκοτωσεις, ουτε να το αφησεις να φυγει γιατι και παλι θα πεθανει αφου δεν ξερει να βρισκει φαγητο. Είμαστε υπευθυνοι για την ευημερια των κατοικιδιων μας ειτε φερονται καλά ειτε οχι. Ανεβασε καμια φωτο να δουμε το πουλάκι, ωστε να εχουμε εικονα του και να μην το καταδικαζουμε, αντιμετωπιζοντας το σας ενα αριθμο. Ειδικα στις δυσκολες εποχες που ζουμε πρεπει να δειξουμε ανθρωπιά, ακομα και σε περιπτωσεις παρεκλίνουσας συμπεριφορας.

Μην ανυσηχείς ούτε το σκότωσα ούτε πρόκειτε να το αφήσω να φύγει απλά είπα τι μου ήρθε στο μυαλό αντικρίζοντας το θέαμα... Σε όλα τα θέματα προσπαθώ να μη λειτουργό εν βρασμό... Το πουλάκι είναι μια χαρά.
Πάντος μη νομίζεις ότι τα ζώα δεν γνωρίζουν τη έννοια της δολοφονίας... Το γνωρίζουν απλά στο δικό τους επίπεδο.(τροφή, κυριαρχία, κλπ)

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κανάρα Hanibal Empty Απ: Κανάρα Hanibal

Δημοσίευση από redcanary Τετ Νοε 09, 2011 12:11 pm

Bullseye έγραψε:
Μην ανυσηχείς ούτε το σκότωσα ούτε πρόκειτε να το αφήσω να φύγει

Σ' ευχαριστώ!!! Είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι έκανες τη σωστή επιλογή.

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5791

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης