gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

+2
Admin
RED
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από RED Πεμ Ιουν 18, 2009 7:08 pm

Καλησπέρα σε ολους. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την στέγαση των Φανέτων. Εκτος της περιοδου αναπαραγωγής τα Φανέτα μπορούμε να τα έχουμε στην ιδια κλούβα ή πρέπει να ειναι χώρια τα αρσενικά απο τα θυληκά?

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5703

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από Admin Πεμ Ιουν 18, 2009 8:51 pm

γενικα λευτερη μετα απο την εκτενη συζητηση με διαφορετικα αποτελεσματα ο καθενας διευκρινησαμε σαν εκτροφεις εγω,ο μανουσης,ο σακης απο την συρο,ο χρυσοπουλος και ο αχμετ οτι τα αγρια ΔΕΝ θελουν να ειναι μαζι στην περιοδο αναπαυσης,ΧΩΡΙΣΕ τα λοιπον και του χρονου με το καλο βαλτα τελευταια στιγμη μαζι.....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από George Παρ Ιουν 19, 2009 7:21 am

Admin έγραψε:γενικα λευτερη μετα απο την εκτενη συζητηση με διαφορετικα αποτελεσματα ο καθενας διευκρινησαμε σαν εκτροφεις εγω,ο μανουσης,ο σακης απο την συρο,ο χρυσοπουλος και ο αχμετ οτι τα αγρια ΔΕΝ θελουν να ειναι μαζι στην περιοδο αναπαυσης,ΧΩΡΙΣΕ τα λοιπον και του χρονου με το καλο βαλτα τελευταια στιγμη μαζι.....
Παιδια εγω θα διαφωνησω μαζι σας γιατι απο οτι εχω παρατηρηση στην φυση μετα την περιοδο αναπαραγωγης τους ζουν σε μεγαλες ομαδες οπου τρωνε μαζι και οταν σουρουπωση κοιμουνται μαζι και συγκεντρωνονται σε ενα δεντρο μιλαμε για σμηνος οχι αστεια!
George
George
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 43
Τόπος : Συρος
5783

ΦΗΜΗ : 52

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από sakis syros Παρ Ιουν 19, 2009 10:34 am

George έγραψε:
Παιδια εγω θα διαφωνησω μαζι σας γιατι απο οτι εχω παρατηρηση στην φυση μετα την περιοδο αναπαραγωγης τους ζουν σε μεγαλες ομαδες οπου τρωνε μαζι και οταν σουρουπωση κοιμουνται μαζι και συγκεντρωνονται σε ενα δεντρο μιλαμε για σμηνος οχι αστεια!

Φίλε George, το ίδιο κάνουν και οι καρδερίνες στη φύση, το ίδιο και οι φλώροι. Τα αγριοπούλια που μας ενδιαφέρουν λοιπόν , είναι ζώα "αγελέα". Ζούν λοιπόν και επιβιώνουν σε μεγάλες αγέλες. Ουδεμία σχέση όμως έχει στη φύση η αγελαία συμπεριφορά με τη συμπεριφορά του ζεύγους κατά την περίοδο της αναπαραγωγής. Η αγέλη προσφέρει κάλυψη, ασφάλεια και επιβίωση των ισχυρότερων πουλιών. Δεν προσφέρεται όμως για "γνωριμίες".

Έτσι λοιπόν και στην αγέλη, τα ζευγάρια χωρίζονται την τελευταία στιγμή!!!

Μπορούμε λοιπόν να δημιουργήσουμε στο σπίτι μας δύο ¨αγέλες". Μία με τα αρσενικά και μία με τα θυληκά. Και τελευταία στιγμή, λίγο πριν "φανε τα σίδερα" τα ενώνουμε σε ζεύγη.

Μάλλον θα ξαναδούμε την προχτεσινή εικόνα του διπλού βατέματος!!! Wink Wink Wink
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5981

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από Admin Παρ Ιουν 19, 2009 10:56 am

θα συμφωνησω ξανα με τον σακη και θα προσθεσω οτι αν ενα ζευγαρι ΔΕΝ ταιριαζει στη φυση πολυ απλα το ενα απο τα 2 πουλια θα παει για αλλες πολιτειες ενω στο κλουβι???θα αναγκαστει ή να ζευγαρωσει με τα τραγικα αποτελεσματα που βλεπουμε ή απλα ΔΕΝ θα ζευγαρωσει......

οποτε καλο ειναιο να μην συγκρινουμε την φυση με το κλουβι που ειναι αφυσικο και μην ξεχνας πως αν και αγελαια πουλια την περιοδο της αναπαραγωγης προστατευουν τον χωρο τους με νυχια και με δοντια ακομα και απο τα ομοειδη γιωργο.....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από George Παρ Ιουν 19, 2009 12:04 pm

RED έγραψε: Εκτος της περιοδου αναπαραγωγής τα Φανέτα μπορούμε να τα έχουμε στην ιδια κλούβα ή πρέπει να ειναι χώρια τα αρσενικά απο τα θυληκά?
Ωραια ολα και σωστα Σακη και Λευτερη αλλα δεν λεμε και κατι διαφορετικο νομιζω γιαυτο εκανα quote σε αυτο που ρωταει ο red και το ξαναλεω καπως διαφορετικα τωρα.Φιλε red αν εχεις 10 φανετα 5 αρσενικα και 5 θυληκα γνωμη μου τα βαζεις ολα μαζι σε μια ωραια και ευρυχωρη κλουβιτσα πτησης τα παρατηρεις καθημερινα και μεχρι πριν την εποχη του ζευγαρωματος(τα φανετα ειναι και πρωιμα Φεβρουαριο ξεκινουν) διαλεγεις τα ζευγαρια σου που πιστευω θα τα εχεις ξεχωρισει!Τωρα αν παλι εχεις 1 ζευγαρι η και 2 ζευγαρια δεν εχεις και πολλες επιλογες τα χωριζεις σε ζευγαρια παρατηρεις αντιδρασεις και βγαζεις τα συμπερασματα σου και αναλογος συμπεριφορες κανεις και τις σκατζες σου στα ζευγαρια την τελευταια στιγμη!Εννοειτε πως ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ Η ΦΥΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ/ΚΛΟΥΒΑ αλλα ακομα και σε αυτο παλι μπορεις να το κανεις να πλησιασει με καταληλα ανετο και διαμορφωμενο χωρο και παω παλι στην αρχη οτι εφοσον ειναι ζωα αγελεα στη φυση οπως λεει και ο φιλος μου ο Σακης τα βαζεις ολα μαζι και αν θες και με καρδερινες και λουγαρα που μπορουν να ζησουν αρμονικα και φιαχνουν τη δικη τους αγελη!
George
George
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ηλικία : 43
Τόπος : Συρος
5783

ΦΗΜΗ : 52

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από xoisnic Παρ Ιουν 19, 2009 3:30 pm

συμφωνω με το george.σε μια μικρη αναμικτη αγγελη, οσο πλησιαζει η ανοιξη, τοσο πιο πολυ δενονται τα ομοειδη και κανουν γκρουπάκια.ετσι πολλες φορες διευκολυνεται το ζευγαρωμα
xoisnic
xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 69
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
5691

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από g-kiss Παρ Ιουν 19, 2009 8:46 pm

Δεν εχω ασχοληθει με φανεττα,αλλα με αγρια γενικα θα τα εβαζα για την πτερορροια σε κλουβα να πετανε και να γυμναζονται.Ομως νομιζω οτι πολυ καιρο σε κλουβα τα πουλια αγριευουν και για τον λογο αυτο θα τα εβαζα σε ατομικα κλουβια μετα τον οκτωβρη.Ετσι ερχεσαι και σε πιο κοντινη επαφη με τα πουλια και σε συνηθιζουν και οταν τα βαλεις σε ζευγαρωστρες πρωτα τα θυληκα τους καλοφαινεται αυτη η αλλαγη.Αυτα ειναι δικη μου γνωμη με βαση την δικη μου λογικη.Με αυτην των πουλιων Rolling Eyes
g-kiss
g-kiss
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 111
Τόπος : ΚΩΣ-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
5683

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από xoisnic Κυρ Ιουν 21, 2009 5:46 am

κακως επικρατει η αποψη οτι τα αγρια ημερευουν πιο ευκολα σε μικρο κλουβι.η ζευγαρωστρα ειναι πιο σωστη. το πουλι δε χτυπιεται ασταματητα , και οταν πας κοντα μπορει να κρατα μια αποσταση ασφαλειας και να σε παρατηρει.σιγα σιγα σε δεχεται και σε πλησιαζει πιο πολυ.εγω μετα απο 1 χρονο και αφου τα μαθω να τρων απο ταιστρα διπλα στο χερι μου,τα βαζω ηρεμα πια σε ατομικο κλουβι.
xoisnic
xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 69
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
5691

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση Empty Απ: Ζευγάρι Φανέτα και στέγαση

Δημοσίευση από RED Κυρ Ιουν 21, 2009 7:15 am

Σας ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις σας.

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5703

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης