gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Ανέλπιστη εξέλξη

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από J.As. Παρ Ιουν 11, 2010 9:48 pm

Έχω μια θηλυκιά καρδερίνα 4 ετών. Πριν 1 μήνα είδα ενδιαφέρον για φωλιά. Της έβαλα φωλιές διάφορες σε διαφορετικά ύψη της κλούβας και άρχισε να φτιάχνει φωλιά. Επειδή η κλούβα είναι μεγάλη (Μ-ΠΛ-Υ 1,50 χ 1,00 χ 2,00) και μέσα υπάρχουν κανάρια φλώρος λούγαρο, προσπαθήσαμε να την πιάσουμε να την βάλω σε ζευγαρώστρα αλλά δεν τα καταφέραμε, και έτσι βγάλαμε τα κανάρια και τώρα στην κλούβα είναι κάπως ήσυχα τα πράγματα. Στην αρχή επειδή έβλεπα συμπάθεια με το λούγαρο, πίστευα ότι θα μπορούσε ίσως να πάει με το λούγαρο, αλλά τελικά εκεί που ήμουν στο πετ σοπ και ψώνιζα τροφές άκουσα έναν αρσενικό καρδερίνο να κελαηδάει και τον πήρα. Έβαλα το κλουβί του κοντά στην κλούβα για να δω αντιδράσεις. Αυτός κελάηδαγε σαν τρελλός και αυτή πήγαινε πέρα δώθε και σφύραγε. Μετά απο 2 ώρες κόλλησα το κλουβί του στην κλούβα. Αυτή με το νήμα στο στόμα του στηνότανε από απέναντι και αυτός με 2 κλαδάκια απο πρασινάδα στο στόμα κούναγε την ουρά του με καταβασμένα φτερά. Μετά από αυτό τον έβαλα στην κλούβα. Σήμερα είναι η 5η ημέρα μαζί, η φωλιά είναι έτοιμη και σήμερα έκανε το 1ο αυγό. Όλη την ημέρα σήμερα καθότανε στο αυγό αλλά το απόγεμα το άφησε και κούρνιασε ψηλά. Α! είδα και ένα βάτεμα προχθές μέσ΄την φωλιά την ώρα που την έφτιαχναν. Δεν είμαι πολύ αισιόδοξη, ακούω για δυσκολίες και περιμένω τα πάντα. Απλά είμαι χαρούμενη γιατί παρατηρώ και μαθαίνω.
Τζέλα

J.As.
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 62
Τόπος : Ραφήνα
5101

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από Admin Παρ Ιουν 11, 2010 10:04 pm

μπραβο τζελα, αντε κα ιμε μικρα... μην απογοητευεσαι και ελπιζουμε να δουμε κα ιφωτο απο τους νεοσσους. καλη συνεχεια

Υ.Γ. οπως ειδες εφτιαξα την υπογραφη σου,εμφανιζετα σε καθε μηνυμα που θα γραφεις και λεει "φιλικα τζελα ραφηνα"
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από panos Σαβ Ιουν 12, 2010 8:20 am

Μπράβο Τζέλα με το καλό και στο κλαρί.

Υ.Γ.Λευτέρη μήπως μπορείς να φτιάξεις και τη δική μου υπογραφή?ευχαριστώ.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6154

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από J.As. Κυρ Ιουν 13, 2010 12:25 pm

Δυστυχώς ο αρσενικός ψόφησε την 6η ημέρα που τον είχα στην κατοχή μου και είχα προλάβει να του δώσω και 2 μέρες ESB3 30%. Όταν το πήρα έδειχνε υγιέστατο. Τα πόδια του ήταν γυαλιστερά το ράμφος του κανονικό μόνο η μάσκα του δεν ήταν βαθυκόκκινη. Μάλλον κοκκίδια.
Η θηλυκή μόνο το 1ο αυγό κρατά. Το 2ο και το 3ο τα πέταξε. Φαντάζομαι γιατί είναι άσπορα.
Τώρα αυτό το αυγό λογικά δεν έχει πιθανότητα να εκκολαφθεί. Έτσι δεν είναι? Τα κοκκίδια δεν κληρονομούνται και στους απογόνους?

J.As.
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 62
Τόπος : Ραφήνα
5101

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από Admin Κυρ Ιουν 13, 2010 12:29 pm

J.As. έγραψε:Δυστυχώς ο αρσενικός ψόφησε την 6η ημέρα που τον είχα στην κατοχή μου και είχα προλάβει να του δώσω και 2 μέρες ESB3 30%. Όταν το πήρα έδειχνε υγιέστατο. Τα πόδια του ήταν γυαλιστερά το ράμφος του κανονικό μόνο η μάσκα του δεν ήταν βαθυκόκκινη. Μάλλον κοκκίδια.
Η θηλυκή μόνο το 1ο αυγό κρατά. Το 2ο και το 3ο τα πέταξε. Φαντάζομαι γιατί είναι άσπορα.
Τώρα αυτό το αυγό λογικά δεν έχει πιθανότητα να εκκολαφθεί. Έτσι δεν είναι? Τα κοκκίδια δεν κληρονομούνται και στους απογόνους?

καλα τωρα πως το καταλαβες πως ειναι κοκκιδια???/ ρε τζελα μου μην κανεις τετοιου ειδους διαγνωσεις κανουν κακο αν δεν εισαι σιγουρη.......το esb3 30% γιατι το εδωσες?????

πως περιμενες να ειναι σποριασμενα αφου του εκανες αγωγη με φαρμακα και μαλιστα τοσο δυνατα χωρις να εισαι σιγουρη τι εχει...............

συγνωμη που στα λεω αετσι αλλα ειναι αμαρτια να φτανεις τοσο κοντα στην πηγη και νερο να μην πινεις.΄..........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από Bmanousis Κυρ Ιουν 13, 2010 1:22 pm

Θα συμφωνησω με τον λευτερη. 6 μερες την ειχες την καρδερινα , τις 2 πρωτες μερες που τον ειχες ηταν φουλ πυρωμενο και βατεψε , την 3 και 4 μερα μερα ειδες οτι το πουλι δεν ειναι καλα και 5 και 6 μερα του εδωσες το φαρμακο και τελικα ψωφησε. Για μενα κατι αλλο πρεπει να εχει γινει. Μηπως εφαγε κατι και το πειραξε. To esb3 αναστελλει τα κοκκιδια για ενα χρονοκο διαστημα δεν τα σκοτωνει, αρα και καλα να γιναταν πανω στο μηνα θα ξανατουμπαρε ,συν οτι θελει μαζι με το φαρμακο πολυβιταμινες και ΒΚ.
Bmanousis
Bmanousis
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Χοίρος
Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ηλικία : 52
Τόπος : Μαραθωνας
6030

ΦΗΜΗ : 34

http://www.gouldians.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από J.As. Κυρ Ιουν 13, 2010 1:37 pm

Να σου εξηγήσω. Τη Πέμπτη ήταν συνεχώς ψηλά στην κλούβα άφαντος και ακίνητος Μάλλον κοιμόταν. ΄Αρχισα να ανησυχώ και πήγα και πήρα τον σπόρο foniosporou που είναι για την κοκκιδίωση και ΕΜ ενεργοί μικροοργανισμοί για το νερό. Έβαλα μόνο ΕΜ στο νερό και τους σπόρους foniosporou και Κία σε ταίστρα χώρια. Του έβαλα και φρέσκα κλαριά ρίγανη και θρούμπι. Την πρασινάδα δεν την πλησίασε καθόλου. Τους σπόρους τους έφαγε.
Την Παρασκευή όλη την ημέρα ήταν πάνω στην ταίστρα με το Κία και το foniosporou και μια έτρωγε και μια κοιμότανε. Άφησα να περάσει η Παρασκευή και το βράδυ έβαλα ESB 3.
Έκανα πατάτα έ?

J.As.
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 62
Τόπος : Ραφήνα
5101

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από Admin Κυρ Ιουν 13, 2010 1:40 pm

δεν εκανες απλα πατατα........κανεις ΜΕΓΑΛΟ κακο στην τσεπη σου και στα πουλια σου που δινεις ολα αυτα χωις να ξερεις γιατι τα δινεις και τι προσφερουν.............

δικο σου το καρπουζι δικο σου και το μαχαιρι αλλα εκανες σοβαροτατα λαθη τζελα.............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από panos Πεμ Ιουν 17, 2010 11:50 am

Τζέλα τι έγεινε το πουλάκι???


Έχει επεξεργασθεί από τον/την panos στις Παρ Ιουν 18, 2010 9:00 am, 1 φορά
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6154

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από Admin Πεμ Ιουν 17, 2010 7:41 pm

panos έγραψε:Τσέλα τι έγεινε το πουλάκι???

οχι τσελα........ΤΖελα πανο.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από panos Παρ Ιουν 18, 2010 9:02 am

Εχεις δίκιο Λευτέρη το διόρθωσα
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6154

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από J.As. Κυρ Ιουν 20, 2010 6:11 pm

Πάνο το αρσενικό ψόφησε. Το θηλυκό κλώσαγε όλη την ημέρα 1 αυγό και το απόγευμα το παρατούσε και ανέβαινε ψηλά και κούρνιαζε. Από χθες το παράτησε τελείως το αυγό.

J.As.
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 62
Τόπος : Ραφήνα
5101

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από panos Δευ Ιουν 21, 2010 3:49 pm

Τζέλα δεν έχεις καμία παραμάνα να βάλεις το αυγό?
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6154

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ανέλπιστη εξέλξη Empty Απ: Ανέλπιστη εξέλξη

Δημοσίευση από J.As. Τρι Ιουν 22, 2010 7:33 pm

Έχω μία κανάρα που κλωσάει 5 αυγά και εάν είναι γονιμοποιημένα θα είναι φρωροκάναρα, αλλά έχουν και πολλές μέρες διαφορά. Το αυγό της καρδερίνας που το είδα, πρέπει μάλλον να μην το γύρναγε και φαινόταν κολλημένος ο κρόκος. Άστο εγώ το ξέχασα ήδη. Τώρα πάμε γι΄άλλα. Εξ άλλου μέχρι τώρα μόνο με κανάρια δοκίμαζα, οπότε και 1 φλωροκάναρο να βγάλω, ευχαριστημένη θα είμαι. Έχω αφήσει 3 κανάρες μεσ΄την κλούβα τις οποίες τις κυνηγάει ο φλώρος σαν τρελός, το θέμα είναι αυτές θα κάτσουν? Μου φάνηκε κάποια στιγμή ότι είδα βάτεμα αλλά ήταν αστραπιαία κίνηση και δεν είμαι σίγουρη.

J.As.
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 62
Τόπος : Ραφήνα
5101

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης