gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

+2
orion
Bullseye
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Πεμ Μαρ 15, 2012 9:25 pm

Καλησπέρα! Έχοντας φέτος περισσότερο χρόνο απ' ότι πέρυσι ήθελα να γράψω 2-3 παρατηρήσεις πάνω στα ζευγάρια μου.

1) Ξεκίνησα προετοιμασία στα μέσα περίπου Ιανουαρίου ακολουθώντας πρώτη φορά το πρόγραμμα συγκεκριμένης εταιρίας (δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους). Αρχές του μήνα μπορώ να πω ότι τα αρσενικά μου έτρωγαν τα σίδερα των κλουβιών στη θέα των θηλυκών ενώ και τα θηλυκά γύρναγαν με κομμάτια εφημερίδας στο στόμα οπότε αποφάσισα να τα βάλω στις ζευγαρώστρες αρχικά με χώρισμα. Από τη στιγμή αυτή τα αρσενικά ηρέμησαν πάρα πολύ κόβοντας σχεδόν και το κελάηδημα (ως ένα βαθμό το περίμενα). Τα πουλιά και στα 3 ζευγάρια που έβαλα στις ζευγαρώστρες ήταν κοντά στο χώρισμα σαν να "μιλούσαν". Μετά από περίπου 10 μέρες έβγαλα το χώρισμα και μετά από 3 μέρες έβαλα φωλιές. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο κυνηγητό μεταξύ των ζευγαριών ή κάποιο βάτεμα απλά τα πουλιά τα πάνε καλά. Καθημερινά πλέον χορηγώ αυγοτροφή και 3 φορές τη βδομάδα αυγό. Τα πουλιά είναι σε εσωτερικό χώρο. Και η ερώτηση - απορία τώρα : δε θα έπρεπε να ήταν ποιο δραστήρια τα πουλιά και ιδιαίτερα τα αρσενικά? Γιατί έπεσαν τόσο?

2) Έχει παρατηρήσει κάποιος πρόβλημα με τις εξωτερικές φωλιές κλειστού τύπου? Στο ένα ζευγάρι έβαλα τέτοια φωλιά αλλά μάλλον ήταν αρκετά σκοτεινή και το θηλυκό έβαλε 2-3 κομματάκια βαμβάκι και μετά την δεν ασχολήθηκε ξανά. Έτσι την άλλαξα με μια άλλη εξωτερική πολύ ποιο φωτεινή. Στο άλλο ζευγάρι έβγαλα σήμερα το χώρισμα και έβαλα κατευθείαν φωλιά και νήμα και το θηλυκό ανταποκρίθηκε σχεδόν αμέσως ξεκινώντας την κατασκευή της τον αρσενικό όμως δεν τον βλέπω και πολύ φορτσάτο ενώ πριν τον βάλω στη ζευγαρώστρα γινόταν πανικός στη θέα της θηλυκιάς...

3) Υπάρχη περίπτωση να στρεσάρονται τα πουλιά απ τη μεταφορά απ τα ατομικά κλουβιά στις ζευγαρώστρες και γι αυτό να "πέφτουν"? Να πω ότι οι ζευγαρώστρες βρίσκονται στον ίδιο χώρο αλλά σε λίγο διαφορετικό σημείο από εκεί που ήταν τα ατομικά κλουβιά των αρσενικών.

Περιμένω να ακούσω και τις δικές σας παρατηρήσεις, προτάσεις, συμβουλές!

Φιλικά Ανδρέας!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από orion Παρ Μαρ 16, 2012 7:14 pm

Φίλε Ανδρέα,
Αρχικά καλή επιτυχία να έχεις με τα πουλάκια σου alien

Η συμπεριφορά που περιγράφεις και αν έχεις (όπως λες) κάνει καλή προετοιμασία μου φαίνεται φυσιολογική. Συνήθως τα πουλιά (ίσως από ντροπή) κόβουν και αρχίζουν να ερωτοτροπούν... δηλ να ταΐζονται και που και που το αρσενικό τα ρίχνει στη θηλύκια. Το αρσενικό δεν έχει πλέον λόγο να κελαηδάει πολύ αφού βρήκε αυτό που έψαχνε... τη θηλυκιά του Embarassed (ένας βασικός λόγος του τραγουδιού είναι το κάλεσμα θηλυκού και η οριοθέτηση χώρου) Τώρα αν το θηλυκό δεν είναι πυρωμένο θα σε ταλαιπωρήσουν...

Γενικά σε αυτή τη φάση βάζε κάθε μέρα αυγό και αυγοτροφή καθώς και 2-3 φορές τη βδομάδα φρούτα και λαχανικά και ασβέστιο. Εάν είναι πυρωμένο το θηλυκό και όλα πάνε καλά λογικά σε καμιά βδομάδα θα δεις φωλιά. Αν δεις και δε στρώνει φωλιά ίσως να μη της αρέσει η θέση οπότε βάλε άλλη μία σε άλλη θέση, δε νομίζω να φταίει η κλειστού τύπου (εκτός αν έβαλες φωλιά για παπαγαλάκια ή παραδείσια).

Αν το αρσενικό κυνηγά πολύ το θηλυκό και αυτό δε θέλει, σύντομα θα δεις τσακωμούς και αυτό μάλλον δεν είναι καλό.

Οπότε μια χαρά μου φαίνονται τα ζευγαράκια σου μέχρι τώρα... Wink

Γενικά αυτό που θεωρώ εγώ απαραίτητο είναι η "υπομονή"... ας μη βιαζόμαστε... albino
orion
orion
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ηλικία : 42
Τόπος : Γαλάτσι
5041

ΦΗΜΗ : 0

http://timbradoscanary-r74.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Μαρ 16, 2012 8:11 pm

Καλησπέρα! Ευχαριστώ Χρήστο! Η προετοιμασία πήγε σύμφωνα με πρόγραμμα συγκεκριμένης εταιρίας. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας έδωσα λίγες φορές φρούτα και λαχανικά διότι κάποια στιγμή παρατήρησα διάρροια και φοβήθηκα και έδινα αρεά και που. Σήμερα έδωσα λίγο μαρουλάκι και ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Το ένα θηλυκό έχει σχεδόν στρώσει φωλιά ενώ το δεύτερο βγάζει το νήμα αλλά δεν το πάει στη φωλιά μόνο το ρίχνει κάτω έτσι του άλλαξα το σημείο της φωλιάς μήπως δεν το βολεύει και λέω να βάλω και μία δεύτερη μέσα και είδομεν. Το τρίτο ζευγάρι τιμπραντο δεν το έχω ενώσει ακόμα γιατί η θηλυκιά δε δείχνει ακόμα έτοιμη. Σε κανένα ζευγάρι δεν έχω παρατηρήσει τσακωμούς οπότε βαδίζουμε θετικά. Η φωλιά κλειστού τύπου που έγραψα δεν ήταν για παπαγαλάκια ήταν όπως οι κλασικές εξωτερικές για καναρίνια με τη διαφορά ότι αντί για καγκελάκια που έχουν γύρω γύρω είχε πλαστικό και μόνο στο πίσω κομμάτι είχε ελάχιστο χώρο ανοιχτό.

Κάνουμε υπομονή και ο καιρός θα δείξει!

Υ.Γ Το θέμα κυρίως το άνοιξα γιατί μου έκανε εντύπωση η διαφορά στο κελάηδημα των αρσενικών πριν και αφότου τα ένωσα. Πέρυσι λόγω στρατού δεν μπορούσα να τα παρακολουθώ τόσο οπότε δεν το είχα παρατηρήσει.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από simos Παρ Μαρ 16, 2012 11:19 pm

ανδρεα....
για το1) μια χαρα στα ειπε ο χρηστος.
για το2) στα δικα μου οπως ξερεις, βαζω τις εσωτερικες τις πλαστικες που κουμπονουν στα καγκελα,και ολες οι καναρες κανουν εκει φωλια.εκτος απο δυο που ηθελαν αυτες τις κλειστες τις εξωτερικες.οταν σκορπανε το νυμα,εδω και κει δεν σημαινει ντε και καλα ,οτι δεν θελει την φωλια,η οτι πρεπει να αλλαξουμε θεση στην φωλια,(ενταξει συμβαινει κιαυτο...)αλλα οτι δεν ειναι ετοιμη ακομα.
για το3) και εδω οπως ξερεις,τα δικα μου τα γυριζω γυρο-γυρο.περνω τον ενα αρσενικο και τον ζευγαρονω με δυο και τρεις θηλυκες.οχι στην ιδια ζευγρωστρα,σε τρεις διαφορετικες.και πολλες φορες ,και ενα θηλυκο με δυο και τρεια αρσενικα,παλι σε ξεχωριστες ζευγαρωστρες.
να κανεις υπομονη οπως λεει και ο χρηστος....καλη τροφη...και μην τα ενοχλης.βαλε την φωλια σε ενα μερος και νυμα,και αστα μονα τους.

εδω θελω να πω το εξης.πραγματικα χαιρομαι παρα πολυ,με ολα τα παιδια,οταν παρουσιαζουν τα πουλακια που βγαζουν,γιατι ξερω πολυ καλα το ποσο δυσκολο πραγμα ειναι η εκτροφη πουλιων.ασχετο με το εαν ειναι αγρια η καναρινια.ολα εχουν την δυσκολια τους.
χαιρομαι ομως παρα πολυ με τον φιλο μακη που βγαζει καναρινια.οπως χαιρομαι και για τον πατριωτη μου τον ανδρεα,και την μοναδικη κοπελα στην παρεα μας, την αλικη.βλεπω αυτα τα παιδια,οτι χωρις ντροπη,θα ρωτησουν τα παντα,ακομα και την παραμικρη λεπτομερια.και αυτο για μενα ειναι προτερημα.και δεν θα το κρυψω,οτι απο τις ερωτησεις τους,εχω εποφεληθει παρα πολλες φορες.εχω καταλαβει γιαυτα τα παιδια,οτι αγαπανε παρα πολυ,αυτο που κανουν,ισως και παραπανω απο μας.
ολοψυχα ευχομαι καλη επιτυχια και στους τρεις σας παιδια!

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5673

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από billys Σαβ Μαρ 17, 2012 10:09 am

καλησπερα σε ολους .. στο θεμα της φωλιας να συμπληρωσω οτι υπαρχει και η περιπτωση να μην νιωθει σταθερη τη φωλια η θηλυκια, οταν ειναι λεια απο το εσωτερικο της και γλιστραει το νημα. το εχω παρατηρησει στα δικα μου πουλια .. να μην στρωνει με τιποτα, συνηθιζεται να βαζουμε τσοχα και αναμεσα στην τσοχα και τη φωλια ταινια γυρισμενη σαν διπλης οψης, εκει που εφτιαχνε και χαλουσε σε μιση μερα ηταν ετοιμη και τελεια σαν καρδερινας. ειναι μια περιπτωση οταν στρωνει και χαλαει για φωλιες που ειναι λειες απο μεσα.
billys
billys
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 48
Τόπος : κατερινη
5983

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Μαρ 17, 2012 11:14 am

Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα παρατήρησα το ένα ζευγάρι να έχει σχεδόν έτοιμη τη φωλιά το άλλο ακόμα τίποτα. Σκορπάει βέβαια το νήμα δεξιά κι αριστερά αλλά μέχρι εκεί.

Τώρα πάνω σε αυτά που είπε ο φίλος ο Σίμος θέλω να πω ότι είμαι της άποψης ότι κανείς δεν γεννήθηκε να τα ξέρει όλα οπότε δε ντρέπομαι να ρωτήσω το οτιδήποτε. Άλλωστε σε μια παρέα δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι να ρωτήσεις και να πεις το οτιδήποτε. Άλλωστε ρωτώντας πας στην Πόλη! Επίσης θέλω να ευχαριστήσω το Σίμο διότι όποτε τον χρειάζομαι τρέχει πάντα να με βοηθήσει και όχι δεν ανταλλάζουμε φιλοφρονήσεις αυτή είναι η πραγματικότητα.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Μαρ 17, 2012 11:34 am

Ολοι η παρεα βοηθαει οταν υπαρχει αναγκη αλλα η αληθεια ειναι οτι ο Σιμος ειναι παντα ο πρωτος! Wink Ευχαριστουμε πολυ Σιμο για τα καλα σου λογια....Razz

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4976

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Σαβ Μαρ 17, 2012 5:45 pm

Καλά νέα σήμερα! Σχεδόν έτοιμη και η φωλιά του ζευγαριού που μου έκανε νερά. Απ το μεσημέρι μέχρι τώρα όλα αυτά. Για να δούμε τι θα δούμε...

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από orion Σαβ Μαρ 17, 2012 5:53 pm

είδες που όλα πάνε καλά... cheers
είμαι πεπισμένος ότι όταν έχουμε υπομονή με σωστή προετοιμασία και δεν ενοχλούμε τα ζευγάρια μας όλα πάνε κατ' ευχήν...
καλά αποτελέσματα...
orion
orion
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ηλικία : 42
Τόπος : Γαλάτσι
5041

ΦΗΜΗ : 0

http://timbradoscanary-r74.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από simos Σαβ Μαρ 17, 2012 10:38 pm

ανδρεα εχεις δυο φωλιες timbrado!τρεμε χρηστοοοοοοο!!!χαχαχαχαχα!

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5673

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από orion Κυρ Μαρ 18, 2012 10:03 am

χαχα... μακάρι να πάρει πολλές φωλίτσες και καλούς τραγουδιστές... Wink
orion
orion
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ηλικία : 42
Τόπος : Γαλάτσι
5041

ΦΗΜΗ : 0

http://timbradoscanary-r74.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Admin Δευ Μαρ 19, 2012 9:19 am

το θεμα ειναι ενα αγαπητε ανδρεα, να βγαλεις τασυμπερασματα σου, μερικες θηλυκες θελουν ανοιχτη φωλια, μερικες κλειστες, παρατηρησε και δες, το θεμα ειναι οτι και φωλια να βαλεις η καναρα αν δεν εχει αλλη επιλογη θα την κανει οπο της βαλεις εσυ.............
καλη συνεχεια και καλη επιτυχια
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Δευ Μαρ 19, 2012 8:41 pm

Καλησπέρα παιδιά! Πριν καμιά ώρα απ το ένα ζευγάρι η κανάρα καθόταν στον πάτο λίγο μαζεμένη μάλιστα δεν την είδα εγώ γιατί έλειπα. Τώρα που γύρισα εγώ και την είδα ήταν φυσιολογικά πιάνοντας την όμως για να της ρίξω μια ματιά είδα και είναι από κάτω πρησμένη σα να έχει αυγό μέσα. Να ανησυχώ για πιθανή δυστοκία ή θα το κάνει αύριο? Να πω ότι ασβέστιο τους βάζω 2-3 φορές τη βδομάδα στο νερό και εδώ και 3 μέρες επειδή την περιμένω να γεννήσει της έχω κάθε μέρα. Σήμερα το πρωί την ώρα που πήγαινα δουλειά την είδα καθισμένη στη φωλιά και υπέθεσα ότι είχε κάνει αυγό αλλά τελικά δεν είχε κάνει. Μπορώ να κάνω κάτι να τη βοηθήσω? Πώς θα καταλάβω αν έχει πρόβλημα ή όχι?

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από simos Δευ Μαρ 19, 2012 11:34 pm

μην αγχονεσαι ανδρεα.αυγουλακι θα κανει.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5673

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Bullseye Τρι Μαρ 20, 2012 5:26 pm

simos έγραψε:μην αγχονεσαι ανδρεα.αυγουλακι θα κανει.
Όντως αυγουλάκι έκανε σήμερα το πρωί οπότε όλα καλά!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5617

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από orion Τρι Μαρ 20, 2012 5:55 pm

cheers cheers cheers
orion
orion
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ηλικία : 42
Τόπος : Γαλάτσι
5041

ΦΗΜΗ : 0

http://timbradoscanary-r74.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία Empty Απ: Παρατηρήσεις κατά την αναπαραγωγική διαδικασία

Δημοσίευση από Admin Τετ Μαρ 21, 2012 8:36 am

το θεμα κλειδωνει για να μην ξεφυγει απο τον στοχο του.
αν χρειαζεται κατι ο αντρεας να ανοιξει νεο θεμα με τον αναλογο τιτλο
ευχαριστω
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9384

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης