gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
4 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 4 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από Bullseye Πεμ Σεπ 02, 2010 6:50 pm

Καλησπέρα! Αναζητώντας πληροφορίες στο internet για καναρίνια χρώματος σε κάποιο σημείο διάβασα ότι δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε λευκά κυρίαρχα μεταξύ τους διότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό θνυσιμότητας των νεοσσών. Επίσης διάβασα ότι δεν πρέπει να ζευγαρώνουμε κόκκινα έντονα μεταξύ τους γα τον ίδιο λόγο. Απ την εμπηρεία σας ισχύουν αυτά. Ισχύει κάτι αντίστιχο και σε άλλες τέτοιες διασταυρώσεις καναρινιών χρώματος? και αν αυτά ισχύουν τι καναρίνια πρέπει να βάλουμε για να πάρουμε λευκά καναρίνια και κόκκινα έντονα. Και κάτι που μάλλον δεν ισχύει αλλά ας το ρωτήσω για σιγουρια... Κάποιος μου είπε ότι αν ζευγαρώσω λευκό με κόκκινο θα πάρω μωζάικ ισχύει? Τέλος υπάρχει κάποιο site που να λέει τι χρώμα πουλια πρέπει να ζευγαρώσουμε για να πάρουμε συγκεκριμένα χρώματα (π.χ μαυροκόκκινα έντονα, αχάτες κόκκνα μωσαϊκά, λιποχρωμικά κόκκινα έντονα, χιονέ κλπ κλπ)
Ευχαριστώ!

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5610

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Απ: Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από tony Πεμ Σεπ 02, 2010 7:05 pm

φιλε μου βαζεις παρα πολλα ερωτηματα μαζι και σιγουρα εχεις μπερδευτει οσο δεν παιρνει.λοιπον ενα ενα .για να παρεις ασπρα πουλια θα βαλεις ενα ασπρο κυριαρχο με ασπρο υπολοιπομενο.εαν τα πουλια ειναι καθαρα ασπρα ετσι.για κοκκινα εντονα βαζεις ενα εντονο με ενα χιονε για να παρεις πουλια και απο τα δυο .για αχατες κοκκινα μωζαικ βαζεις αχατες κοκκινα μωζαικα .τωρα αν βαλεις ασπρο με κοκκινο μωζαικο δεν θα παρεις σιγουρα μωζαικο θα παρεις ωραιοτατα κοινα καναρινακια.αυτα σε πολυ απλα λογια ετσι.γιατι ολα αυτα που ρωτας ειναι ολοκληρο θεμα που δεν μπορει να απαντηθει ετσι απλα
tony
tony
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 47
Τόπος : κερατσινι -πειραιας
5934

ΦΗΜΗ : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Απ: Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από Bullseye Πεμ Σεπ 02, 2010 9:24 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση αν και δε ρωτούσα γα τα συγκεκριμένα χρώματα σαν παραδειγμα τα είπα για να καταλάβεται τι ακριβώς ρωτάω.. Όντος έχω μπερδευτεί αρκετά αλλα βρήκα κάτι που ίσως βοηθείσει και άλλους. Για ρίχτε μια ματια εδώ http://mgerom.wordpress.com/category/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/
Κάτω κάτω στις διασταυρώσεις έχει διασταυρώσεις καναρινιών μελανίνης και Διασταυρώσεις λιποχρωμικών καναρινιών αλλά δεν τα έχει και αναμεταξύ τους τα έχει μόνο καναρίνια μελανίνης με καναρίνια μελανήνης και λιποχρωμικά με λιποχρωμικά. Τι γίνεται αν εγώ θέλω να ζευγαρώσω ένα λιποχρωμικό με ένα μελανίνης???? Αν εγώ θέλω να βγάλω ένα μαυροκόκκινο θα βάλω ένα μαύρο με ένα έντονο κόκκινο?? Γιατί αν ρίξετε μια ματιά εδώ http://mgerom.wordpress.com/ έχει χιλιους δυο διαφορετικούς χρωματισμούς... Μπορώ να κάνω συνδιασμούς καναρινιών μελανίνις μελυποχρωμικά χωρις τα πουλιά που θα βγένουν να θεωρούνται κοινα?

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5610

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Απ: Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από Admin Σαβ Σεπ 04, 2010 8:18 pm

φιλε bullseye σημερα θα ειναι η πρωτη φορα που θα σε επιπληξω εντονα και με σαφη προθεση απο εμενα.

αφου βρηκες τον ιστοτοπο του αγαπητου.κατα τα αλλα, μακη ΓΙΑΤΙ δεν κανεις τις ερωτησεις σου αυτες προς εκεινον που ΗΔΗ εχει δημοσιευσει κατι εκει κα ιτις κανεις σε εμας?????? δηλαδη τι θες να πουμε οτι λεει βλακειες και να εχουμε να λεμε στα φορουμ μετα ή να πουμε τι ωραια που τα λεει και να ξαναχουμε να λεμε?????

εχει βαλει τις κατηγοριες ο ανθρωπος και τις ονομαζει, γιατι δεν τον ρωτας πως πρεπει να πραξεις αφου ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ την σελιδα του και υπαρχει τροπος επικοινωνιας μαζι του οπως υπαρχει κι εδω...... ΑΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ και θετεις τα ερωτηματα σου ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ οτι θα εχεις λαβει 2363545372748 απαντησεις που θα σε οδηγουν σε αλλα τοσα ερωτηματα.......

ΔΕΝ ΣΕ ΕΚΒΙΑΖΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΛΗΤΤΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΔΕΝ μπορεις να γραφεις σε 25 φορουμ τις ιδιες ερωτησεις και να περιμενεις απο ολους τις ιδιες απαντησεις, κατασταλαξε καπου και αφου ΗΔΗ εχεις βρει εναν ιστοτοπο που σου κινει το ενδιαφερον ανταλλαξε αποψεις με τον ιδιοκτητη του ιστοτοπου αυτου.[ εν προκειμενω τον αγαπητο μακη που ειναι και μελος της Α.Λ.Ο.Π. , που ειναι μελος της Π.Ο.Ο. και προεδρος ειναι ο επισης αγαπητος θανασης Υφαντης μεγαλος γνωστης των πτηνων συντροφιας.]

εκτροφη με παραπομπες σε λινκ ΔΕΝ βοηθω ουτε προκειται να βοηθησω να γινει, η θα τα μαθεις αμοθεν,που σημαινει οχι παπαγαλια, αλλα να σου ερχονται στο μυαλο ΟΤΑΝ τα χρειαζεσαι με οποια σειρα σου χρειαζονται, οι παπαγαλιες ΔΕΝ τις σηκωνω ουτε ποτε βοηθω ανθρωπους που παπαγαλιζουν.

αποφασισε λοιπον απο που παιρνεις τα διαφορα θεματα και που τα φερνεςι προς συζητηση. ολοι προσπαθουν να δωσουν 1-2 πεντε δεκα γνωσεις που ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ΕΧΟΥΝ και τις ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ, οι ερωτησεις του τυπου αυτου που κανεις ειτε ηθελημενα ειτε αθελα σου με μαθηματικη ακριβεια θα οδηγησουν προς την τριβη μεταξυ μας των εκτροφεων και επειδη ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειμαστε πολυ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ αυτοι που ασχολιουνται ΣΟΒΑΡΑ με συλλογους ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ να εμπλεκονται σε τετοιου ειδους συζητησεις αλλοι ΣΥΛΛΟΓΟΙ,ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ και ΠΡΟΣΩΠΑ που δεν ειναι ΠΑΡΟΝΤΑ στο φορουμ ΑΥΤΟ.

στο φορουμ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΩ ΕΓΩ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ.

οποτε θεωρω το θεμα σου ατοπο και επειδη προς το παρων ΔΕΝ θελω να το διαγραψω οποιος επιθυμει ας απαντησει, ΑΝ ομως διακρινω εστω και στο πισω μερος του μυαλου μου οτι παει να εξελιχθει σε κοντρα θα αποχωρισουν και εσυ που δημιουργησες το θεμα μα και αυτος που θα απαντησει, οι απαντησεις που δοθηκαν ειναι ικανοποιητικες ωστε να καταλαβεις με τι εχεις να κανεις πανω στο θεμα και ο τονυ το χειριστηκε αψογα και τον ευχαριστω.\

Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Απ: Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από Bullseye Κυρ Σεπ 05, 2010 12:06 am

Admin έγραψε:φιλε bullseye σημερα θα ειναι η πρωτη φορα που θα σε επιπληξω εντονα και με σαφη προθεση απο εμενα.

αφου βρηκες τον ιστοτοπο του αγαπητου.κατα τα αλλα, μακη ΓΙΑΤΙ δεν κανεις τις ερωτησεις σου αυτες προς εκεινον που ΗΔΗ εχει δημοσιευσει κατι εκει κα ιτις κανεις σε εμας?????? δηλαδη τι θες να πουμε οτι λεει βλακειες και να εχουμε να λεμε στα φορουμ μετα ή να πουμε τι ωραια που τα λεει και να ξαναχουμε να λεμε?????

εχει βαλει τις κατηγοριες ο ανθρωπος και τις ονομαζει, γιατι δεν τον ρωτας πως πρεπει να πραξεις αφου ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ την σελιδα του και υπαρχει τροπος επικοινωνιας μαζι του οπως υπαρχει κι εδω...... ΑΝ ΓΥΡΝΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ και θετεις τα ερωτηματα σου ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΟΣ οτι θα εχεις λαβει 2363545372748 απαντησεις που θα σε οδηγουν σε αλλα τοσα ερωτηματα.......

ΔΕΝ ΣΕ ΕΚΒΙΑΖΩ ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΛΗΤΤΩ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ, ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΔΕΝ μπορεις να γραφεις σε 25 φορουμ τις ιδιες ερωτησεις και να περιμενεις απο ολους τις ιδιες απαντησεις, κατασταλαξε καπου και αφου ΗΔΗ εχεις βρει εναν ιστοτοπο που σου κινει το ενδιαφερον ανταλλαξε αποψεις με τον ιδιοκτητη του ιστοτοπου αυτου.[ εν προκειμενω τον αγαπητο μακη που ειναι και μελος της Α.Λ.Ο.Π. , που ειναι μελος της Π.Ο.Ο. και προεδρος ειναι ο επισης αγαπητος θανασης Υφαντης μεγαλος γνωστης των πτηνων συντροφιας.]

εκτροφη με παραπομπες σε λινκ ΔΕΝ βοηθω ουτε προκειται να βοηθησω να γινει, η θα τα μαθεις αμοθεν,που σημαινει οχι παπαγαλια, αλλα να σου ερχονται στο μυαλο ΟΤΑΝ τα χρειαζεσαι με οποια σειρα σου χρειαζονται, οι παπαγαλιες ΔΕΝ τις σηκωνω ουτε ποτε βοηθω ανθρωπους που παπαγαλιζουν.

αποφασισε λοιπον απο που παιρνεις τα διαφορα θεματα και που τα φερνεςι προς συζητηση. ολοι προσπαθουν να δωσουν 1-2 πεντε δεκα γνωσεις που ΘΕΩΡΟΥΝ οτι ΕΧΟΥΝ και τις ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ, οι ερωτησεις του τυπου αυτου που κανεις ειτε ηθελημενα ειτε αθελα σου με μαθηματικη ακριβεια θα οδηγησουν προς την τριβη μεταξυ μας των εκτροφεων και επειδη ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειμαστε πολυ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ αυτοι που ασχολιουνται ΣΟΒΑΡΑ με συλλογους ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ να εμπλεκονται σε τετοιου ειδους συζητησεις αλλοι ΣΥΛΛΟΓΟΙ,ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ και ΠΡΟΣΩΠΑ που δεν ειναι ΠΑΡΟΝΤΑ στο φορουμ ΑΥΤΟ.

στο φορουμ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΩ ΕΓΩ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ.

οποτε θεωρω το θεμα σου ατοπο και επειδη προς το παρων ΔΕΝ θελω να το διαγραψω οποιος επιθυμει ας απαντησει, ΑΝ ομως διακρινω εστω και στο πισω μερος του μυαλου μου οτι παει να εξελιχθει σε κοντρα θα αποχωρισουν και εσυ που δημιουργησες το θεμα μα και αυτος που θα απαντησει, οι απαντησεις που δοθηκαν ειναι ικανοποιητικες ωστε να καταλαβεις με τι εχεις να κανεις πανω στο θεμα και ο τονυ το χειριστηκε αψογα και τον ευχαριστω.\

Μαλιστα.... εγω δεν πηγα να δημιουργήσω ούτε προστριβεσ ουτε τίποτα και δεν μπορω να καταλάβω γιατί να συμβει αυτό... μερικές ερωτήσεις έκανα μόνο... όταν πρωτοάνοιξα το θέμα δεν είχα βρει ακόμα τον ιστοτόπο εκείνο τον βρήκα αργότερα.... Σε αυτό το σημείο

" οι ερωτησεις του τυπου αυτου που κανεις ειτε ηθελημενα ειτε αθελα σου με μαθηματικη ακριβεια θα οδηγησουν προς την τριβη μεταξυ μας των εκτροφεων και επειδη ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειμαστε πολυ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ αυτοι που ασχολιουνται ΣΟΒΑΡΑ με συλλογους ΑΠΑΓΟΡΕΥΩ να εμπλεκονται σε τετοιου ειδους συζητησεις αλλοι ΣΥΛΛΟΓΟΙ,ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΕΣ, ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ και ΠΡΟΣΩΠΑ που δεν ειναι ΠΑΡΟΝΤΑ στο φορουμ ΑΥΤΟ. "

δε σε καταλαβαίνω... τι είχε η ερώτηση μου που μπορει να οδηγήσει σε τριβες?? τελος πάντων εγω πρόβλημα δεν ήθελα να δημιουργήσω και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατι να δημιουργηθεί αν παίζουν άλλα που δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει και να μάθω τοτε συγγνώμη δεν ήξερα.... Δεν ασχολούμε με όλα τα forum που υπάρχουν με 3 διαφορετικά ασχολούμε μαζεύω διαφορετικές ή και ίδιες πληροφορίες τις αξιολογό και πράτω ανάλογα... Πιστεύω ότι στην αρχή κι εσείς κάπως έτσι λειτουργήσατε μαζεύοντας πληροφορίες.

Επίσεις δεν προσπαθώ να μάθω κάτι παπαγαλία (ιστορία είναι για να τα μάθω παπαγαλία?) ούτε να κάνω εκτροφή με link να μάθω από εσάς προσπαθώ από τις γνώσεις και τις εμπειρίε σας προσπαθώ.

Τέλος θα κάνω αυτό που μου είπες... Θα απευθυνθώ στον κύριο μάκη μέσο του ιστοτόπου του οπότε μπορείς να το κλειδώσεις - να το διαγράψεις δεν θέλω να είμαι η αιτία προβλήματος και μάλιστα άθελα μου....







Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5610

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος Empty Απ: Ερώτηση πάνω στη δημιουργία ζευγαριών σε καναρίνια χρώματος

Δημοσίευση από Admin Κυρ Σεπ 05, 2010 7:44 pm

το θεμα κλειδωνει μετα απο απαιτηση του bullseye
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης