gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
5 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 5 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 9:14 am

Ξαφνικά σήμερα το πρωι που πήγα να δω τα πουλιά ενώ όλα ηταν μια χαρά ο φλώρος καθόταν κάτω στη γωνία φουσκωμένος... Sad Μέχρι χθες δεν είχε τίποτα... Μπορεί γι'αυτό να οφείλεται το κρύο;;; Τα έχω σε μέρος που δεν τα πιάνει ο βοριάς... Τα υπόλοιπα είνα μια χαρά... Σας παρα΄καλώ πείτε μου τι να κάνω.... Επείγη! Είναι και κυριακή σήμερα... Sad

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 9:45 am

Όχι μόνο κάθεται κάτω φουσκωμένο, αλλά κοιμάται κιόλας! Όταν ξυπνάει παραμέναι πάλι φουσκωμένος... Βεβαια ακόμη μπορεί και ανεβαίνει στα κλαράκια για λίγο όμως... Έβαλα σε ολα τα κλουβιά γύρω γύρω ναυλον... Του φλώρου του έβαλα και φρεσκους σπόρους με καναβούρι απο πάνω... Έχω και βραστο αυγό στο ψυγείο(χθες το εκανα) να του βάλω να δυναμωσει;; Ευχαριστώ θερμά εκ των προτερων...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 9:48 am

θα πρεπει κατ αρχας να ηρεμησεις, κατα δευτερον να μας δωσεις πληροφοριες......

το πιο πιθανο ειναι οτι δεν αισθανεται καλα λογω κρυου, αλλα τα αγριοπουλια κρυβουν την τυχον ασθενεια τους μεχρι να μην μπορουν αλλο...... οποτε μπορει πιθανα να ειναι και αρρωστο........ ειναι αλλος ενας λογος που δεν τα αφηνουμε μονα τους ΠΟΤΕ................. στο θεμα μας τωρα.............

δωσε θερμοκρασια χωρου, υγρασια χωρου, εσωτερικη-εξωτερικη εκτροφη,ωρες φωτος[διαρκεια ημερας δηλαδη], διατροφη πληρης, τι βαζεις , τι πινει το πουλι[και δεν μας δινει]σε εβδομαδιαια βαση........
εγω για αρχη αυτα θελω............. και βλεπουμε
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 9:50 am

alicedros έγραψε:Όχι μόνο κάθεται κάτω φουσκωμένο, αλλά κοιμάται κιόλας! Όταν ξυπνάει παραμέναι πάλι φουσκωμένος... Βεβαια ακόμη μπορεί και ανεβαίνει στα κλαράκια για λίγο όμως... Έβαλα σε ολα τα κλουβιά γύρω γύρω ναυλον... Του φλώρου του έβαλα και φρεσκους σπόρους με καναβούρι απο πάνω... Έχω και βραστο αυγό στο ψυγείο(χθες το εκανα) να του βάλω να δυναμωσει;; Ευχαριστώ θερμά εκ των προτερων...

και συμπληρωνω οτι ειναι πιθανοτατα αρρωστο......... η υπνηλια και η κατηφεια ειναι συμπτωματα ασθενειας........
πιαστο και δες την κοιλια του, αν ειναι φουσκωμενη, αν εχει παραμορφωσεις, αν βλεπεις τα εντερα του να διαγραμμιζονται η να ειναι μαυρα η οτι αλλο τελςο παντων, αν βλεπεις το συκωτι του[ ειναι οπως θα το κοιτας στα αριστερα κατω ακριβως απο το στερνο......] αν βλεπεις τα νεφρα του, η οτιδηποτε και πες μας............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 10:41 am

Λοιπόν... Γενικά, αυτή την περιοδο του βάζω μία φορά την εβδομάδα αυγό βρασμένο 15 λεπτά και περισσοτερο, μία φορά την εβδομάδα βιταμινες στο νεράκι του και φυσικά του έχω μόνιμα τους σπόρους κι αυτές τις μέρες προσθετω και καναβούρι λόγω θερμοκρασιας... Τα πουλιά τα έχω μόνιμα έξω σε μέρος απάνεμο. Η θερμοκρασία τωρα είναι 14 βαθμοί και υγρασία 72% και οι ώρες φωτισμού είναι οσες ωρες φωτίζει ο ήλιος... Στο πάτωμα έβαλα σε ένα μπολάκι νερό για νε φτάνει... Αυτό που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ενω χθες είχε τροφή (ελέγχω καθημερινα) σήμερα την είχε φάει όλη!!! Όταν πλησιαζω αυτός συνεχιζει αν κοιμάται και δεν αντιδρα καθόλου!!! Φαντάσου ότι με αφησε να το χαιδεψω!!! Τον έπιασα(ανετα!!!) και κοίταξα από κάτω και δεν είδα τίποτα ύποπτο... Το πουλί ήταν όπως εδώ http://www.kiklos.info/ges-check.html εκεί που λέει υγειης κοιλια... Ούτε θόρυβο έκανε η ανασα του... Μόλις τον έπιασα όμως ζωηρεψε και πήγαινε να με τσιμπήσει κιόλας!!! Μετά πάλι όταν το ξανάφησα το κλουβι συνεχιζε να κοιμαται.... Το μόνο που παρατηρησα όταν κουτσούλησε είναι ότι το ασπρο της κουτσουλιάς ήταν μεγάλο...Αυτά... Περιμένω απαντήσεις...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 11:31 am

ειναι αρρωστο, και κρυωνει, δεν μεταβολιζει την τροφη του γι αυτο δεν αντιδρα οταν το πιανεις, αμεσα σε κτηνιατρο ΑΜΕΣΑ.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 11:46 am

ξεχασα να σου αναφερω οτι

1ον εχεις 2 μερες να αντιδρασεις και αλλες 2 μεχρι να χασεις το πουλι δυστυχως.............

2ον δεν ζητησα κανενα λινκ απο κανενα site κανενος αλλου, ζητησα την περιγραφη σου, οι εικονες που εβαλες με το λινκ ειναι καλες και αγιες ΜΟΝΟ που θα διαπιστωσεις σε 2-3 μερες οτι δεν ειναι και η αληθεια αυτες οι εικονες και τα πραγματα αλλαζουν απ οτην μια μερα στην αλλη.......... οποτε μην ξαναβαλεις λινκ, περιεγραψε αυτο που θες μονη σου ωστε να ειναι και κατανοητα, το μια εικονμα χιλιες λεξεις δεν ισχυει εδω, εδω ισχυει το μια εμπειρια χιλιες εικονες................

3ον 14 βαθμοι θερμοκρασια με 72% υγρασια ειναι ΚΡΥΟ, ανεξαρτητα αν τα εχεις στο βορια ή στον νοτια η απανεμα........ εγω τα εχω σε κλειστο εκτροφειο ΧΩΡΙ θερμανση και ολα ειναι καπως τα πουλια με 18 βαθμους θερμοκρασια και 58% υγρασια.......... σκεψου εκει τι γινεται........

4ον βαλτο μεσα στην ζεστη ειδαλλως θα το χασεις ισως και αυριο........

5ον βαλε οτι του αρεσει να τρωει ΑΜΕΣΑ.......χρειαζεται ενεργεια .......

6ον μην δινεις τα λινκ σεεμας ωστε να σου πουμε τι να κοιταξεις, μαθε να τα διακρινεις μονη σου, σου εχω πει ξανα ,εσυ ξερεις τα πουλαι σου, εσυ πρεπει να μαθεις να τα συντηρεις και οχι εμεις για σενα....... αν δω παλι λινκ με τετοια ,απο οποιονδηποτε φυσικα, θα το διαγραφω το θεμα με την μια χωρις προειδοποιηση. ΔΙΥΛΥΣΤΕ τις πληροφοριες, και μαθετε το σωστο, μασημενη τροφη γιοκ.......

7ον μην απολογηθεις παλι για το λινκ , συγκεντρωσου στο πουλακι σου και απλα μην το ξανακανεις..............

ευχαριστω
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 2:47 pm

Σε ευχαριστώ πολύ Λευτέρη... Θα το βάλω μέσα θα του βάλω και αυγό μπας και φάει τίποτα... Πάντως απο κάτω είναι μια χαρά!!! Δεν μπορώ να κταλάβω τι έπαθε!!! Εντερικά έχει;; Εγω να το πάω στον κτηνιατρο αυτός όμως είναι ψιλοασχετος...Αξίζει όμως;;; Θα βοηθήσει ή θα τα κάνει χειροτερα;; Εσείς του φόρουμ είστε πολύ πιο σχετικοί...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από panos Κυρ Οκτ 16, 2011 3:09 pm

Αλικη το πουλακι θα το χασεις αφου εφτασε σε αυτο το σταδιο να το πιανεις και να μην αντιδρα,λυπαμαι.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6126

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 4:43 pm

Κι εγώ αυτό φοβάμαι Πάνο... Αλλά έχω μερικά ενθαρρυντικά νέα... Τώρα το απόγευμα θα το έβαζα σε ένα μικροτερο κλουβι για να το βάλω μέσα. Πάω στην ταράτσα και ενώ περίμενα να το βρω.....το βρήκα ξύπνιο κι οχι τόσο φουσκωμένο όσο πριν!!! Μήπως θέλει να το παίξει κουκουβάγια;;; Είδα πως είχε φάει καναβούρι και το είδα ότι ήταν βρεγμένο και το πουλί και το φαι του και το ναυλον και παραξενευτηκα... Εκεί που είναι το κλουβι βροχή δεν το πιάνει σκέφτηκα... Ο φλωρούμπας όμως έκανε μπάνιο μέσα στο μπολάκι που του είχα βάλει το νερό!!! lol! Το πιστεύετε;;; Το ετοιμοθάνατο!!!
Το ξανακοίταξα από κάτω και μου φάνηκε μια χαρά. Έλεγξα και το σπυρί και την αμαρα μια χαρά... Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει!!! Μέχρι χθες ήταν μες την καλή χαρά!!! Τώρα τον έχω μέσα και του έβαλα και βιταμίνες στο νερό του μπας και βοηθήσουν... Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα...

Υ.Γ.:Στα υπόλοιπα που είναι έξω έχω βάλει γύρω γύρω απο το κλουβί νάυλον να τα καλύψω και με τίποα άλλο ή αρκει το νάυλον;;;

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Bmanousis Κυρ Οκτ 16, 2011 5:05 pm

Αλικη καλα εκανες και το εβαλες μεσα . Εγω θα το εβαζα κοντα σε μια λαμπα και θα το αφηνα ανοιχτη ολο το βραδυ ωστε αν ειναι αρωστο και κρυωνει θα πηγαινει κοντα για να ζεστενεται και απο την αλλη να τρωει πιο πολυ. Αν του εβαζες και ηλεκτρολητες ακομα καλητερα ,να επαιρνε το πουλι αμεσα ενεργεια.
Bmanousis
Bmanousis
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Χοίρος
Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ηλικία : 52
Τόπος : Μαραθωνας
6002

ΦΗΜΗ : 34

http://www.gouldians.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Bmanousis Κυρ Οκτ 16, 2011 5:20 pm

Οταν βαζουμε ναυλον γυρω απο τα κλουβια η σε κλουβες παντα αφηνουμε καποιο κενο και απο την πανω πλευρα και απο την κατω πλευρα για να μπαινοβγαινει λιγο αερας ,αλιως εγκλωβιζεται πολυ υργασια η αποια δεν μπορει να βγει απο πουθενα..!! και αντι να κανουμε καλο το κανουμε χειροτερα..!! Παρα πολυ υγρασια= θανατος στα πουλια.!
Bmanousis
Bmanousis
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Χοίρος
Αριθμός μηνυμάτων : 317
Ηλικία : 52
Τόπος : Μαραθωνας
6002

ΦΗΜΗ : 34

http://www.gouldians.eu

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 5:52 pm

alicedros έγραψε:Κι εγώ αυτό φοβάμαι Πάνο... Αλλά έχω μερικά ενθαρρυντικά νέα... Τώρα το απόγευμα θα το έβαζα σε ένα μικροτερο κλουβι για να το βάλω μέσα. Πάω στην ταράτσα και ενώ περίμενα να το βρω.....το βρήκα ξύπνιο κι οχι τόσο φουσκωμένο όσο πριν!!! Μήπως θέλει να το παίξει κουκουβάγια;;; Είδα πως είχε φάει καναβούρι και το είδα ότι ήταν βρεγμένο και το πουλί και το φαι του και το ναυλον και παραξενευτηκα... Εκεί που είναι το κλουβι βροχή δεν το πιάνει σκέφτηκα... Ο φλωρούμπας όμως έκανε μπάνιο μέσα στο μπολάκι που του είχα βάλει το νερό!!! lol! Το πιστεύετε;;; Το ετοιμοθάνατο!!!
Το ξανακοίταξα από κάτω και μου φάνηκε μια χαρά. Έλεγξα και το σπυρί και την αμαρα μια χαρά... Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει!!! Μέχρι χθες ήταν μες την καλή χαρά!!! Τώρα τον έχω μέσα και του έβαλα και βιταμίνες στο νερό του μπας και βοηθήσουν... Ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα...

Υ.Γ.:Στα υπόλοιπα που είναι έξω έχω βάλει γύρω γύρω απο το κλουβί νάυλον να τα καλύψω και με τίποα άλλο ή αρκει το νάυλον;;;


με τον ελληνα εκτροφεα αυτο μου την δινει.... γραφει κατι για να γραψει........

ρε παιδια η κοπελα περιγραφει τα παντα, και τα περιγραφει πολυ καλα.

λεει πως ειδε το πουλι βρεγμενο γιατι εκανε μπανιο στο μπολακι, και ΔΕΝ της απανταει κανεις πως ΕΠΕΣΕ μεσα και δεν εκανε μπανιο....... το πουλι δεν εκανε μπανιο αλικη μας, πηγε να πιει και προφανως επεσε μεσα......

δευτερον, αναφερει η αλικη οτι το πουλι εφαγε το καναβουρι και παλι το προσπερνατε....... ναι αλικη ΜΟΝΟ καναβουρι και νιζερ θα τρωει και τιποτα αλλο, οτι και να του βαλεις.......... θελει ενεργεια και το ξερει....... και εκει την βρισκει........

αναφερει η αλικη το σπυρι και τν αμαρα, ΠΟΙΟΣ διαολος καταλαβε τι εννοουσε με την λεξη σπυρι?????? εγω παντως οχι...... γιατι κανεις ΔΕΝ ρωτησε να μας το εξηγησει η αλικη......... και ερχομαι στην Αλικη, ΔΕΝ υπαρχει κουκλα μου ΚΑΝΕΝΑ σπυρι στα πουλια , η αμαρα υπαρχει και ειναι ο πρωκτος...........

το πουλι με το ανορθωμενο πτερωμα σο υδειχνει οτι κρυωνει, δεν υπαρχει περιπτωση να εκανε μπανιο απο μονο του...... σταματα να σκεφτεσαι ως αλικη οταν προκειται για τα πουλια, θα σκεφτεσαι ως πουλι........

βασιλη ανεφερες ηλεκτρολυτες ρε συ φιλε, εξηγησε στην κοπελα τι ειναι οι ηλεκτρολυτες και πως θα τοςυ χρησιμοποιησει μην μπερδευτει κα ικανει καμια πατατα.........................


πανο το πουλι εχει πιθανοτητες 50% να την βγαλει καθαρη, ΑΝ αυριο ξεκινησει η ΣΩΣΤΗ θεραπεια.........
ευχαριστω.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 6:32 pm

Αχ Λευτέρη να σαι καλά γιατί μ αυτό που μου είπε ο Πάνος αποκαρδιώθηκα τελείως!!! Κι εγώ σκέφτηα ότι μπορεί να έπεσε μέσα στο μπολάκι αλλά γενικά δεν έχει αστάθεια... Βέβαια δε γίνεται να είναι φουσκωμένο και να κάνει ντουζ! Όταν λες τη σωστή θεραπεία τι εννοείς;; Εγώ έχω όλη την καλή διαθεση να το πάω στον κτηνιατρο αυριο αλλά φοβάμαι μήπως αποδυναμωθεί τελείως γιατί θα πάω με τα πόδια και εξω κάνει πολύ κρύο... Άσε που ο κτηνιατρος είναι ψιλοασχετος όπως εχεις καταλάβει!!! Φοβάμαι πως αντι να κάνει καλό θα το χειροτερεψει... Εσύ Λευτέρη μου μήπως έχεις υποψιαστει τη ριμαδοασθενεια που εχει το καλό μου;;; Κι αυτός ο άτιμος ο φλώρος απο κάτω δείχνει μια χαρά, αναπνέει κανονικα δε μας βοηθαει να καταλάβουμε τι έχει!!! Και χθες ηταν μια χαρά!!! Πάντως τα υπόλοιπα παρολο την απότομη πτωση της θερμοκρασίας είναι μια χαρά! Φτου φτου να μην τα ματιάξω! Τους βάζω περισσοτερο καναβουρι τωρα με το κρύο καλά κάνω;;; Κύριε Μανούση έχω αφήσει κενό για να παίρνουν αέρα... Τι είναι, όμως, οι ηλεκτρολύτες;;; Rolling Eyes Αχ μακάρι να τη βγάλει καθαρή το πουλάκι μου... cheers Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφερον σας...!!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 7:02 pm

οι κτηνιατροι ΔΕΝ ειναι ασχετοι, εμπειρια δεν εχουν πανω στα πτηνα συντροφιας δυστυχως, και αυτο ισχυει στην ελλαδα και μονο...... εχω κανει απειρες συνομιλιες με κτηνιατρους απο βελγιο, καναδα, αυστραλια και με τα πανεπιστημια του Τεξας και του Davis στις ΗΠΑ, ........ εκει ασχολουνται με τα πτηνα συντροφιας γιατι τους αφηνουν να επιλεξουν οτι θα ασχολουνται με εδω δυστυχως δεν τους αφηνουν αυτη την επιλογη λογω χρηματων, δεν εχει χρημα η υποθεση./........

στο δια ταυτα τωρα........ το πουλακι σου εχει ελπιδες, θα το βαλεις μεσα στο σπιτι, ΟΧΙ στην κουζινα, κατα προτιμηση στο υψος των ωμων σου, εκει θα το εχεις σε σημειο που ΔΕΝ εχει ρευματα αερα, και εχει ζεστη, πανω απο 20 βαθμους δηλαδη, οι ηλεκτρολυτες ειναι το καλιο, το νατριο, το χλωριο και πολλα αλλα συστατικα........ αν καποι οαπο αυτα λειψει θα δημιουργηθει θεμα............. εσυ θα ζητησεις σκευασμα ηλεκτρολυτων και θα το δωσεις.....

θα τους βαλεις για 5 μερες, μαζι με πολυβιταμινες στην αναγραφομενη αναλογια. καθε μερα φρεσκο διαλυμα.

απο τροφη τωρα θα βαζεις το μειγμα των σπορων που χρησιμοποιεις και θα βαζεις και καθε μερα αυγοτροφη και αν τον εχεις μαθει να την τρωει θα του κοψεις το εξτρα καναβουρι........

εγω αυτα θα εκανα για αρχη, αν τον δεις ακομα χαλια και την τριτη το πρωι μετα απο αυτα εχει ασθενεια........ αν συνελθει εχει παθει καποιο διατροφικο σοκ, αλλαξες την τροφη του, οχι αμεσα εσυ, ισως ο πετ σοπας, εμενα μου συμβαινει συχνα και εχω 3 πετ σοπ που ψωνιζω ωστε να παιρνω την ιδια μαρκα και να μη νεχω τετοια θεματα......... μαλλον διακρινω ελλειψη καλιου απ οτον οργανισμο....... πιστευω πως κα ιη καρνιτινη θα σε βοηθουσε σεαυτην την χρονικη στιγμη..... αν και το θεωρω παρακινδυνευμενο και ισως και οχι τοσο συμφερον οικονομικα....

αν δεις οτι συνερχεται ΤΟΤΕ θα του βαλεις αυγο, οχι σκετο, αλεσμενο με φρυγανια ωστε να μην εχει υδαρες κενωσεις.........

οπως ειπα αυτα θα εκανα εγω...... πραξε σου εχω πει οπως νομιζεις, το θεμα ειναι να πραξεις ομως, αν μεινεις ετσι δεν θα κοιμασαι ησυχη τα βραδια....... η προσπαθεια μετραει....... και φυσικα διυλυσε τις προτασεις ωστε να κανεις την πιο συμφερουσα για το ΠΟΥΛΑΚΙ και οχι για σενα...........

αναμενουμε νεα.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 7:04 pm

ξεχασα με ολα αυτα να γραψω οτι η σωστη θεραπεια που εννοω ειναι

αν το πουλακι εχει διατροφικο στρες ΤΟΤΕ οτι ειδους θεραπεια κα ινα κανει ειναι επιζημια και ισως και θανατηφορα......
αν εχει παραδειγμα κοκκιδια και κανει θεραπεια για βακτηρια παλι επιζημια θα ειναι ...... αυτο εννοω σωστη θεραπεια, να γινει ΣΩΣΤΑ και η διαγνωση ΑΛΛΑ και να παρει το σωστο φαρμακο..............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 7:51 pm

Κατάλαβα τι εννοείς...! Τώρα εκεί που τον έχω πρέπει να έχει 22 με 25 βαθμούς... Δεν είμαι και σίγουρη... Πάντως απο έξω καλύτερα είναι μέσα... Εκεί που είναι δεν υπάρχουν καθόλου ρεύματα και είναι μακρια από την κουζίνα... Τους ηλεκτρολύτες από που τους αγοράζουμε;;; Να του δώσω για αυγοτροφή αυτό που φτιάχνω(αυγο, φρυγανια, μέλι, ριγανη, καρότο) ή να πάω να πάρω έτοιμη και(εννοειται) επώνυμη;;; Τώρα που το λες ενώ του είχα σπόρους για αγριοπούλια πήγα σε ένα αλλο πετ σοπ κι αυτος μου είπε ότι τα αγρια τρωνε την τροφή των καναρινιων με καναβούρι... Μου έδωσε μία συσκευασμένη τρόφη(όχι γνωστή) και ΄πριν 3-4 μέρες του εβαλα την καινουργια τροφή γιατί μου είχε τελειώσει η άλλη... Λες να φταίει αυτό τελικά;; Σίγουρα θα κάνω κάτι για το πουλάκι... Δε θα το αφήσω έτσι!!! Τα αγαπάω τα άτιμα...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 16, 2011 9:42 pm

ειδες που στο ειπα????

οτι και οι φωτο που βλεπεις ειναι ΑΠΛΑ ενημερωτικες και οχι η πραγματικοτητα...... και οτι η τροφη αν αλλαξει εχει θεμα........

σφεντονα αυριο και παρε τροφη για αγριοπουλια και να ζητησεις να δεις το σακι ωστε να παιρνεις την ιδια καθε φορα......... πεινασμενο ειναι και οχι αρρωστο....... το εχει κοψει η λορδα........ βαλε την αυγοτροφη που λες, καλη ειναι, βαλε λιγο μελι παραπανω ομως......... τις σκαπουλαρε ο συνονοματος μου......... αντε κα εις ανωτερα στο κολεγιο πτηνιατρος αλικη......

οποτε πρεπει υα ακολουθα πραγματα να κανεις......

1ον αλλαζεις την τροφη των καναρινιων με αυτη για αγρια ΜΟΝΙΜΑ και να ξερεις την μαρκα

2ον τον κρατας εμσα 3 μερες τουλαχιστον.......

3ον βαζεις ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αυγοτροφη αυτη που φτιαχνεις για 5 μερες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

4ον ασε τους ηλεκτρολυτες, και βαλε πολυβιταμινες στο νερο του για 5 μερες........ ηλεκτρολυτες εχει αν ψαξεις στο ιντερνετ στα e-shop........

5ον η αμεση αντιδραση σου εσωσε τον φλωρο και οχι εμεις...........

6ον μπραβο σου, αλλα ειπαμε οχι αγχος, ειδες αμα σκεφτεσαι χωρις αγχος τι καλο που κανεις??? δινεις τις σωστες πληροφοριες τη νσωστη στιγμη και για τα σωστα γεγονοτα.........

7ον αν σου αρεσουν τα jawa sparrows σου κανω δωρο ενα ζευγαρι .
εχω αρχεγονα, ιζαμπελες [fawn] και λευκα....... σε οτι συνδυασμο σου αρεσει...... ετσι για να δεις την γλυκα και ε αυτα τα σκληροτατα πουλια.......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 16, 2011 11:01 pm

Χαχαχαχαχα!!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Λευτέρη για τα καλά σου λόγια και σε ευχαριστώ για τη γεναιοδωρία σου!!! Αν όμως εσύ δεν μου ελεγες να παραμείνω ψύχραιμη δε ξέρω τι θα είχα κάνει!!! Άρα τα αγριοπούλια τρώνε σπορους για αγριοπούλια και οχι για καναρίνια μαζί με καναβούρι!!! lol! Μα λέω κι εγώ αφού το πουλί εξωτερικά είναι μια χαρά τι το πιασε ξαφνικα! Εκεί που τον έχουμε είναι κοντά στο σαλόνι και πριν ειχε λίγο φως κι αυτός ήταν ξίπνιος αλλά ΟΧΙ φουσκωμένος!!! Δλδ αυτά αμα πεινάνε καθονται φουσκωμενα και κοιμούνται;;; Στα υπόλοιπα που ειναι ημιαγρια δινω για αγρια για καναρινια ή συνδυασμο;;; Πραγματικά τα jawa sparrow ειναι πανεμορφα!!! Μπορείς να μου δωσεις μερικές πληροφοριες για να δω αν μπορω να αντεπεξελθω στις ανάγκες τους; Πάω τωρα να διαβάσω για τα πιγκουινακια και θα σου πω !!! Σε ευχαριστώ πάαααρα πολύυυυ!!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 17, 2011 4:10 pm

Τελικά Λευτέρη ο Πάνος βγήκε αληθινός... Ενώ το πρωι το πουλάκι ήταν πολύ καλυτερα, δεν ηταν φιυσκωμένο ούτε κοιμόταν, δεν ηταν βεβαια και πολύ κινητικο... Του εβαλα πολυβιταμινες, καναβουρι και την αυγοτροφή μου την οποία μπραστα μου έτρωγε με πολλή όρεξη... Νόμιζα ότι την είχε σκαπουλάρει κι οτι πλέον δν κυνδινευε αλλά όταν γύρισα από τη σχολή το πουλάκι μου είχε ήδη φύγει δυστυχώς... Sad Πραγαματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε και γιατί τελικά δεν τα κατάφερε... Φαινόταν πολύ καλύτερα ρε γαμώτο το πρωι... Χθες τον είχα ξεγραψει γιατί ήταν πολύ χάλια αλλά σήμερα δεν το περίμενα και αυτό ηταν το χειρότερο... Σας ευχαριστώ πάντως όλους ...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Δευ Οκτ 17, 2011 6:30 pm

λυπαμαι πολυ....... ηταν και δεν ηταν αναμενομενο.........
προσεξε τα; υπολοιπα τωρα που μιλαμε, ασθενεια δεν πιστευω να ειναι αλλα εχε το νου σου.......... μην τρεχεις κα;ι δεν φτανεις.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 17, 2011 6:41 pm

Τι μπορει να ηταν βρε Λευτέρη ;;; Διατροφικό στρεςς;;; Απο τέτοια βλακεια το έχασα το πουλάκι;;; Και ηταν πολύ καλά σήμερα το πρωι... Sad

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Δευ Οκτ 17, 2011 6:47 pm

το οτι ζουμε ειναι το θαυμα και οχι το οτι πεθαινουμε...... ενα κυτταρο αν στραβωσει και αποφασισει να κανει κατι αλλο απο αυτο που κανει παει.......

το διατροφικ οστρες ειναι πολυ σοβαρο θεμα για τα πουλακια μας γιατι ως οργανισμοι δεν εχουν αποθεμα για να επιβιωσουν σε καταστασεις αιτιας πανω απο 2-3 μερες........ βεβαια η αναλογια των 2-3 ημερων στο πτηνο ειναι 25-30 μερες σε εμας τους ανθρωπους... σκεψου ποσο υποστηριξη και προσπαθεια χρειαζται ενας απεργος πεινας μετα απ ο30 μερες ασιτιας....... αν συνυπολογισεις και το στρες βρασε ρυζι..... τουλαχιστον ελπιζω να εμαθες κατι απ οαυτο και να μην πηγε αδικα.........

για τα πιγκουινακια ισχυει......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 17, 2011 7:20 pm

Ρε γαμωτο... Πραγματικά δεν το περιμενα... Ειδικά σήμερα!!! Τα υπόλοιπα(φτου φτου) είναι με ναυλον και κελαιδανε όλη μερα!!!
Πραγαματικά Λευτερη σε ευχαριστώ που με εμπιστευεσαι και μου δίνεις δικά σου πουλάκια!!! Διάβασα πολλά για τα πιγκουινακια τα οποία πραγματικά είναι πανεμορφα... Έχω, όμως, μερικές απορίες...
1.Αρρωσταίνουν εύκολα;
2.Μέχρι πόσους βαθμους (κρύο) αντέχουν;
3.Τι κλουβι χρειαζονται για να ζουν ανετα;
4.Απο όλα μου αρέσουν πολύ τα αρχεγονα και τα άσπρα. Μπορώ να ζευγαρώσω ένα αρχεγονο με ένα άσπρο;
Αυτά για αρχη... Ακόμη δεν εχω αποφασίσει... Και πάλι ευχαριστώ...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Δευ Οκτ 17, 2011 7:28 pm

1- ειναι σκληρα πουλια αλλα κι αυτα αρρωσταινουν..........

2- ειναι εξωτικα και θελουν ζεστη..........

3- ενα ζευγαρι σε μαι ζευγαρωστρα..........

4-μπορεις..............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 17, 2011 7:35 pm

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Ξεχασα να σε ρωτήσω αν γινεται να εξημερωθουν...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από Admin Δευ Οκτ 17, 2011 8:09 pm

ολα γινεται να εξημερωθουν, θελουν ομως χρονο απεριοριστο και υπομονη, και φυσικα μετα να κατανοησεις οτι δεν θα ζει στο κλουβι αλλα μαζι σου.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Empty Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Δημοσίευση από alicedros Δευ Νοε 14, 2011 12:44 am

Λευτέρη μπορείς να κλειδώσεις και αυτό το θέμα... Sad Αν κάποια στιγμη αποφασίσω για τα πιγκουινακια θα σου στειλω σε πμ... Ελπίζω να μην έχεις αλλάξει γνωμη... Εγώ ακόμη το σκέφτομαι...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4948

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης