gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
9 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 9 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Βιταμινη ηηηη.......

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βιταμινη ηηηη....... Empty Βιταμινη ηηηη.......

Δημοσίευση από Juamx214 Παρ Ιουν 24, 2011 6:59 am

Διαβασα σε ένα άλλο ποστ ότι αφτη η σκονη που περνω για βιταμινη δεν ειναι βιταμίνη αλλα αυγοτροφή..!! Εννοώ αυτή την σκόνη που έχει κάποια υγρασία, μυρίζει υπέροχα και βγαίνει σε διάφορα χρώματα και ανάμικτη... Ρωτάω γιατί πήγα στον πετ μου και μου είπε ότι είναι βιταμίνη, και όταν του ανέφερα την αυγοτροφή μου έδειξε ένα άλλο σκέυασμα που έγραφε και το κουτί ότι είναι αυγοτροφή!! Τελικά τι είναι?
Επείσης λέω να ξεκινήσω να τους βάζω κανα βότανο από τον κήπο μου... Ξέρετε δυοσμο, βασηλικό, μέντα, δέντρολίβανο και τετοιά. Να το κάνώ;
Χρησιμοποιώ μια βιταμίνη που την βάζω στο νερό τους. Την χρησιμοποιώ μόνο στα φετινά μικρά γιατι το ένα δεν έχει βγάλει πούπουλα απο κάτω. Δεν θυμάμαι πων την λένε...!!! Πολυβιταμινη γράφει απ έξω και είναι της Raff. Ν κάνω και κάτι άλλο? Δεν έχει άλλο πρόβλημα το πουλί, ισα ισα που είναι πολυ ενεργητικό!!
Ποια είναι η γνώμη σας;;;
Juamx214
Juamx214
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Αριθμός μηνυμάτων : 26
4709

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βιταμινη ηηηη....... Empty Απ: Βιταμινη ηηηη.......

Δημοσίευση από panos Παρ Ιουν 24, 2011 2:45 pm

Φίλε μου γνώμη μου είναι να μην βάζεις βιταμίνη γιατί δεν κερδίζεις τίποτα όλο χρωστική είναι.
Αυγοτροφή να τους βάζεις ανάλογα με την εποχή [δηλ.στην περίοδο αναπαραγωγής θέλει συναίχεια όταν εχουν μικρά ενω στην νεκρά περίοδο κάθε 8 με 10 μέρες] καλύτερο βέβαια είναι το αυγό.
Οσο για τα λαχανικά βάλε άφοβα δεν έχεις κανένα πρόβλημα αλλά σε μικρές δώσεις
Η πολυβιταμίνη που αναφέρεις είναι πολύ καλή και καλύπτουν σε μεγάλο ποσοστό τις ανάγκες των πουλιών σου.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6125

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βιταμινη ηηηη....... Empty Απ: Βιταμινη ηηηη.......

Δημοσίευση από Juamx214 Σαβ Ιουν 25, 2011 12:00 pm

Πάνο σ' ευχαριστώ! Και εγώ αυγο τους βάζω!
Juamx214
Juamx214
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Αριθμός μηνυμάτων : 26
4709

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βιταμινη ηηηη....... Empty Απ: Βιταμινη ηηηη.......

Δημοσίευση από redcanary Δευ Ιουν 27, 2011 8:39 am

Να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα,
Η "βιταμίνη" που αποκαλούν οι πετ σοπ αδες είναι αυγοτροφή πατέ, από φθηνότερη μάρκα. Επιπλέον επειδή είναι χύμα, δεν μπορεις να γνωρίζεις τη μάρκα, την ημερομηνία λήξης κτλ.
Και οι ακριβές μάρκες έχουν αυγοτροφή πατέ. Είναι καλύτερης ποιότητας και συσκευασμένη με την επωνυμία της εταιρείας, όπου και αναγράφεται η ημερομηνία λήξης, τα συστατικά και κάθε άλλο χρησιμο στοιχείο.
Οι αυγοτροφή πατέ προσφέρεται όπως είναι στη συσκευασία και για το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες είναι προτιμότερη γιατί δεν "χαλάει" ευκολα όπως οι άλλες λύσεις με αυγό.

Μετά υπάρχει και η ξηρή αυγοτροφή, η οποία σερβίρεται αφού πρώτα αναμειχθεί με νερό.
Την ξηρή αυγοτροφή, οι εκτροφείς με περισσότερα πουλιά (όχι ένα, δύο) την επεξεργάζονται περαιτέρω, προσθέτοντας ο καθένας τα υλικά που νομίζει, σύμφωνα με την προσωπική του συνταγή.

Και τέλος, για κάποιον που έχει ένα, δυο πουλάκια υπάρχει και το βραστό αυγό. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτη την εποχη με τις υψηλές θερμοκρασίες δεν πρεπει να μένει μεσα στο κλουβι για ώρα γιατί μπορεί να προκαλέσει δηλητηρίαση.

Προσωπικά δεν δαιμονοποιώ το "χύμα", αρκεί να γνωριζω τον πετ σοπ α. Και να έχω ενημεροθεί απόλυτα για την μάρκα που χρησιμοποιεί. Δηλαδή σύμφωνα με τους νόμους της αγορας η μικρή συσκευασια κοστίζει περισσοτερο από την μεγάλη αναλογικά με το βάρος που αγοράζει κανεις. Αρα λοιπόν αν το πετ σοπ ανοιξει ενα τσουβάλι επώνυμης τροφής 20 κιλών π.χ. και τη συσκευασει σε συσκευασίες του κιλού, η τιμή φυσιολογικά ειναι χαμηλοτερη σε σχεση με τις επώνυμες συσκευασιες του κιλού. Αρα ο καταναλωτής παίρνει επώνυμο προϊον σε τιμή "χύμα".
Επαναλαμβανω όμως ότι πρεπει να γνωριζεις το καταστημα, για να μην εχεις προβλημα με την ημερομηνια ληξης.

redcanary
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 150
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5762

ΦΗΜΗ : 8

http://www.trani.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης