gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
6 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 6 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 10:40 am

Τώρα που σας βρήκα μου έχουν δημιουργηθεί πολλές απόρίες που θέλουν απάντηση !!!
Αυτός είναι ο φλώρος μου ή Mr Big. Ο καημένος από τότε που μου τον έφεραν είναι έτσι το φτέρωμά τού λόγω πτερόροιας και με υπομονη και multi-vit μερα παραμέρα προσπαθώ να τον επαναφέρω... Ακόμη δεν μου έχει τραγουδήσει αλλά αυτό είναι το λιγότερο που με νοιάζει... Η απορία μου είναι η εξής: ο φλωρούκος μου είναι μετάλλαξη λουτίνο ή σατινέ; και ποια η διαφορά;;;
Μου έχουν μπει κάποιες σκέψεις στο μυαλό για φλωροκάναρα... Έχω τρεις θηλυκες κανάρες... Οι 2 είναι κίτρινες (η μία εντονο ή αλλη πολύ απαλό) κι εχω και μία μικρή που είναι καφέ-πράσινο με κίτρινο, δλδ παρδαλή, ο πατέρας της οποίας όμως έχει σκουφί !!!
Με ποια από όλες να τη ζευγαρώσω;;; Τα μωρά θα έχουν κόκκινα μάτια όπως ο Mr Big ή όχι ;;; Βασικά στο μυαλό μου έχω την ιδέα για σκουφατο φλωροκάναρο με κόκκινα μάτια...!!! Τι λέτε;;; Υπάρχει περίπτωση ή τσάμπα χαζοχαίρομαι ;;; Very Happy
http://img27.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img27/1150/p1310290911.jpg
http://img194.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img194/3052/p131101290911.jpg
http://img600.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img600/6031/p1311290911.jpg

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Πεμ Σεπ 29, 2011 12:06 pm

1-ο φλωρος σου ειναι λουτινο
2-για να επιτυχεις καλυτερα αποτελεσματα βαλε κιτρινη καναρα.........
3-το σκουφατο που θες ειναι σχετικα δυσκολο..........
4-το φτερωμα του δεν εχει τιποτα απολυτως, αλλαξε τον κλουβι, λιγο πιο μεγαλο, και μετακινησε τις πατηθρες του ωστε η ουρα να μην τριβεται πανω στα καγκελα του κλουβιου ..........
5-το τραγουδι του δεν θα το ακουσεις διοτι κανεναν δεν ενδιεφερε το τραγουδι τους αλλα μονο το χρωμα τους.........
6-για τις μεταλλαξεις θα σε ενημερωσει ο μανουσης.......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 9:54 pm

4.Και να φανταστείς ότι μου το είχανε φέρει μέσα σε ένα πάααρα πολύ μικρό κλουβάκι... Σαν αυτά που είναι για τη μεταφορά...Το είχε λυπηθει η ψυχή μου τον καημενούλη... Είναι και μεγαλόσωμο πτηνό(εξού και το όνομα Mr Big)!
5.Αυτός που μου τον εφερε τον είχε 2-3 χρόνια και μου είπε πως λέει πολλά !!! Τώρα τι να σου πω...
6.Βασικά, αυτό που ψάχνω και δε βρίσκω πουθενα είναι lutinoXnormal τα μωρά πως θα βγουν... Λουτίνο ή απλά φορείς...;;; Περιμένω τις απαντήσεις όλων !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Παρ Σεπ 30, 2011 6:36 pm

αλικη αστα αυτα ακομα......... γιατι ηδη εισαι σε λαθος δρομο.........
θα πρεπει να ξερεις τι ζητας και γιατι το ζητας και τι θελεις και που θες να καταληξεις.......... αν βρεις μια αρχεγονη θηλυκια [π νορμαλ που λες εσυ] θα βγαλεις με τον δικο σου αρσενικα αρχεγονα φορεις λουτινο και θηλυκα λουτινο................ μην μπερδευεσαι ομως ειναι δυσκολα και εκφυλιζονται σχετικαευκολα αν δεν ξερεις τι και πως να το κανεις............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Παρ Σεπ 30, 2011 7:06 pm

Γιατί μου λες ότι είμαι σε λάθος δρόμο;;; Δηλαδή αν ζευγαρώσω μία κανάρα μου με τον φλώρο λουτίνο θα βγάλει φλωροκάναρα αρσενικά φορείς λουτίνο και θηλυκά λουτίνο... Μια χαρά !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Παρ Σεπ 30, 2011 10:02 pm

καθολου μια χαρα..............
τα φλωροκαναρα ειναι στειρα υβριδια................... σε μεγαλο ..πολυ μεγαλο ποσοστο, θα πρεπει να κανεις πολυ μεγαλο αγωνα να βρεις τα γονιμα......
τα φλωροκαναρα τα κανουμε για να κελαηδανε, κα ιοι μεταλλαξεις δεν εν εχουν αυτο το προσον...... οποτε θα χαραμιστει ο λουτινο......... αποψη μου.....
τα θηλυκα δεν κανουν για τιποτα αλλο μετα παρα μονο για παραμανες........
γι αυτο εισαι σε λαθος δρομο........... δεν ξερεις γιατι πρεπει να κανεις το ζευγαρωμα αυτο................ απλα υποψιες εχεις.............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Οκτ 01, 2011 10:14 am

Εντάξει σε αυτό που λες έχεις δίκιο... Αλλά ο φλωρος μου πότε θα γίνει πατέρας!!;;;! Sad (πλάκα κάνω... Laughing ) Να σε ρωτήσω... Που μπορώ να βρω φλώρα λουτίνο ή αρχέγονη;;; Αν βάλω με το φλώρο μου θηλυκιά λουτίνο θα βγουν όλα τα μωρά λουτίνο ;;; confused
Υ.Γ.:Εγώ σε πιστεύω σε αυτά που λες αλλά εγώ είχα διαβάσει εδώ:http://www.kanarini.net/mule.html ότι τα φλωροκάναρα σε μεγάλο βαθμό είναι γόνιμα από το πρώτο έτος της ηλικίας τους... Rolling Eyes Γι'αυτό σκεφτόμουν να βγάλω φλωροκάναρα...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Σαβ Οκτ 01, 2011 5:18 pm

επειδη εχω ηδη αναφερει οτι ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ τι γραφουν στα φορουμ και τα blogs και τις σελιδες αλλοι εκτροφεις, εγω αναφερω την αποψη μου, οποιος θελει την ακολουθει, αν τωρα κρινεις οτι ειναι γονιμα λογω των πληροφοριων που σου δινει ο εν λογω ιδιοκτητης της εν λογω σελιδας προσπαθησε το και θα ηθελα να δω τα αποτελεσματα σου σε 2 χρονια,...........
και τα καρδερινοκαναρα ειναι γονιμα σε μικροτερο ποσοστο, μπορεις κι αυτα με προσπαθεια να τα βρεις, μαλιστα καποιος βελγος στο παγκοσμιο του 2008 ειχε εμφανιστει καρδενικοναραο 2ης γενιας, που σημαινει ειχε τον εναν γονεα καρδερινοκαναρο....... μπορουμε κι εμεις .............

ετσι οπως το σκεφτεσαι παλι λαθος ειναι...............

καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Οκτ 01, 2011 6:18 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ !!! Απλά δεν μου απάντησες που μπορώ να βρω αρχεγονη ή λουτίνο φλώρα και αν ζευγαρώσω λουτίνο φλώρα με το φλώρο μου όλα τα μωρά θα βγουν λουτίνο... Αν θέλεις μπορείς να μου απαντήσεις... Δεν είπα πως αυτό που λέει ο κύριος στο site του το πιστεύω απλά σου είπα το λόγο που ήθελα να ζευγαρώσω φλώρο με κανάρα... Νομιζα ότι όντως τα φλωροκάναρα είναι γόνιμα... Δεν είχα άλλες πληροφορίες και χίλια συγγνώμη αν με αυτό που σου είπα σε πρόσβαλά... Δεν είχα καμμία τέτοια πρόθεση... Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Σαβ Οκτ 01, 2011 7:01 pm

δεν με προσβαλες σε καμια περιπτωση, ΟΜΩΣ θα επρεπε διπλα στο ειναι γονιμα σε μεγαλο ποσοστο να σου πει οτι για να βρεις το γονιμο πρεπει να ζευγαρωνεις ολα τα θηλυκα με καναρινια ωστε να δεις ποιο θα ειναι γονιμο, ΑΝ ομως το καναρινι δεν βατεψει κα ικανει αυγα η φλωρα, θα ειναι ασπορα, και αν αυτη που θα κανει ασπορα ειναι η γονιμη πως θα το καταλαβεις???? αρα θα πρεπει τουλαχιστον 2 χρονιες να προσπαθησεις, εν τω μεταξυ θα εχεις βγαλει απο την δευτερη χρονια αλλα τοσα θηλυκα κα ιθα προσπαθησεις παλι, και ξαναμανα απο την αρχη, σε μια 3ετια θα εχεις καμια 35-40 θηλυκα φλωροκαναρα να ταιζεις και δεν θα εχεις αποτελεσμα γιατι οι πιθανοτητες ειναι στο καθε αυγο και οχι στο συνολο.......... 3 πουλακια δηλαδη......... αυτος ειναι ο λογος που εγω δεν αναφερω τετοια διοτι απο πισω υπαρχει μια διαδικασια τεραστια ωστε να βρεις το γονιμο, και αντε και το βρηκες μετα τι θα κανεις??? θα το ζευγαρωσεις με φλωρο???? αν ναι σε 4 γενιες θα εχεις παλι φλωρια, αν το ζευγαρωσεις με καναρινι παλι σε 4 γενιες θα εχεις καναρινια......... μηδεν στο πηλικο δηλαδη......... και στα λεω πολυ χοντρικα και μπακαλιστικα για να καταλαβαινομαστε..........

για να σου πω τι θα παρεις απ οαυτο το ζευγαρωμα θα πρεπει να μο πεις αν ειναι το λουτινο στα φλωρια φυλοσυνδετη ή αυτοσωμικη μταλλαξη, κυριαρχη ή υπολειπομενη μ,εταλλαξη......... μετα θα σου πω τι θα βγει με 100% αποτελεσματα

πως μπορω να σου πω που θα βρεις πουλια ναγορασεις οταν δεν μπορω να εγγυηθω προσωπικα την ποιοτητα τους??? αν σο πω πηγαινε στον Admin κα ιπαρε[ ευτυχως δεν εχω φλωρια χαχαχχαχαχαχα] και σου ψοφησουν την αλλη μερα μονο ο εκτροφεας θα γινει ρεζιλι??????

οποτε αν καποιος δει οτι ψαχνεις φλωρα, αν θελει θα σου στειλει μηνυμα, ειδαλλως ψαξε........ εδω αγγελιες δεν εχει παντως.........

ευχαριστω κα ιμην τρελαινεσαι, απλα οι εξηγησεις που δινω ειναι μακροσκελεις γι αυτο τις αποφευγω.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Οκτ 01, 2011 8:36 pm

Εντάξει με έπεισες... Μπορεί να το δοκιμάσω αλλά σίγουρα μόνο μια φορά... Δεν έχω σκοπό να βγάλω 35-40 φλώροκάναρα!!! Λοιπόν εδώ:http://www.kiklos.info/Mut-luti.html λέει ότι η μετάλλαξη λουτίνο είναι φυλοσύνδετη, υπολειπόμενη μετάλλαξη και λέει και όλους τους πιθανούς συνδυασμούς με τα αντιστοιχα αποτελέσματα... Δε ξέρω αν το ίδιο ισχύει και στη δική μου περίπτωση αλλά αν ισχυει θα πάρω θυληκά φλωροκάναρα λουτινο...Ευχαριστώ πολύ!!! (προτιμώ τις μακροσκελείς σου εξηγήσεις!!! Laughing )

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Σαβ Οκτ 01, 2011 8:59 pm

αυτο λεει οτι η μεταλλαξη λουτινο ειναι για τα φλωρια ή γενικοτερα η λουτινο ειναι ετσι???????

γιατι απο πτηνο σε πτηνο η μεταλλαξεις διαφερουν ως προς τον προσδιορισμο...... ειναι λιγο μπερδεμα εως πολυ ατα και παλι σου ξαναλεω εισαι σε λαθος δρομο....... παρε μια καναρα βαλτην εκει να βγαλεις τα φλωροκαναρα να κρατησεις ενα -2 αρσενικα και μην ψαχνεις τις μεταλλαξεις μεσω υβριδισμου........... εισαι πολυ μπερδεμενη και ενθουσιασμενη και θα τα κανεις μπαχαλο.... χαλαρωσε λιγο και ή κανε μεταλλαξεις με φλωρια, ή βγαλε οτι εχεις εκει.......... υβδιδισμοι γινονται με πολλα και ασχετα ειδη, οποτε δεν εισαι λαθος αν βαλεις οτι εχεις εκει για υβριδισμο.............. ξεκαθαρισε τι θες και μετα αποφασιε αν μπροεις να το υπσοτηριξεις.....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 02, 2011 2:25 pm

Δίκιο έχεις... Μέχρι την άνοιξη έχω αρκετό χρόνο να σκεφτώ τι θα κάνω... Και στην τελική μπορεί και τα ίδια τα πουλιά να μου δείξουν εκείνα τι θέλουν... Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σου... Όταν αποφασίσω τι να κάνω θα σου πω...
Υ.Γ.:Όντως είμαι πολύ ενθουσιασμένη !!! Δε ξέρω όμως αν αυτό είναι καλό ή κακό !!! Μέτρον άριστον !!! Wink

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 02, 2011 4:40 pm

τα πουλια δεν προκειται αν σου δειξουν τιποτα........ εσυ πρεπει να αποφασισεις τι θες.......

και ενα λυκο αν το βαλεις με προβατο καλα θα τα πηγαινουν μεχρι να πεινασει ο λυκος..........................
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Οκτ 02, 2011 5:06 pm

χαχααχαχχαχαα!!! Δίκιο έχεις!!! Πολύ πετυχημένο παράδειγμα !!! Απλά απειδή έχω παραγγείλει μία μεγάλη κλούβα διαστασεις μήκος:1μ πλάτος:ο,60μ και ύψος:περίπου 1,50μ και θα τα βάλω όλα μέσα έλεγα μήπως ο φλώρος δαγκώσει τη λαμαρίνα με μία κανάρα και ζευγαρώσουν... Καταλαβαίνεις...(χαχαχα) Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Κυρ Οκτ 02, 2011 6:24 pm

εκει και εμενα να βαλεις μεσα η εγω θα την δαγκωσω με τον φλωρο η αυτος με εμενα......... παραδειγμαθα παιρνεις την φυση και οχι τα παρα-φυση.......
σκεψου τι θα γινοταν στην φυση......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από redcanary Δευ Οκτ 03, 2011 2:29 pm

Εγώ πάντως αν είχα άγρια δεν θα τα ζευγαρωνα με καναρινια.
Φλώρος με φλώρα δηλαδή μόνο. Θα σου συνιστούσα να βρεις μια αρχέγονη εκτροφής και να προχωρήσεις έτσι στην εκτροφή φλώρων. Σκέψου ότι όσο περισσότεροι ασχολούνται με τα αγρια (όπως ξερετε μιλάω αποκλειστικά για πουλιά εκτροφής), τόσο θα μειώνεται η αναγκη αγοράς πιασμένων πουλιών.

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5762

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 03, 2011 3:44 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!!! Κι εγώ θα ήθελα να σταματήσει η αγορά αγριων πουλιών... Απλά γνωρίζω ότι για να ζευγαρώσουν τα αγρια χρειαζονται μία ολόκληρη κλουβα μόνα τους... Εγώ (όπως είπα και σε αλλο post) θα πάρω μία να τα βάλω όλα(10) μέσα. Αν όμως αγορασω μία φλώρα δε θα μπορούν να ζευγαρώσουν στις ζευγαρώστρες που έχω για τα καναρινάκια... Εκτός αν ζευγαρώσουν μεσα στην κλουβα μαζί φυσικά με τα υπολοιπα πουλιά... Δεν έρω ακόμη τι θα κάνω... Μία φλώρα εκτροφής λουτίνο πόσο κάνει περίπου για να έχω μια τιμή ενδεικτικά; Εσύ πουλάς φλώρες;;;

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από simos Δευ Οκτ 03, 2011 10:28 pm

η αποψη μου ειναι εφοσον ο φλωρος σου ειναι λουτινο,να μην τον βαλεις με θηλυκο λουτινο.δεν θα βγαλεις καλα πουλια.καλητερα να τον βαλεις,με μια αρχεγονη η με μια αχατηνα η μια ιζαμπελα.θα βγαλεις πολυ ωραιους αρσενικους φορεις,και θηλυκα λουτινο φυσικα.εγω δεν βαζω ποτε δυο πουλια με κοκκινα ματια.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5644

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Δευ Οκτ 03, 2011 11:04 pm

Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου Σίμο!!! Αυτό που θέλω να μάθω είναι πάνω-κάτω πόσο κάνει μία φλώρα(αρχεγονη,ισαμπέλα κτλ)... Αν βάλεις 2 με κόκκινα μάτια υάρχει παράγοντας θνησιμότητας;;; Rolling Eyes

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από redcanary Τρι Οκτ 04, 2011 11:40 am

alicedros έγραψε:Μία φλώρα εκτροφής λουτίνο πόσο κάνει περίπου για να έχω μια τιμή ενδεικτικά; Εσύ πουλάς φλώρες;;;
Δεν έχω κάν άγρια, όπως είπα και παραπάνω και κατα συνέπεια δεν πουλάω και δε γνωρίζω τιμές.
Η πρόταση μου ήταν να το ζευγαρώσεις με αρχεγονη και σε καμια περίπτωση δεν ηταν με σκοπό να πουλήσω κατι, που άλλωστε δεν εχω.
Γενικότερα θα παρατηρησεις οτι εδω στο φορουμ δε συνηθιζουμε να προτεινουμε πραγματα με απώτερο σκοπό.
Η πρόταση που σου έκανα έχει εναυσμα την παρατηρηση του Λευτερη, ότι αν επιχειρησεις αναπαραγωγη φλωροκάναρων θα εχεις μεγαλο ποσοστό πουλιών που δεν θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν στην αναπαραγωγή, ως στείροι απόγονοι υβριδίων. Ενώ στην περίπτωση αναπαραγωγής πουλιών της ιδιας ρατσας θα εχεις γόνιμους απογόνους.
Επίσης για εμπειρους εκτροφείς πιστευω ότι είναι πιο ενδιαφερουσα η αναπαραγωγή αγρίων (εκτροφής), λόγω της μεγαλύτερης δυσκολίας.
Σε καθε περίπτωση η απόφαση είναι δική σου.

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5762

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Τρι Οκτ 04, 2011 1:05 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και γενικά για το ενδιαφέρον σου... Θα σκεφτώ τι θα κάνω... Θα κάνω και μία έρευνα τιμών για τις κυρίες φλώρες... Και θα δω... Πες ότι την πήρα τη φλώρα, αν τη βάλω μαζί με τα υπόλοιπα στην κλούβα θα ζευγαρώσουν ή θα πρέπει να τα βάλω τα 2 τους σε μία μεγάλη κλούβα;;; Αυτή είναι η απορία μου... Αν ζευγαρώνουν μέσα στην κλούβα με τα υπόλοιπα την αγοράζω αύριο !!! Ό,τι και να κάνω πάντως θα σας κρατάω ενήμερους !!! Very Happy Wink

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Τρι Οκτ 04, 2011 5:10 pm

δεν ζευγαρωνουν και αν ζευγαρωσουν τα αλλα πουλια θα τους δημιουργησουν θεμα ή αυτα θα δημιουργησουν θεμα στα αλλα πουλια..........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Τρι Οκτ 04, 2011 7:40 pm

Ναι ε;;; Πωωωω..... Βλακεία... Crying or Very sad

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από simos Τρι Οκτ 04, 2011 10:02 pm

alicedros έγραψε:... Αν βάλεις 2 με κόκκινα μάτια υάρχει παράγοντας θνησιμότητας;;; Rolling Eyes


αλικη φετος ενα απο τα ζευγαρια μου ηταν αρσενικο ιζαμπελ (φορεας λουτινο) χ αρχεγονη.μου εβγαλαν συνολικα 10 πουλια.(τρεις γεννες)8 αρσενικα αρχεγονα(φορεις ιζαμπελ-λουτινο) και δυο θηλυκα λουτινο.το ενα λουτινο το εχασα 50 ημερων περιπου.το αλλο λουτινο ειναι μια χαρα. προς το παρων τουλαχιστον,οπως και τα αλλα.θελω να πω δηλαδη οτι υπαρχει θεμα με τα λουτινο.ειναι δυσκολα σε ολα τους.καλυτερα να προερχονται απο φορεις.νομιζω οτι αν βαλεις 2 λουτινο μαζι ειναι σαν να ζευγαρωνεις καναρινια κοκκινα, εντονο με εντονο η χιονε με χιονε η 2 καναρινια με σκουφο κ.λ.π. αποψη μου παντα.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5644

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Τρι Οκτ 04, 2011 11:12 pm

Σίμο σ´ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Εγώ γενικά από μεταλλάξεις δε ξέρω τίποτα! Το μόνο που ξέρω είναι ότι το σκουφι με σκουφι "απαγορεύεται"(λόγω θνησιμοτητας)! Δηλαδή η μετάλλαξη λουτίνο περνάει μόνο στα θηλυκά και μπορει να κληρονωμηθει ακόμη κι αν ένας από τους γονείς είναι φορεας;!; Απίστευτο!!! Μήπως γνωρίζεις, επειδή ασχολείσαι με τα άγρια, πόσο κάνει πάνω-κάτω μια Αρχέγονη φλώρα εκτροφής; Το δικό μου όμως το άλλο θέμα είναι ότι όπως είπε και ο Λευτέρης το ζευγάρι θα χρειάζεται δική του κλούβα την ανοιξη... Μαζί με τα υπόλοιπα θα υπάρχει πρόβλημα...:-( Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αφού η μετάλλαξη αυτή μεταβιβάζεται μόνο στα θηλυκά ο δικός μου που είναι αρσενικος πως είναι λουτίνο;
Υ.Γ.:Αυτές οι μεταλλάξεις είναι μπέρδεμα!!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Τετ Οκτ 05, 2011 1:23 pm

simos έγραψε:
alicedros έγραψε:... Αν βάλεις 2 με κόκκινα μάτια υάρχει παράγοντας θνησιμότητας;;; Rolling Eyes


αλικη φετος ενα απο τα ζευγαρια μου ηταν αρσενικο ιζαμπελ (φορεας λουτινο) χ αρχεγονη.μου εβγαλαν συνολικα 10 πουλια.(τρεις γεννες)8 αρσενικα αρχεγονα(φορεις ιζαμπελ-λουτινο) και δυο θηλυκα λουτινο.το ενα λουτινο το εχασα 50 ημερων περιπου.το αλλο λουτινο ειναι μια χαρα. προς το παρων τουλαχιστον,οπως και τα αλλα.θελω να πω δηλαδη οτι υπαρχει θεμα με τα λουτινο.ειναι δυσκολα σε ολα τους.καλυτερα να προερχονται απο φορεις.νομιζω οτι αν βαλεις 2 λουτινο μαζι ειναι σαν να ζευγαρωνεις καναρινια κοκκινα, εντονο με εντονο η χιονε με χιονε η 2 καναρινια με σκουφο κ.λ.π. αποψη μου παντα.

σιμο φιλε εισαι ΤΕΛΕΙΩΣ ΛΑΘΟΣ
για 2 λογους
1ον τι μεταλλαξη ειναι το λουτινο και τι το ιζαμπελ????? πως το εβγαλες το συμπερασμα οτι τα αρσενικα σου ειναι φορεις ΚΑΙ στις 2 μεταλλαξεις????? και μην μου πεις απλα επειδη ο πατερας ηταν ιζαμπελ φορεας λουτινο θα σε πνιξω....... πες μου το συμπερασμα πως το εβγαλες ή αν στο ειπε καποιος να ακουσω το σκεπτικο του.
αναμενω απαντηση γι αυτο ΑΜΕΣΑ
2ον ΚΑΜΙΑ σχεση οι μεταλλαξεις των ιθαγενων με το φτερωμα του κοκκινου λιποχρωμικου καναρινιου [ εντονο-χιονε] και ΚΑΜΙΑ σχεση οι μεταλλαξεις των ιθαγενων με το φτερωμα των κοκκινων λιποχρωμικων[εντονο χιονε] με το σκουφι στα καναρινια ΤΥΠΟΥ............ αν εχετε μπερδευτει ΖΗΤΗΣΤΕ απο καποιον ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ να σας ξεμπερδεψει [ δεν ειμαι εγω αυτος δυστυχως για μενα] αν σας πω οτι το σκουφι περναει απο γενια σε γενια χωρις να υπαρχει σκουφι αλλα λογω γονιδιου δεν θα πρεπει να το αιτιολογησω????? λεμε μια κουβεντα σε μια παρεουλα και μετα αν μας αρεσει την λεμε κι εμεις αλλου και μετα ξανα και ξανα????
θα πρεπει να ζηταμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και ΑΙΤΟΛΟΓΙΑ για καθε λεγομενο που ακουμε και θα πρεπει φυσικα να κανουμε τις σωστες ερωτησεις. κι εδω αναμενω απαντηση ΠΩΣ σου ηρθαν αυτοι οι συνειρμοι...........

alicedros έγραψε:Σίμο σ´ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου! Εγώ γενικά από μεταλλάξεις δε ξέρω τίποτα! Το μόνο που ξέρω είναι ότι το σκουφι με σκουφι "απαγορεύεται"(λόγω θνησιμοτητας)! Δηλαδή η μετάλλαξη λουτίνο περνάει μόνο στα θηλυκά και μπορει να κληρονωμηθει ακόμη κι αν ένας από τους γονείς είναι φορεας;!; Απίστευτο!!! Μήπως γνωρίζεις, επειδή ασχολείσαι με τα άγρια, πόσο κάνει πάνω-κάτω μια Αρχέγονη φλώρα εκτροφής; Το δικό μου όμως το άλλο θέμα είναι ότι όπως είπε και ο Λευτέρης το ζευγάρι θα χρειάζεται δική του κλούβα την ανοιξη... Μαζί με τα υπόλοιπα θα υπάρχει πρόβλημα...:-( Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αφού η μετάλλαξη αυτή μεταβιβάζεται μόνο στα θηλυκά ο δικός μου που είναι αρσενικος πως είναι λουτίνο;
Υ.Γ.:Αυτές οι μεταλλάξεις είναι μπέρδεμα!!!

αλικη η σειρα σου........
1ον σου ειπα σε προσωπικο μηνυμα ΝΑ ΜΗΝ ξαναρωτησεις τιμες το εκανες......... την επομενη θα διαγραφω οχι το μηνυμα απλα αλλα ολο το θεμα, τιμες θα ρωτησεις σε ενα πετ σοπ της αρεσκειας σου ή σε καποιον ΕΚΤΡΟΦΕΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΝ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, θα του στειλεις προσωπκο μηνυμα ή θα τον παρεις τηλεφωνο..........

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ για τιμες και τετοια απο κανεναν, για κανενα θεμα, οποιος ενδιαφερεται για κατι , θα ανεβαζει το καταλληλο θεμα και θα πηγαινει στον καταλληλο αντιπροσωπο-διανομεα να ρωταει τιμες ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

2ον για το σκουφι που λες εσενα ΠΟΙΟΣ στο ειπε οτι απαγορευεται να βαλεις σκουφι με σκουφι?????
ο lethal factor ειναι 25% στα 4 αυγα, δηλαδη στα 3 αυγα πεθαινει ΤΟ ΕΝΑ......... αιτιολογησε μου κι εσυ γιατι το αναφερεις γιατι αν μου πεις να μην χασω ενα μικρο θα σου πω οτι με κοροιδευεις αφου ενα μικρο μπορεις να το χασεις και 2 και 3 μηνων..... περιμενω αιτιολογια.

3ον δεν ειναι ΜΟΝΟ η μεταλλαξη λουτινο ετσι, που δεν ειναι, αλλα ολες οι μεταλλαξεις...... θα πρεπει να ξεκαθαριστει ΞΑΝΑΜΑΤΑ ΛΕΩ αν ειναι υπολειπομενη ή κυριαρχη μεταλλαξη, αν ειναι φυλοσυνδετη ή αυτοσωμικη........... οποτε ΠΡΙΝ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ αυτα δεν μπορεις να μιλας για τιπτοα πανω στις μεταλλαξεις γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι θα βγει απο το καθε ζευγαρωμα......... η γενετικη ειναι μαθηματικα, 1+1=2 αν εσυ βγαλεις 1+1=5 καπου δεν εχεις κανει λαθος???? οποτε σε συμβουλευω να ψαξεις το διασικτυο και να βρεις ΑΡΘΡΑ για τις μεταλλαξεις και πληροφοριες γενικοτερα και μετα να ερθεις και να θεσεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ στις μεταλλαξεις ΚΑΙ ΟΧΙ τι να ζευγαρωσεις με τι.......

4ον
alicedros έγραψε:............. Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Αφού η μετάλλαξη αυτή μεταβιβάζεται μόνο στα θηλυκά ο δικός μου που είναι αρσενικος πως είναι λουτίνο;
Υ.Γ.:Αυτές οι μεταλλάξεις είναι μπέρδεμα!!!
γιατι ηταν πρωτος στην σειρα, μετα τελειωσαν τα μελανια ....... Smile να διαβασεις για τις μεταλλαξεις και θα καταλαβεις γιατι ειναι λουτινο και οχι αχατης ή οπαλ..........
οι μεταλλαξεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΕΡΔΕΜΑ,η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ειναι μπερδεμα και λαβυρινθος η ΑΓΝΟΙΑ, ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ εχεις αγνοια ΚΑΙ ΔΕΝ θελεισ να ξυπνησεις τοτε βρασε ρυζι.....................

ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΒΑΛΛΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ.

ευχαριστω ταπεινα και μην παρεξηγηθειτε τσαμπα και βερεσε......

επισης τσαμπα και βερεσε βαζω τις σελιδες στο φορουμ και πολλα αλλα...........

Η σελίδα του φίλου Σπύρου Καλαμαρά.

Εθνικός κριτής στα καναρίνια χρώματος.
Κατηγορία D

http://spirosnet.wordpress.com
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Τετ Οκτ 05, 2011 6:07 pm

1.Φίλε Λευτέρη, πραγματικά χίλια συγγνώμη... Δεν ήθέλα να προκαλέσω αναστάσωση... Είμαι νέα στο φόρουμ και τελείως ασχέτη και δε ξέρω που να δω τα προσωπικά μου μηνύματα... Ούτε ελέγχω καθημερινά αν έχω... Πραγματικά συγγνώμη !!! Sad Δε θα επαναληφθεί... Laughing

2.Όσο τωρα για το σκουφί με σκουφί, μόνο και μόνο που υπάρχει 25% πιθανότητα εγώ δε θα το δοκίμαζα !!! Είναι πολύ μεγάλο ποσοστό!!! Ακόμη και 1% να ήταν πάλι δε θα το δοκίμαζα !!! Το γεγονός οτι ένα μεγάλο ποσοστό (25%), θα είναι το τίμημα αυτού του ζευγαρώματος οδηγεί εμένα προσωπικά στην "ηθική απαγόρευση" του. Πάντα άποψή μου !!!

3.Ξεκινάω το διάβασμα για τις μεταλλάξεις !!! Πραγματικά... ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ !!! Όπως έχω ξαναπει με τις μεταλλάξεις είμαι τελείως άσχετη, δεν είμαι απλά ημιμαθής !!! Και φυσικά θέλω να μάθω !!!

Υ.Γ.:Διαβάζω κι εγώ στην αρχή ότι πρόκειται να τα ''ψάλλεις''(με την καλή πάντα έννοια!!! Μην παρεξηγηθώ!) το Σίμο και σκέφτομαι ''Ουφ τη γλήτωσα!!!'' και στη συνεχεια διαβάζω ''αλίκη η σειρά σου'' και λέω από μέσα μου ''Ωωχ...''... Χαχαχαχαχα!!! Δεν παρεξηγούμαι, μην ανησυχείς!!! Μάρέσει η καλοπροαίρετη κριτική !!! Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από Admin Τετ Οκτ 05, 2011 6:25 pm

η κριτικη που κανω εδω μεσα ειναι ΠΑΝΤΑ καλοπροαιρετη, θελω να μαθετε να ψαχνετε αυτο που σας ενδιαφερει, να στηριζεστε στην δικη σας γνωμη και γνωση και να μην ακουτε ΑΕΡΟΛΟΓΙΕΣ..........

το φορουμ αυτο ειναι ΟΛΩΝ οσων συμμετεχουν ΕΝΕΡΓΑ ,η δουλεια μου εδω ειναι να συντονιζω και να ΜΗΝ δημιουργουνται ΛΑΘΟΣ εντυπωσεις σε κανεναν και για τιποτα.......

τα ζευγαρωματα με lethal factor γινονται ΧΩΡΙΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ θελεις να παρεις κατι, αυτο το κατι ΟΜΩΣ πρεπει να το ξερεις....... οταν μαθεις 3-4 πραγματα θα το καταλαβεις.......

οσο για την ημιμαθεια απλα το ανεφερα ωστε να σκεφτομαστε πριν γραψουμε κατι.......... δεν χρειαζεται να ειναι ημιμαθεις καποιος για να ειναι προπετης....... και το παθος και η αγωνια το ιδιο αποτελεσμα εχουν...........

ο λαο τσε ελεγε [ ο ιδρυτης του ταοϊσμου]

οταν δεν ξερεις τιποτα το βουνο ειναι βουνο και το ποταμι ποταμι
οταν αρχιζεις να μαθαινεις, το βουνο δεν εινα βουνο και το ποταμι δενειναι ποταμι
οταν φτασεις στην γνωση τοτε το βουνο ξαναγινεται βουνο και το ποταμι ποταμι........................ ο νοων νοειτω και ο εχων ωτα ακουετω.............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από simos Τετ Οκτ 05, 2011 11:07 pm




1ον κανενας λευτερη δεν μου εχει πει τιποτα.και τα συμπερασματα τα βγαζω απο αυτα που βλεπω.ξερω απο τωρα γιατι το κανω καθε χρονο με τα φλωρια,οτι καποια απο τα αρσενικα θα ειναι φορεις ιζαμπελ και καποια φορεις λουτινο.αφου ετσι ειναι πως να το κανουμε?οταν αυτα τα αρσενικα τα ζευγαρωσω με αρχεγονες,καποια θα μου δωσουν θηλυκα ιζαμπελ και καποια αλλα θηλυκα λουτινο.δεν ξερω ομως απο τωρα ποια πουλια ειναι αυτα.πρεπει να τα ζευγαρωσω για να το μαθω.το εχω ξανακανει γιαυτο στο λεω.θες το πιστευεις θες οχι.

2ον δεν ξερω αν οι μεταλλαξεις των ιθαγενων εχουν σχεση με το φτερωμα των κοκκινων καναρινιων, αυτο που ξερω ειναι οτι οσες φορες εβαλα λουτινο με λουτινο πηρα τα φρυδια μου....ολα πεθενουν απο το αυγο μεχρι και 40-50 ημερων.και εδω ειμαι ας με διαψευση καποιος και να μου πει οτι εχει μονο ζευγαρια λουτινο και γεμιζει κλουβες καθε χρονο.μην τρελαθουμε τωρα.εδω με το ζορι ζουνε τα λουτινο που ειναι απο γονεις φορεις και θα ζουνε τα αλλα που ειναι απο γονεις και οι δυο λουτινο?και να τα εχει καταφερει καποιος να βγαλει καποια πουλια για ποσο καιρο θα το κανει???5 χρονια 10 χρονια 15 χρονια???χωρις να βαλει στο κουμασι του αρχεγονα πουλια η τελος παντων αχατες η ιζαμπελες???μονο με λουτινο?????ας μου πει και μενα καποιος το μυστηκο.πολυ θα θελα να μαθω.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5644

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ; Empty Απ: Ο φλώρος λουτίνο με ποια κανάρα ;

Δημοσίευση από alicedros Δευ Νοε 14, 2011 12:46 am

Κλείδωσε και αυτό το θέμα Λευτέρη... Δυστυχως εγώ δεν θα έχω άλλες αποριες γαι φλωρους λουτίνο... Sad

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4947

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης