gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 03, 2011 9:44 am

Πριν απο 12 - 14 ημέρες εκκολάφθηκαν 6 αυγά. Ήταν η πρώτη φορά για το νεαρό ζευγάρι gouldian που έχω και απο το πρώτο μέχρι το τελευταίο οι γονείς τα πέταξαν έξω απο τη φωλιά. Εκτός του ότι είναι η πρώτη γέννα υπάρχει ενδεχομένως και άλλη αιτία που να προκάλεσε αυτή τη συμπεριφορά.
Σε ότι αφορά τα μικρά είχα άμεση αντίδραση - ομολογώ ότι δεν ήμουν καν υποψιασμένος ότι κάτι τετοιο θα μπορούσε να συμβεί - και τελικά απο τα 6 καταφερά να σώσω τα 5. Απο τα 5 σήμερα έχω τρία μικρά 12και 11 ημερών πολύ ζωηρά και με γρήγορη ανάπτυξη. (Μέσα σε όλα τα απρόβλεπτα έπρεπε να παω και ταξίδι και αναγκαστικά τα κουβάλησα μαζί μου για αυτό και οι απώλειες....)
Το ένα απο τα μικρά παρουσιάζει στη μία πατούσα του ατροφία η οποία φαίνεται πιο καθαρά όσο μεγαλώνει (πολύ μικρή πατούσα με ένα δάκτυλο). Κατά τα άλλα η συμπεριφορά του είναι κανονική και στο φαγητό είναι εξίσου "επιθετικό" με τα άλλα δύο.
Καμμιά ιδέα πως θα πρέπει να το χειριστώ το θέμα;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nikos Kotopoulis στις Πεμ Νοε 03, 2011 12:13 pm, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Επισυνάπτεται φωτογραφία των νεοσσών)

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Admin Πεμ Νοε 03, 2011 12:56 pm

η αναπηρια που αναφερεις δεν ειναι ουτε κληρονομικη, ουτε απο τιποτα αλλο εκτος του οτι οι γονεις το επιασαν απ οτο ποδι οταν το πεταξαν εξω απ οτην φωλια, με αποτελεσμα να ακρωτηριαστει το μικρο, ειναι παρααααααααααα πολυυυυυυυυυ ευαισθητα τα ποδαρακια των νεοσσων, και αν οι γονεις δεν τα πιανουν ευσυνειδητα, αλλα με απωτερο σκοπο να τα ξεφορτωθουν ,το ραμφος τους ειναι ιδιαιτερα δυνατο και κοφτερο για τα ποδια των νεοσσων που δεν εχουν κοκκαλα αλλα χονδρους...........

θα το αφησεις στη νησυχια του και θα μαθει να κινειται με αυτην την αναπηρια, δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα, η φυση θα αναλαβει........

Υ.Γ. μετεφερα το θεμα σου, θα γραφεις τα θεματα σου στο υποφορουμ αυτο
"ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ" και θα διαλεγεις ενοτητα............. οποτε δημοσιευεις θεμα σε λαθος ενοτηταθα το διαγραφω.

ευχαριστω.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από panos Πεμ Νοε 03, 2011 1:51 pm

Βαλε καμια φωτο βρε Νικο να τα δουμε..
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6125

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 03, 2011 3:35 pm

Πάνο χάρηκα για τη πρώτη επαφή και θα έχω υπόψη το θέμα των ενοτήτων.
Σε ότι αφορά τη συμπεριφορά των γονιών να τα πετάξουν έξω απο τη φωλιά παίζει ρόλο το ότι τα έχω σε χώρο όχι και τόσο απομονωμένο και θέλουν απόλυτη ησυχία;
θα προσπαθήσω να κατεβάσω μερικές φωτο .....κάτι δεν μου πάει με το link
Φιλικά Νικος

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 03, 2011 3:55 pm

Προσπάθησα να ανεβάσω φωτο των νεοσσών αλλά πήρα μήνυμα ότι ως νεό μέλος δεν έχω τη δυνατότητα για να κάνω "post external links" για επτά ημέρες.

Υπομονή ως τότε θα έχετε - ελπίζω - και φώτο κοντά στις 20 ημέρες.

Φιλικά Νικος

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Admin Πεμ Νοε 03, 2011 5:57 pm

Nikos Kotopoulis έγραψε:Πάνο χάρηκα για τη πρώτη επαφή και θα έχω υπόψη το θέμα των ενοτήτων.
Σε ότι αφορά τη συμπεριφορά των γονιών να τα πετάξουν έξω απο τη φωλιά παίζει ρόλο το ότι τα έχω σε χώρο όχι και τόσο απομονωμένο και θέλουν απόλυτη ησυχία;
θα προσπαθήσω να κατεβάσω μερικές φωτο .....κάτι δεν μου πάει με το link
Φιλικά Νικος

εγω ειμαι ο λευτερης, ο πανος ειναι ο απο κατω του απο πανω μηνυματος χαχαχαχαχαχαχαχααχ

τα πουλια ολων των ειδων οσο και ντροπαλα και αν ειναι ,αν η παρουσια των ανθρωπων ειναι συνεχης και χωρις να τα πιανει, τοτε εξημερωνονται και δεν υπαρχουν προβληματα, αν τα εχεις στο υψος των ωμων σου, τοτε δεν ειναι θεμα πολυκοσμιας,στα δικα μου ερχεται ο tony,o billys και ο bmanousis ταυτοχρονα και φυσικα κι εγω,4 ατομα, ουρλιαζουμε,νευριαζουμε,φωναζουμε,γελαμε, πινουμε καφε διπλα στα πουλια μεσα στο κουμασι,πιανουμε τα μικρα οταν εχω και δεν συμβαινει τιποτα απολυτως..........

αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ειναι γονιδιακο προβλημα οτι πετανε τα μικρα εξω απο την φωλια και θελει πανω απο 5-7 γενιες για να το διορθωσεις αυτο,5-7 γενιες ειναι 5-7 χρονια, και παντα θα εχεις την αμφιβολια ΜΗΠΩΣ το γονιδιο εχει περασει και στα νεα πουλια.......... με λιγα λογια ειναι ανιατη "ασθενεια" και δεν θα σου πω τι θα κανα εγω γιατι μας βλεπουν και οικολογοι.................
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 03, 2011 7:50 pm

Λευτέρη συγγνώμη, είναι η πρώτη μέρα στο forum και λόγω κεκτημένης....θα συνηθίσω... Ευχαριστώ για τη σχετική πληροφόρηση γιατί είχα τις αμφιβολίες μου σχετικά με την "ησυχία" που πιθανόν να χρειάζονται τα gouldian. Τα πουλιά τα έχω σε χώρο καθημερινής χρήσης (καθιστικό) γιατί είναι απόλαυση να τα βλέπεις και να τα ακούς και στη καθημερινότητα είναι απόλυτα ήρεμα όσο και να πλησιάσεις ή ότι και αν κάνεις γύρω τους. Το ζευγάρι απο ότι φαίνεται ετοιμάζεται για νέα γέννα. Έχω περιέργεια να δω το ενδεχόμενο αποτέλεσμα.... Τώρα που συνήθισα στο τάϊσμα των νεοσσών με τη σύριγγα δεν φαίνεται τόσο τραγικό....φιλικά Νικος

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Admin Πεμ Νοε 03, 2011 8:48 pm

δυστυχως αυτο το λαθος που κανεις εσυ αγαπητε νικο το εκαναν και θα το κανουν και πολλοι εκτροφεις........ το να το κανεις μια φορα για την εμπειρια ειναι θεμιτο και λογικο, το να το κανεις ομως συστηματικα ειναι εγκληματικο....... τα πουλια που θα βγουν θα ειναι καννιβαλοι, δεν θα ξερουν τι να κανουν με τα πουλια του ειδους τους...........

σκεψου εσενα να μεγαλωνεις στην αφρικη και να μην εχεις καθρεπτη.... τι χρωμα θα θεωρησεις τον εαυτο σου????? ολη σου την ζωη θα βλεπεις εγχρωμους-μαυρους ανθρωπους και ξαφνικα σε πανε στην σουηδια και βλεπεις το αλλο ακρο....... πως θα αισθανθεις?????

αν θες να το κανεις καντο , αλλα θα πρπει να κρατησεις τα μικρα ΜΟΝΟ για σενα, σε καμια περιπτωση δεν θα πρεπει να τα δωσεις σε πετ σοπ..... και αν τα δωσεις σε γνωστο να το ενημερωσεις οτι ειναι μεγαλωμενα στο χερι......

ολα τα finches προτου ζευγαρωσουν κανουν εναν χορο, επιδειξης το αρσενικο αποδοχης το θηλυκο, ποιος θα τους τον μαθει αυτον τον χορο.....??? εσυ δεν νομιζω να μπορεις, με ολο τον σεβασμο, οι γονεις τους εισαι εσυ τωρα........

απλα σκεψου αυτα προτου ξαναμεγαλωσεις τα υπολοιπα μικρα..............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 10, 2011 7:21 pm

Κατανοητό..... Σίγουρα τα μικρά θα τα κρατήσω για μένα και σε ότι αφορά pet shop σε καμία περίπτωση ούτως ή άλλως.....

Ειδικά δε για να τους μάθω χορό εδώ είναι το γέλιο γιατί πρέπει να είμαι ο πιο άσχετος χορευτής του κόσμου..... ατύχησαν τα μικρά!!

Ο προβληματισμός μου είναι τώρα αν μπορώ να ελπίζω σε κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά των γονιών - ήδη τώρα που γράφω έχουν τρία αυγά και συνεχίζουν..... Είναι η δεύτερη γέννα και απο ότι φαίνεται τα αυγά θα εκκολαφτούν αν όλα πάνε καλά. Αν όμως έχω πάλι εγκατάλειψη θα πρέπει να χωρίσω το ζευγάρι και να μην προσπαθήσω άλλη αναπαραγωγή;

Ανεβάζω και κάνα δύο φωτο των μικρών...

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/573/img4054w.jpg/

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/52/img4059j.jpg/

Πεινασμένα Πριν - Χορτασμένα μετά....

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Admin Πεμ Νοε 10, 2011 8:03 pm

αν εχεις εγκαταλειψη θα πρεπει να μην ζευγαρωσεις ξανα με ΑΥΤΟ το ζευγαρι, οι παραγοντες ειναι πολλοι, οπως το οτι δεν ταιριαζουν, δεν δεχονται το ενα το αλλο αλλα αναγκαστικα ζευγαρωσαν, ο χωρος μπορει να μην τους αρεσει, να τους ενοχλει κατι το οποιο εσυ θεωρεις οτι δεν τα ενοχλει, η θερμοκρασια, η υγρασια, η διατροφη........ ολα αυτα συνειφερουν στο να μην ταιζουν οι γονεις τα μικρα,.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Πεμ Νοε 10, 2011 9:09 pm

Σε ότι αφορά θερμοκρασία και υγρασία οι τιμές που έχω στο ψηφιακό όργανο είναι μέσα στα όρια που έχω διαβάσει απο σχετικές αναφορές (64-77 βαθμούς F) και υγρασία απο 35% έως 50%. Απο τροφή τους δίνω μείγμα απο ΧtraVital (beaphar) και της Deli Nature το EXOTEN Premium. Βιταμίνη κίτρινη (συσκευασία του pet shop) την οποία αναμιγνύω με βιταμίνη D3 με διάφορά ιχνοστοιχία σε σκόνη και Ασβέστιο επίσης σε σκόνη και 3-4 σταγόνες βιταμίνη Α. Επίσης κόκκαλο σουπιάς το οποίο ροκανίζουν κανονικά και τακτικά. Για το χώρο όπως έχω αναφέρει δεν προσφέρει την απόλυτη ησυχία αλλά δεν έχει και τη τρελή όχληση. Το δε κλουβί είναι αρκετά ευρύχωρο. Τώρα για τη μεταξύ τους σχέση δεν παίρνω και όρκο οτι είναι και η ιδανική συμβίωση -γιατί στην αρχή η θηλυκιά ήταν λίγο ζώρικη, αλλά αυτό πριν απο μερικούς μήνες προς την Άνοιξη. Απ΄ότι καταλαβαίνω είναι περίπτωση να εντοπίσει κανείς τι ακριβώς δεν τους πάει καλά...... Ελπίζω η δεύτερη προσπάθεια να αποδόσει αλλιώς αναγκαστικός διαχωρισμός....

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από redcanary Κυρ Νοε 13, 2011 2:04 pm

Εγω θα σου ελεγα να παρακολουθησεις και αυτή τη φορά πως πάνε τα πουλιά. Αν δεις την ιδια συμπεριφορά τοτε μαλλον το ζευγαρι σου δεν ειναι συμβατο. Οπότε για την επόμενη αναπαραγωγικη περιοδο θα πρεπει να σου βρουμε άλλους γεννητορες!

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5762

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Κυρ Νοε 13, 2011 5:22 pm

Απο χθές οι γονείς εναλλάσσονται στη φωλιά. Θα παρακολουθήσω την εξέλιξη. Επιπλέον έβαλα και ένα κάλυμμα απο τη μιά πλευρά του κλουβιού για περισσότερη "ησυχία".....

Τα μικρά πάνε καλά και ανεβάζω δυο σημερινές φωτογραφίες.....

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/836/img4076j.jpg/

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/849/img4078hp.jpg/

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από panos Κυρ Νοε 13, 2011 7:51 pm

Να σου ζησουν Νικο,εσυ τα ταϊζεις με συρηγγα?????
Στη δευτερη φωτο βλεπω το πουλακι να εχει αερα
στη γουσα του,προσοχη φιλε οταν ταϊζουμε εμεις.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6125

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από simos Κυρ Νοε 13, 2011 10:18 pm

ωραιος ο νικος!κουραγιο φιλε εχεις πολυ δρομο ακομα!

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5644

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Τετ Νοε 16, 2011 7:24 am

Τα πουλάκια είναι πλέον 23 ημερών, έχουν βγάλει φτερά σε ολο το σώμα τους και είναι πολύ ζωηρά. Συνεχίζω να τα ταϊζω με σύριγγα των 2,5ml αν και θα πρέπει να μπω στη διαδιακασία να παίρνουν σιγά - σιγά και τη δικη τους τροφή. Με τον αέρα στη γούσα όντως ήταν θέμα απο την αρχή. Προσπάθησα να τη πιέσω απαλά για να βγεί ο αέρας αλλά δεν κατάφερα κάτι και δεν το συνέχισα. Υποθέτω ότι ο αέρας είναι απο τη λαιμαργία τους για να κατεβάσουν τη τροφή παίρνοντας μαζί και αέρα.... δεν το γνωρίζω το θέμα αν κάποιος έχει καποια εμπειρία σε αυτό.......

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από simos Τετ Νοε 16, 2011 5:20 pm

νικο να βγαζεις τον αερα απο την συριγγα ισως φταιει αυτο.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5644

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Admin Τετ Νοε 16, 2011 8:39 pm

ο αερας στην γουσα τνω πτηνων ειναι θεμα εμπειριας του χειριστη της συριγγας........... και απλα θα πρεπει να εξοικειωθεις καλυτερα με το τροπο που ταιζεις.
παιζει ρολο η ποσοτηα που βγαζει η συριγγα καθε φορα, η πυκνοτητα του σκευασματος πο χρησιμοποιεις [πολυ υγρο-πολυ στερεο] και τελος η ιδιοσυγκρασια του ειδους...........

αν καλυφθηκες να το κλειδωσουμε, αν οχι πες μας τι διευκρινηση θες.

ευχαριστω
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από Nikos Kotopoulis Δευ Νοε 21, 2011 9:12 am

Ευχαριστώ, δεν χρειάζομαι άλλες διευκρινήσεις. Τα μικρά πετάξανε πιάνονται σε κλαδιά και όταν έχω ανοιχτή τη πόρτα του κλουβιού πετάνε και κάθονται επάνω μου.... ωραία εμπειρία!!!!!. Ακόμα και το ακρωτηριασμένο έχει βρεί το τρόπο του.... Συνεχίζω λίγο σύριγγα και τσιπολογούν και τροφή.

Nikos Kotopoulis
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ηλικία : 63
Τόπος : Αθηνα
4547

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.... Empty Απ: ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ GOULDIAN ΜΕ ΛΙΓΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ....

Δημοσίευση από panos Δευ Νοε 21, 2011 4:01 pm

Ευχαριστουμε Νικο να χαιρεσαι τα πουλια σου
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6125

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης