gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
2 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 2 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Καναρινάκι με άσθμα...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Τετ Σεπ 28, 2011 8:04 am

Γεια σας,
Είμαι καινούργια στο forum... Λέγομαι Αλίκη, είμαι 18 χρονών και έχω 6 καναρινάκια, ένα φλώρο αρσενικό λουτίνο(φυσικά εκτροφής), ένα σκαρθοκάναρο αρσενικό, ένα φανετοκάναρο αρσενικό και ένα καρδερινοκάναρο αρσενικό! Όλα εκτροφής !!! Από τα καναρινάκια μου 3 είναι αρσενικά και 3 θηλυκά... Το ένα καναρινάκι μου ο Βάγγος από πέρσυ έχει άσθμα. Αφού κάναμε τη θεραπεία άρχισε πάλι να κελαιδάει. Τώρα πάλι το βλέπω να κάνει λίγο θόρυβο και παρολο που πέρασε η πτεροροια δεν κελαιδάει. Ο γιατρός μου είχε πει πως κατα καιρους όταν τον βλέπω να κάνει θόρυβο να του βάζω προληπτικά φάρμακο για να μη χειροτερεψει. Το ερώτημα μου είναι το εξής:ποιο φάρμακο είναι καλύτερο: το antiasmatico ή το asminine;;; Ή μήπως είναι καλύτερο να του ξανακάνω τη θεραπεια από την αρχή;; Η θεραπεία που του χορηγήθηκε πέρσυ ήταν 6 σταγόνες aviomycine για 6 μέρες και μετά το antiasmatico της tabernil 10 σταγόνες σε 40 ml νερό για άλλες 6 μέρες... Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις και τις γνώμες σας...
Υ.Γ.:Συγγνώμη για το μακροσκελές post και ευχαριστώ εκ των προτέρων... bounce

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Τετ Σεπ 28, 2011 6:53 pm

λοιπον αλικη αν ειχες βρει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ λουτινο φλωρο αγριο θα ειχες πιασει το τζοκερ.... μην το αναφερεις οτι εινα ιεκτροφης διοτι ειμαστε 100% σιγουροι οτι ειναι εκτροφης..........

το antiasmatico ή το asminine δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση εχουν ως θεραπεια με το aviomycine, .........

αν το ασθμα ειναι παθαολογικου χαρακτηρα το aviomycin θα βοηθησει
αν το ασθμα που εχει ειναι χρονιο θα βοηθησουν το antiasmatico ή το asminine, θα πρεπει να το διευκρινησεις αυτο........ το να δινεις αντιβιωση [aviomycine] χωρις λογο το μονο που κανεις ειναι κακο...........

δεν διευκρινησες ομως αν τα πουλακια σου τα εχεις μεσα ή εξω απο το σπιτι........ εχεις τσεκαρει την επιλογη των ακαρεων της τραχειας??????
επαφη με αγρια πτηνα εχουν τα δικα σου??? ακομα και αοσταση 3-4 μετρων ειναι επικινδυνη για μολυνσεις απο ασθενειες και παρασιτα.........
ενημερωσε μας γι αυτα τα θεματακια.... και θα βρουμε μια ακρη.......

παρακαλουμε εκ των υστερων..........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Τετ Σεπ 28, 2011 10:44 pm

Κύριε admin ευχαριστώ πάααρα πολύ γαι την απάντηση σας...
Λοιπόν... Ας γίνω πιο ξεκάθαρη (έχετε δίκιο...)...
Τα πουλάκια μου τα έχω μόνιμα έξω γιατί πιστεύω ότι το μέσα-έξω είναι πολύ χειρότερο...Και φυσικά τα έχω σε ένα μέρος που δεν υπάρχει ρεύμα αέρος... Πέρσυ μετά την πτερόροια το καναρινάκι μου, ο γνωστός Βάγγος, συνεχιζε να μην κελαιδάει για πολύ καιρό και κάθε φορά που πήγαινα να τα σκεπάσω με ενα σεντόνι πχ το βράδυ άκουγα να κάνει θορύβους καθώς ανέπνεε. Δεν έχασα χρόνο και το πήγα απευθείας στο γιατρό(δεν είναι ειδικός με τα πουλιά αλλά όποτε έχω πάει πουλάκι είτε με δυστοκία είτε με επιπεφυκίτιδα το έχει κάνει καλά οπότε κάτι παραπάνω ξέρει από μένα!). Ο γιατρός αφου τον ακροαστηκε κτλ μου είπε ότι έχει πνευμονία και ότι επειδη το εχει πολύ καιρό μπορεί ξαφνικά να κλείσει ο οισοφάγος του και να πάει από ασφυξία! Για θεραπεία μου έδωσε 6 μέρες aviomycine 6 σταγόνες για 100ml και 6 μέρες antiasmatico 10 σταγόνες σε 40 ml. Αφού τήρησα με ευλάβεια όλα αυτά και τον είχα και μέσα στο σπίτι το καναρινάκι άρχισε και πάλι να κελαιδάει !!! Α! Παρεπιπτόντως το πουλάκι το έχω από το 2007, οπότε τώρα είναι γυρω στα 4-5 χρονών... Ο γιατρός επίσης μου είχε πει ότι κατά καιρούς θα το ακούω να κάνει θορυβο(εξαιτίας ας πούμε του καιρού που μορεί να το επιβαρύνει). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι άρρωστο απλά αν το αφήσω θα χειροτερέψει μου είπε. Γι'αυτό μου λέει όποτε το ακούς να βάζεις για 5 μέρες νομίζω το antiasmatico μου είπε αλλά δεν είμαι σίγουρη !!! Δε θυμάμαι Rolling Eyes !!! Ένας πετσοπας μου ειπε 10 σταγονες asminine για 10 μέρες ... Γι'αυτό είπα να ρωτήσω εσάς ώς εμπειρότεροι... Να κάνω πάλι τη θεραπεία ή να του δώδω ένα από τα 2 φάρμακα κι αν ναι πιο είναι καλύτερο;;;
Συγγνώμη και πάλι για το μεγάλο Post αλλά είμαι πολύλογού και ήθελα να είμαι ακριβεστατη!!! Μη σας ξαναμπερδέψω...
Περιμένω τις απαντήσεις σας !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 10:59 am

Λοιπόν... Κύριε Admin έχω νέα νομίζω καλά για το καναρινάκι.
Προχθες ανέβηκα στην ταράτσα να κάνω κάτι άνοιξα τα φώτα και μάλλον τρόμαξα το πουλάκι μου κι γι'αυτό άρχισε να κάνει αυτόν το θόρυβο καθώς ανέπνεε. Κι αυτό το λέω γιατί από εκείνη τη μέρα και με στενή παρακολούθηση δεν τον έχω ξανακούσει να κάνει έτσι κάι το τσίου του δεν είναι βραχνό αλλά δυνατό !!! Βέβαια δεν μου κελαιδάει ακόμη... Αυτό οφείλεται ακόμη στην πτερόροια, έτσι δεν είναι;;; Να συνεχίσω να του βάζω μέρα παρά μέρα Multi-vit για την πτερόροια ή να κινηθώ διαφορετίκά;;; Δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχώ... Εσείς τι λέτε ;;; Ααα!!! Οσο για τα ελεύθερα πουλάκια πέρσυ ερχόντουσαν κοντά στα κλουβιά φέτος δεν έχω πετύχει κανένα κοντά στα πουλακια μου... Κι όσον αφορά τα ακάρεα το πουλάκι δε ξίνεται καθόλου...

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Πεμ Σεπ 29, 2011 12:16 pm

1 με λενε λευτερη οχι κυριο αντμιν.......
2- τα ακαρεα της τραχειας δεν φερνουν φαγουρα αλλα τον θανατο........
3-το ασθμα του πουλιου ειναι με μεγαλη σιγουρια χρονιο, και θα το παρουσιαζει με αυξημενη υγρασια, αυξημενο στρες, και στο κρυο........ εγω θα εβαζα η antiasmatico ή asminine........ καθολου aviomycine.
4- το οτι δεν κελαηδαει λογω του οτι εχει κριση ασθαμτος ΔΕΝ εχει σχεση με την πτερορροια........
5- το μουλτι-βιτ το αγορασες για πανακεια????? παει με ολα δηλαδη σαν την κοκα κολα?????
6-κοψε τα μουλτι βιτ και τα βιτ γενικοτερα, κακο κανεις τετοια εποχη και οχι καλο.......
7- αφου εχουν πτερορροια πες μου τι πουπουλα βλεπεις στα κλουβια........ ποσα βλεπεις[ μην τα μετρησεις, απλα πες μου αν ειναι πολλα ή λιγα], και σε ποια μερια του κλουβιου τα βλεπεις...............\
8-να μην χαιρεσαι με τα αγρια σπουργιτακια που τα βλεπεις στα κλουβακια σου κοντα γιατι θα κολλησουν καμια ευλογια και τιποτα ψειρες και θα κλαις μετα...... απομακρυνε τα...........
9- τι θα ελεγες να επαιρνες frixotal εσυ και μαζι augumentin????? υπρχει αποδεδειγμενα σοβαρος λογος να δωσεις 2 φαρμακα μαζι?????
10- πεφυκιτιδα αν ξαναπαθουν τα πουλακια σου να αγορασεις το tobrex το μπλε-χωρις κορτιζονη- απ οτο φαρμακειο και να του βαζεις 2 φορες την ημερα, σε 2 μερες θα ειναι περδικι.........
11-οταν πηγες πουλακι με δυστοκια τι εκανε ο γιατρος????? παρε υγρο ασβεστιο να τους βαζεις να μην ξαναπαθουν, και αν παθουν βαλε μια σταγονα στο στομα του θηλυκου να γεννησει το αυγο στο χχερι σου επιτοπου........
12- ειμαι κι εγω πολυλογας.............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 1:39 pm

1. Συγγνώμηηη... Από δω και πέρα ΄ΜΟΝΟ Λευτέρης...!!!
2.Έχω διαβάσει ότι τα ακάρεα της τραχείας εκτός από το θάνατο προκαλούν και φαγούρα στο μέρος του λαιμού γιατί το πτηνό προσπαθεί αν τα βγάλει... Ευτυχώς, όμως, δεν μου έχει τύχει(φτου φτου) και ούτε και θέλω!!! Τι μπορώ να κάνω προληπτικά ;;;
3.Άρα, όποτε έχει αυξημένη υγρασία, κρύο και αυξημένο στρες(όπως το στρες που του δημιουργησα του καψερού όταν ανεβηκα στην ταράτσα και ανοιξα τα φώτα!!! affraid !) θα κάνει αυτόν το θόρυβο;; Το ίδιο μου είχε πει και ο γιατρός αλλά δε θυμάμαι ποιο από τα 2 μου είχε πει να βάζω, σε τι αναλογία και για πόσες μέρες... Rolling Eyes (χιχιχι) Εσύ ΛΕΥΤΕΡΗ τι μου προτείνεις ;;;
4.Δεν έχει μόνιμα κρίση άσθματος... Μόνο εκείνη τη μέρα έκανε λίγο θόρυβο καθώς ανέπνεε... Δεν έχει φτάσει σε σημείο να πέφτει στον πάτο του κλουβιού και με κλειστά μάτια να μην μπορέι να αναπνεύσει... Απλά πιστεύω πως σιγά σιγά ''πρέπει'' να αρχίζει να κελαιδάει... Ο γιος του έχει αρχίσει!!!
5.Έχω διαβάσει σε διάφορα sites ότι κατά τη διάρκεια της πτεροροιας πρέπει να τους δινουμε πολύβιταμίνες... Βέβαια, ταυτόρονα τους δίνω πολύ συχνά πρασινάδα και σφιχτοβρασμένο αυγό και με το τσόφλι...
7.Τα κλουβιά των καναρινιών και του φλώρου έχουν από ελαχιστα εως κανένα πουπουλά κάτω πλέον ενώ το φανετοκάναρο και το σκαρθοκαναρο αρχισαν πριν καμμια βδομάδα και ριχνουν πολλά πούπουλα. Το καρδερινοκάναρο δε σκαμπάζει από πτερόροια και συνεχιζει ακάθεκτο να κελαιδάει απίστευτα!!!
8.Το ξέρω πως τα σπουργιτάκια και τα περιστεράκια είναι φορεις πολλών ασθενειων (μου το χε πει και ο κτηνιατρος) αλλα δε ξέρω πώς να τα απομακρύνω... Rolling Eyes
9. Τη θεραπεία που σου εγραψα (aviomycine και μετα antiasmatico) μου την εδωσε ο γιατρός! Εγώ ποτέ δεν κάνω τέτοια !!!
10.Το έμαθα όταν το πήγα στο γιατρό… Τότε δεν ήξερα και έτραχα σαν το Βέγγο!!!
11.Την ψιλάφησε με ρώτησε αν ειχε κάνει πρόσφατα αυγό και μου ειπε ότι εχει δυστοκία. Επειδή κατάλαβα πολύ γρηγορα από τη συμπεριφορά της κανάρας μου ότι κάτι δεν πηγαινε καλά και την είχα πάει στο γιατρό πριν γίνει το μοιραίο με ασβεστιο στο νερό και αυγό με τσοφλι το ξεπέρασε εύκολα. Από τότε όποτε η μαμά μου σπάει αυγά παίρνω τα τσόφλια και τα βάζω στις θηλυκες ανεξαρτητου εποχης…
12.Δύο πολυλογάδες είναι καλύτερα από ένας για μένα!!! Δε ξέρω οι άλλοι όμως τι θα πουν !!! χαχαχαχαχ!!! tongue Laughing
13. Να κόψω τελείως τις πολυβιταμίνες και να μη ξαναδώσω ;;;; Πότε χρειαζονται;;;
Σ'ευχαριστώ πολύ Λευτέρη που κάθεσαι και απαντάς σε κάθε ερώτηση και τα αναλύεις όλα διεξοδικά!!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Πεμ Σεπ 29, 2011 2:55 pm

1- συγχωρεμενη...........\
2-τα ακαρεα της τραχειας αν φτασουν στο επιπεδο να ξυνεται το πουλι για να τα βγαλει ειναι τοσο προχωρημενα σαν ασθενεια που ειναι πλεον αργα και θα ειναι θεμα χρονου για το πουλακι να πεθανει.......
3-οταν φτασει σε αυτα τα σημεια καληνυχτα........ βαλε αντιασματικο τωρα και την επομενη ασμινιν....... και δεν κανω πλακα........ μια το ενα μια το αλλο βαζε εναλλαξ....ειναι και τα 2 πολυ καλα.....
4- ακριβως κριση ασθματος μπορει να παθει για 1 μηνα η για μια ωρα...... ακριβως οπως οι ανθρωποι και για τους ιδιους λογους...... αν καπνιζεις κρυφα και εχεις επιλεξει το δωματιο μετα πουλακια να καπνιζεις αλλαξε μερος, θα παθαινει και με αυτο κριση ασθματος...........
5- κοψε τις πολυβιταμινες αυτον τον καιρο και δεν με ενδιαφερει τι και που το εχεις διαβασει, εγω ειμαι αντιφρονουντας και λεω αλλα και κανω αλλα....... το αυγο θα το βραζεις 15 λεπτα με το ρολοι, το τσοφλι θα το ΠΕΤΑΣ και δεν θα το ξαναδωσεις στα πουλια, και θα το αφηνεις για μια ωρα στα πουλια ανεξαρτητου εποχης και θερμοκρασιας............. καλυτερα να βαζεις μερα παρα μερα αυγο και 2 φορες τη νβδομαδα πολυβιταμινες, στα πουλια που εχουν πτερορροια, στα αλλα που δεν εχουν απο μια φορα την βδομαδα αυγο και πολυβιταμινες, και ,ας πουμε, δευτερα αυγο-τεταρτη πολυβιταμινες.............
8- φτιαξε ενα σκιαχτρο και βαλε αν εχεις την δυνατοτητα, και να τυ αλλαζεις θεση καθε βδομαδα, ενας αλλος τροπος ειναι να βαλεις ταινιες λωριδες να κουνιουνται......... αλλος τροπος να φτιαξεις σε σχοινι δεμενα CD και να τα απλωσεις γυρω γυρω..... αν θελεις πραγματικα να τα διωξεις θα βρεις τροπο......
11- μαλλον δεν ηξερε ο γιατρος και να με συγχωρεσουν οι γιατροι........ το αν ειχε κανει προσφατα αυγο δεν σημαινει οτι ειχε δυστοκια....... αν γεννησει μαι γυναικα προσφατα δεν παραμενει εγκυος........... η δυστοκια ειναι οτι εχει κολλησει το αυγο στον ωαγωγο και λογω ελλειψης σε ασβεστιο και καποιες βιταμινες, κυριως ομως ασβεστιο, δεν βγαινει, κολλαει...........
12- μην στεναχωριεσαι, ειναι δικο μας το φορουμ και δεν μπορουν να μας διωξουν οσα και να λεμε χαχαχαχαχαχαχαχα
13- δεν ειπα να μην ξαναδωσεις, ειπα να κοψεις τις πολλες για τωρα...... σου απαντησα πιο πανω.........

σε βλεπω ενθουσιωδη και να ενδιαφερεσαι και ειναι καλο και ωραιο αυτο,προσπαθω οσο γινεται να τα κανω αναλυτικα.
οτι θες εδω ειμαστε.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 6:27 pm

3.Οπότε βάζω τη μία μέρα antiasmatico την αλλη asminine και όλο αυτό θα διαρκέσει 5-6 μέρες. Σωστά;
Το antiasmatico γραφει 5 με 10 σταγονες σε 40 ml νερό και το αλλο 6 με 8 σταγόνες σε 100 ml νερό. Να βάλω την ελαχιστη δοσολογία τη μέγιστη ή στην μέση;;;
4.Δηλαδή μου λες οτι παρόλο που το πουλάκι είναι μια χαρά, τρώει πίνει και το τσίου του δεν είναι βραχνό περνάει κρίση άσθματος η οποία μπορέι να διαρκέσει και ένα μήνα!!;;; Απίστευτο... Και δλδ όποτε περνάει αυτή την κρίση εγώ του χορηγώ τα παραπάνω,σωστά;; Τα πουλάκια βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και ακόμη κι αν καπνιζα, κάτι που δεν κάνω, δε θα κάπνιζα κοντά τους... Σ'ευχαριστώ όμως για τη συμβουλή...
5.Συμπερασματικά:στην πτεροροια βαζουμε μέρα παρά μέρα αυγό και 2 φορές την εβδομάδα πολυβιταμίνες, την περιοδο συντηρησης 1 φορά την εβδομάδα αυγό μία φορά την εβδομάδα(διαφορετική μέρα) πολυβιταμίνες και μετα τέλη γεναρη αρχίζει η διατροφική προετοιμασία. Τα κατάλαβα!!!
Τώρα όσαον αφορά το αυγό... Εγώ το βράζω 15 λεπτά και παραπάνω μη σου πω και τους φτιάχνω κάτι σπιτικό ακολουθώντας την παρακάτω συνταγή γιατί τις χύμα αυγοτροφές δεν τις εμπιστεύομαι...
http://jk21.yooblog.gr/2010/02/28/%ce%bc%ce%af%ce%b1-%ce%b5%cf%8d%ce%ba%ce%bf%ce%bb%ce%b7-%cf%83%cf%85%ce%bd%cf%84%ce%b1%ce%b3%ce%ae-%ce%b1%cf%85%ce%b3%ce%bf%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%86%ce%ae%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85/
Γι'αυτό βάζω και το τσόφλι αλλά βγάζω το σημειο που υπάρχει η σφραγίδα...
Να σε ρωτήσω... Γιατί μου λες να το πετάω αφού είναι πολύ σημαντική πηγή ασβεστίου;;; Κι αν δε βάζω το τσόφλι τι να βάζω στις θηλυκες για να αποφυγω τη δυστοκία;;;
11.Ξέρω ότι ο γιατρός δεν είναι τόσο σχετικός αλλά είναι καλύτερα να τα πηγαίνω εκεί(είναι και κοντά στο σπίτι μου) από το να κάνω του κεφαλιού μου... Τώρα έχω κι εσάς !!!
Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές σου !!! Τα φιλαράκια μου κι εγώ σου είμαστε ευγνώμονες !!! lol!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 6:32 pm

Αχ...Ξεχαστηκα να ρωτησω!!! Αυτά τα 2 φαρμακα (aviomycine και antiasmatico) είναι αντιβιώσεις ή κάτι αλλο;;; Γιατί αν είναι όντως αντιβιώσεις πρέπει να τις χορηγώ με κράτη... Very Happy tongue

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Πεμ Σεπ 29, 2011 8:02 pm

3- οχι μια θεραπεια με το ενα μια θεραπεια με το αλλο ειπα........ οχι μια μερα το ενα μια το αλλο
4- ναι αυτο λεω
5- ναι σε ολα εκτος του τσοφλιου γιατι ειναι σημαντικη πηγη οταν δεν υπαρχουν συμπληρωματα........ τα τσοφλια ειναι πηγες μολυνσεων και θα την παθεις μια φορα και οχι καθε μερα, αν θες να το διακινδυνεψεις δικαιωμα σου....... αν παλι δεν θες οπως εγω παρε το oleovita ή το ostex......
11- και πολυ καλα κανεις

το αβιομισιν εινα ιαντιβιωση ευρεως φασματος το αντιασματικο ισως εχει, δεν ξερω τα συστατικα του αλλα δεν θεωρειται αντιβιωση.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Πεμ Σεπ 29, 2011 9:48 pm

Σ'ευχαριστώ πάααρα πολύ Λευτέρη. Πραγματικά με διαφώτισες !!! Οκ λοιπόν αυριο ξεκιναω antiasmatico για καμμιά βδομάδα...
Το τσόφλι πλέον τέλος... Α! Να σε ρωτήσω... Τα σκευασματα με το ασβεστιο κάθε πότε τα παρεχω στις θηλυκές;;; Μόνο πριν την περιοδο αναπαραγωγής;;; Στο μείγμα που φτιάχνω να βάζω και σουσάμι που έχει πολύ ασβέστιο;;;
Σόρρυ γαι τις πολλές ερωτήσεις... Αυτά και τέλος... Υπόσχομαι... Γιατί αν σε κουράσω από τώρα που έχω γραφτεί 3 μέρες φαντάσου στο μέλλον... rabbit Είμαστε και πολυλογάδες !!! Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Παρ Σεπ 30, 2011 6:32 pm

το σουσαμι εχει 12 φορες περισσοτερο ασβεστιο απο γαλα......... βαζε......αλλα να προσεχεις γιατι εχει και ελαια που παχαινουν το σουσαμι.........
ασβεστιο πρπει να λαμβανουν καθημερινα τα πουλια οπως ακριβως και οι ανθρωποι....... και εννοειται κατι παραπανω και πιο συχνα την περιοδο αναπαραγωγης..............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Παρ Σεπ 30, 2011 7:02 pm

Ευχαριστώ και πάλι πολύ για όλα !!! Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Τρι Οκτ 11, 2011 6:11 am

Καλημέρα! Το πουλάκι αφού του έβαλα για μία εβδομάδα antiasmatico 10 σταγόνες σε 40 ml και μετά δεν ξανάκουσα θόρυβο από το στόμα του, σήμερα πάλι το πρωι έκανε λίγο θόρυβο όταν με είδε... (Τρόμαξε, τί να πω...) Τί να κάνω;;; Να του βάλω τώρα asminine ή είναι πολύ νωρίς;;; Ή μήπως τελικά χρειάζεται aviomycine;;; Περιμένω τις απαντήσεις σας... Smile

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από Admin Τετ Οκτ 12, 2011 2:26 pm

το βλεπω στην εντατικη απο υπερδοσολογια φαρμακων.........

3 μερες ριχνει καρεκλες, το στρεσαρες κ ιεσυ τι ηθλεες να κανει??
αστο στην ησυχια του, φαρμακα θα βαζεις μονο οταν ειναι απολυτη κα ιεπιτακτικη αναγκη.....
αν του βαλεις παλι θα το καταστρεψεις το πουλι..............
και σε μερικα πραγματα θα πρεπει να παιρνεις τις αποφασεις μονη σου, αν πω τωρα εγω ξαναβαλε και βαλεις ,και πεθανει το πουλακι ποιος θα φταιει εγω που στο ειπα η εσυ που το εκανες????? κανεις εδω εμσα δεν ξερει τα πουλια σου καλυτερα απ οσενα, το συζητησαμε, εθεσες τις αποριες σου, απο οτι καταλαβες μονο εγω απαντησα..... και απο μενα θα περιμενεις απαντηση παλι.....
εσυ θα πρεπει να αποφασισεις τι εχει και τι πρεπει να κανεις...... αν δινεις φαρμακα συνεχως κακο θα κανεις..............
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από alicedros Τετ Οκτ 12, 2011 2:40 pm

Μετά απο την εβδομάδα που του έβαλα antiasmatici δεν του έχω ξαναβαλει τιποτα... Λευτέρη πάλι έχεις δικιο... Μην το τρελανω στα φάρμακα! Εξάλλου απο προχτές δεν το έχω ξανακούσει να κάνει θόρυβο και είναι γενικά ζωηροτατο! Σήμερα έκανε και μπάνιο! Βέβαια ακόμη δεν κελαιηδαει, αλλά έχω υπομονή... Αυτό σημαίνει ότι συνεχίζεται η κρίση ασθματος η ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως η πτεροροια;

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καναρινάκι με άσθμα... Empty Απ: Καναρινάκι με άσθμα...

Δημοσίευση από panos Πεμ Νοε 17, 2011 4:12 pm

Το θεμα κλειδωνει.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6147

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης