gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Harz Roller

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Αυγ 06, 2010 8:06 pm

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς ασχολείτε με εκτροφή Harz Roller! Ενδιαφέρομαι για ένα ζευγάρι. Επίσεις θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε πόσο περίπου θα μου κοστίσει. Ενδαφέρομαι για βαθμολογημένα πουλιά. Σε pet shop στη Χίο μου είπαν ότι για βαθμολογημένα πουλιά θα μου κοστίσει περίπου στα 150€ το ζευγάρι.

Επειδή στους κανόνες του forum διάβασα ότι για αγγελίες πρέπει να απεφθηνόμαστε σε συγκεκριμένα άτομα να τονίσω ότι δεν βγάζω αγγελία εγκυκλοπεδικά ρωτάω, όταν τελικά το αποφασίσω θα ακολουθήσω τους κανόνες.
Ευχαριστώ!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Admin Παρ Αυγ 06, 2010 8:24 pm

εχεις ακουσει ποτε σου χαρτζ και θελεις η απλα να εχεις πολλες ρατσες????? αν εχεις ακουσει πες μου τις διαφορες με τα μαλινουα ...........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Αυγ 07, 2010 9:51 am

Admin έγραψε:εχεις ακουσει ποτε σου χαρτζ και θελεις η απλα να εχεις πολλες ρατσες????? αν εχεις ακουσει πες μου τις διαφορες με τα μαλινουα ...........

Ακουστικά και μόνο το χαρτζ έχει ποιο βαθιά φωνή και είναι ποιο χαμηλόφωνο, το μαλινουά έχει ποιο μεταλική φωνή κυρίως στα τελειώματα. Υπάρχουν και άλα αλλά αυτά τα έχω απλά διαβάσει (όπως για τους κουδουνιστούς ήχους και των υψηλών τόνων φλάουτο του μαλινουά και την τριφερότητα της φωνής του χαρτζ) δεν έχω ακουστική εμπειρία. μόνο το ρολ του νερού και κάτι σαν παφλασμο που κάνει μπορώ να καταλάβω απ το δικό μου μαλινουά. Κάποια στιγμη θα προσπαθήσω να ανεβάσω ενα βίντεο για να μου πείτε τη γνώμη σας για το πουλί μου.

Επίσεις μπορεί εγώ να θέλω να εκτρέφω 2-3 διαφορετικές ράτσες είναι κακό? μπορεί να μου αρέσουν ακουστικά... δεν ενδιαφέρομαι να κατεβάσω πουλια σε διαγωνισμούς για να μου πεις ότι δεν είναι καλό να ακούει το ένα το άλο κλπ... καθαρά από χομπυ και αγάπη προς τα πουλιά το κάνω... Και το βασικότερο αν δεν έχω προσωπική εμπειρία από την κάθε ράτσα πως θα αποφασίσω με τι θα ασχολιθώ? καλό το διάβασμα απ το ιντερνετ αλλά η πραγματικότητα απέχει πολύ...


Υ.Γ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με "ποιάνεις απ τα μούτρα" και το χω παρατηρίσει και σε άλλα ποστ.... Τι λάθος έχω κάνει....? είμαι καινούριος στο χώρο και ρωτάω για να μαθαίνω. αν σε κουράζει συγγνώμη αλλά σκέψου ότι κανεις δε γεννήθηκε παντογνώστης ή απλά μην ασχολήσε κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει. Αν κάνω λάθος όσον αφορά αυτό που κατάλαβα διόρθωσέ με και συγγνώμη αν σε προσβάλα.

Υ.Γ2 Αν θέλεις απαντάς και στη αρχική ερώτηση μου. Ευχαριστώ!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 07, 2010 12:03 pm

[quote="Bullseye"]
Admin έγραψε:εχεις ακουσει ποτε σου χαρτζ και θελεις η απλα να εχεις πολλες ρατσες????? αν εχεις ακουσει πες μου τις διαφορες με τα μαλινουα ...........

Bullseye έγραψε:Ακουστικά και μόνο το χαρτζ έχει ποιο βαθιά φωνή και είναι ποιο χαμηλόφωνο, το μαλινουά έχει ποιο μεταλική φωνή κυρίως στα τελειώματα. Υπάρχουν και άλα αλλά αυτά τα έχω απλά διαβάσει (όπως για τους κουδουνιστούς ήχους και των υψηλών τόνων φλάουτο του μαλινουά και την τριφερότητα της φωνής του χαρτζ) δεν έχω ακουστική εμπειρία. μόνο το ρολ του νερού και κάτι σαν παφλασμο που κάνει μπορώ να καταλάβω απ το δικό μου μαλινουά. Κάποια στιγμη θα προσπαθήσω να ανεβάσω ενα βίντεο για να μου πείτε τη γνώμη σας για το πουλί μου.

το να σου πω οτι το ship διαβαζεται με πιο βαρυ Σ απο το city δεν νομιζω να σε βοηθησει ποτε ΑΝ δεν ακουσεις την διαφορα στον λογο, ετσι και αυτα που λες εδω ειναι ΘΕΩΡΙΕΣ......... τα χαρτζ ,επειδη ειχα στο λεω, αν δεν εισαι κολλημενος στο κλουβι και δεν εχει απολυτη ησυχια δεν θα τα ακουσεις ΠΟΤΕ.............οποτε ακουσε πρωτα ενα χαρτζ ΑΛΗΘΙΝΟ χαρτζ, κα ιμετα αγορασε...... αν δεν εχεις απολυτη εμπιστοσυνη σε αυτον που θα τα παρεις ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ.



Bullseye έγραψε:Επίσεις μπορεί εγώ να θέλω να εκτρέφω 2-3 διαφορετικές ράτσες είναι κακό? μπορεί να μου αρέσουν ακουστικά... δεν ενδιαφέρομαι να κατεβάσω πουλια σε διαγωνισμούς για να μου πεις ότι δεν είναι καλό να ακούει το ένα το άλο κλπ... καθαρά από χομπυ και αγάπη προς τα πουλιά το κάνω... Και το βασικότερο αν δεν έχω προσωπική εμπειρία από την κάθε ράτσα πως θα αποφασίσω με τι θα ασχολιθώ? καλό το διάβασμα απ το ιντερνετ αλλά η πραγματικότητα απέχει πολύ...
κακο δεν ειναι γιατι εγω εκτρεφω πολλες οποτε ΔΕΝ σε κρινω, ΟΜΩΣ θα πρεπει να ξερεις οτι καθε ρατσα εχει ιδιαιτεροτητεσ και διατροφικες και συμπεριφορας, τα περι "να ειναι μονο του μην ακουει το ενα το αλλο κλπκλπ" τα εχω σχολιασει στο παρελθον και ειναι η ΑΠΟΛΥΤΗ βλακεια.......δεν το εκανα ποτε και δεν θα το κανω........ οσο για την προσωπικη εμπειρια θα σου ελεγα ειναι σαν να θελεις να παρεις ναρκωτικα για να ξερεις πως ειναι και να τα αποφυγεις στο μελλον.......διαλεξε μια 2 ρατσες γι ααρχη και μετα βλεπεις πως θα πανε τα πργματα......

Bullseye έγραψε:Υ.Γ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με "ποιάνεις απ τα μούτρα" και το χω παρατηρίσει και σε άλλα ποστ.... Τι λάθος έχω κάνει....? είμαι καινούριος στο χώρο και ρωτάω για να μαθαίνω. αν σε κουράζει συγγνώμη αλλά σκέψου ότι κανεις δε γεννήθηκε παντογνώστης ή απλά μην ασχολήσε κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει. Αν κάνω λάθος όσον αφορά αυτό που κατάλαβα διόρθωσέ με και συγγνώμη αν σε προσβάλα.
σε πιανω απο τα μουτρα οπως και ολους εδω ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΧΑΪΔΕΥΩ, αν θελετε να σας χαϊδευουν εχει και αλλα φορουμ στα οποια θα μπορεσετε να πειτε οτι θελετε και να λαβετε οτι απαντησεις θελετε........ ουτε εγω γεννηθηκα παντογνωστης ΑΛΛΑ οποτε μου σερβιραν κατι με πολυτελη εμφανιση παντα ειχε μεσα .....περιττωματα θα το πω.......... οποτε ή κατσε σκεψου τι εννοω ή σκεψου οτι θες...... οπως με τους φιλους μας που ηρθαν ειπαν 2 κουβεντες και αυτες τις κουβεντες τις ειπε ο σπαιντερμαν και ο καπταιν αμερικα..... δεν ξεροτυμε ποιος μιλαει και θεωρεις εμενα αγενη και οχι αυτους που ΔΕΝ συστηνονται και κρυβονται πισω απο την ανωνυμια τους ΕΝΤΕΛΩΣ, γιατι θα μπορουσαν να γραψουν εστω και ψευτικα στοιχεια αν τους κυνηγαει η interpol ........... αυτα απο εμενα και ηδη σου απαντησα στην αρχικη σου ερωτηση....................

Bullseye έγραψε:Υ.Γ2 Αν θέλεις απαντάς και στη αρχική ερώτηση μου. Ευχαριστώ!
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Αυγ 07, 2010 2:39 pm

Δεν σε κατηγόρησα σαν αγενή απλά αναρωτήθηκα γιατί.. Απ τη στιγμή που το κάνεις για το λόγο που λες καλά κάνεις και ευχαριστώ!
Όσον αφορά τις δαφορετκές ράτσες που είπα μόνο τιμπραδο και μαλινουά έχω και ένα κινό που μου το έκαναν δώρο. Βέβαια μου αρέσουν και τα καναρίνια χρώματος ιδιαίτερα τα κόκκινα και έχω βάλει στο μάτι ένα κόκκινο έντονο αρσενικό το μόνο πρόβλημα είναι ότι το θυληκό έχει άσπρα κηνητήρια φτερά και απ ότι διάβασα σε ένα τέτοιο συνδιασμό δε θα έχω κόκκινα έντονα. Ίσως πάρω το αρσενικό και περμένω για θυλικό.. (ξέρω τα κανα λίγο κουβάρι γιατι για άλο λόγο μιλούσαμε αλλά μιας και το φερε η κουβέντα το είπα για να μην ανοίγω συνέχια καινούρια ποστ. Very Happy )
Όσον αφορά τα χαρτζ μονο στο internet το έχω ακούσει δυστηχώς και μου αρέσει! αυτό που λες ότι για να το ακούσω θέλει απόλυτη υσιχία το έχω στα υπόψην. Όσον αφορά τις διαφορετικές ιδιαιτερότητες της κάθε ράτσας που μου είπες πέραν απ το διάβασμα που έχω κάνει για να μάθω κάποια θεωριτικά και αυτά που σας ρωτάω μου αρέσει να κάθομαι να τα παρατηρώ.
Όσον αφορά το θέμα εμπιστοσύνης.. υπάρχει ένα pet shop εδώ στη χίο που το εμπιστεύομαι αρκετά αλλά επειδή εσεις έχετε περισσότερες γνώσεις γι αυτό απευθύνθηκα σε σας, απ τη στιγμή που και εσύ ο ίδιος είχες.
Τέλος θα εκτιμούσα αν μπορούσες να μου συστήσεις κάποιο βιβλίο ή κάποιο site για να μπορέσω να πληροφοριθώ περισσότερο γι αυτή τη ράτσα.

ΥΓ. Τελικά ασχολείτε κάποιος με την εκτροφή αυτής της ράτσας αν τελικά αποφασίσω να αγοράσω να απευθυνθώ σε αυτόν?

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 07, 2010 4:58 pm

Bullseye έγραψε: τα καναρίνια χρώματος ιδιαίτερα τα κόκκινα και έχω βάλει στο μάτι ένα κόκκινο έντονο αρσενικό το μόνο πρόβλημα είναι ότι το θυληκό έχει άσπρα κηνητήρια φτερά και απ ότι διάβασα σε ένα τέτοιο συνδιασμό δε θα έχω κόκκινα έντονα.

οριστε παλι με ερεθιζεις να γινω κακος........ απο που το διαβασες αυτο γιατι εχω απορια να δω ποιοι αχρηστοι γραφουν τετοια πραγματα..............................

στην θεσσαλονικη εχει τον συλλογο ΣΥΚΒΕ που εκτρεφουν χαρτζ, προεδρος ειναι ο Σιμος Τσαχπινογλου, καλο παιδι και αριστος εκτροφεας χαρτζ, ψαξε και βρες πληροφοριες και παρε απ οαυτον
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Αυγ 07, 2010 8:38 pm

Admin έγραψε:
Bullseye έγραψε: τα καναρίνια χρώματος ιδιαίτερα τα κόκκινα και έχω βάλει στο μάτι ένα κόκκινο έντονο αρσενικό το μόνο πρόβλημα είναι ότι το θυληκό έχει άσπρα κηνητήρια φτερά και απ ότι διάβασα σε ένα τέτοιο συνδιασμό δε θα έχω κόκκινα έντονα.

οριστε παλι με ερεθιζεις να γινω κακος........ απο που το διαβασες αυτο γιατι εχω απορια να δω ποιοι αχρηστοι γραφουν τετοια πραγματα..............................

στην θεσσαλονικη εχει τον συλλογο ΣΥΚΒΕ που εκτρεφουν χαρτζ, προεδρος ειναι ο Σιμος Τσαχπινογλου, καλο παιδι και αριστος εκτροφεας χαρτζ, ψαξε και βρες πληροφοριες και παρε απ οαυτον

Αρχικά ευχαριστώ για την πληροφορία. Θα ψάξω να βρω πληροφόριες για το σύλογο και το που βρίσκετε και θα τον επισκευτώ το σεπτέβρη που θα πάω καβάλα να δώσω μαθήματα.

Όσον αφορά τα κόκκινα καναρίνια σε κάποιο φόρουμ το διάβασα τώρα δε θιμαμε σε ποιο. Διάβασα όμως στο βιβλιο του Βλαντισλαβ Σβιεζυ ότι σε μια τέτοια διασταύρωση θα πάρουμε μόνο μερικά πουλιά με τέλειο κόκκινο χρωματισμό. Άρα απ' ότι καταλαβαίνω παίζουμε με πιθανότητες.
Επίσεις κάποιος φίλος που ασχολείτε με καναρίνια μου είπε ότι ενδέχετε το πουλί να ήταν άλο χρωμα και με χρωστικές να έγινε κόκκινο πράγμα που σημαίνει ότι αν δεν του δίνω χρωστική μετα την αλλαγή φτερώματος θα ξεθωριάσει και ότι ενδέχετε η διασταύρωσή του να δώσει άλο χρώμα πουλιά. Επίσει μου είπε ότι μπορώ να το ελένξω με το να το φησίξω για να φανούν οι άκρες των φτερών όπου αν έχει αλλάξει χρώμα με χρωστική θα φαίνετε εκεί το πραγματικό του χρώμα. Ισχύουν αυτά?

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 07, 2010 8:52 pm

δεν μπορω αλλο να ασχοληθω με αυτο το θεμα, απο βλακεια σε βλακεια παει, χωρις παρεξηγηση..........
τα κοκκινα λιποχρωμικα καναρινια οριζονται σε 3 τυπους οπως ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ, κοκκινα εντονα,χιονε και ιβουαρ χιονε.
ο καθε τυπος εχει και διαφορετικα χαρακτηριστικα στο φτερωμα [τις βλακειες που λεει ο φιλος σου οτι θα καταλαβεις οτι ειναι αλλη ρατσα βαμμενο το πουλι] και διαφορετικο χρωμα.
Τωαρα αν προκειται για λευκοφτερα, που σημαινει οτι ΔΕΝ εχει δωθει χρωστικη για 45 μερες τουλαχιστον, το πουλι θα γινει γινει κοκκινο με τα κινητηρια και την ουρα λευκα. το ποσο εντονα θα ειναι το λευκο και το κοκκινο ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το λιποχρωμα του πουλιου και ΟΧΙ αν ειναι μπασταρδεμενο.
Δεν λεω πως αν ειναι μπασταρδεμενο θα ειναι καλο το χρωμα, το αντιθετο, θα φανει με την πρωτη ματια. ειναι θεμα εμπειριας........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Αυγ 07, 2010 10:07 pm

Αν σου είναι εύκολο δώσε μου ένα link της ιστοσελίδας του συλλόγου ΣΥΚΒΕ γιατι δεν μπορώ να τη βρω ή έστω μια διεύθυνση για να μπορέσω να τον βρω στη θεσσαλονίκη. Ευχαριστώ!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 07, 2010 11:16 pm

Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Harz Roller Empty Απ: Harz Roller

Δημοσίευση από Bullseye Κυρ Αυγ 08, 2010 11:59 am

Admin έγραψε:δεν μπορω αλλο να ασχοληθω με αυτο το θεμα, απο βλακεια σε βλακεια παει, χωρις παρεξηγηση..........
τα κοκκινα λιποχρωμικα καναρινια οριζονται σε 3 τυπους οπως ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ, κοκκινα εντονα,χιονε και ιβουαρ χιονε.
ο καθε τυπος εχει και διαφορετικα χαρακτηριστικα στο φτερωμα [τις βλακειες που λεει ο φιλος σου οτι θα καταλαβεις οτι ειναι αλλη ρατσα βαμμενο το πουλι] και διαφορετικο χρωμα.
Τωαρα αν προκειται για λευκοφτερα, που σημαινει οτι ΔΕΝ εχει δωθει χρωστικη για 45 μερες τουλαχιστον, το πουλι θα γινει γινει κοκκινο με τα κινητηρια και την ουρα λευκα. το ποσο εντονα θα ειναι το λευκο και το κοκκινο ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ απο το λιποχρωμα του πουλιου και ΟΧΙ αν ειναι μπασταρδεμενο.
Δεν λεω πως αν ειναι μπασταρδεμενο θα ειναι καλο το χρωμα, το αντιθετο, θα φανει με την πρωτη ματια. ειναι θεμα εμπειριας........

Ευχαριστώ για την επεξήγηση και για το link!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης