gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από nicktzad Πεμ Σεπ 16, 2010 10:13 pm

γεια σας..ειμαι καινουργιος στην παρεα σας..εχω ενα παπαγαλο conure και προσφατα αγορασα ενα καναρινι ελιζαμπεθ αρσενικο και δεν γνωριζω και πολλα.μου ειπαν οτι ειναι 1 χρονου και οτι τωρα ξεκιναει να κελαιδαει...προς το παρον δεν εχω ακουσει και πολλα πραγματα.σε ποια ηλικια αρχιζουν να κελαιδανε?επισης θελω να ρωτησω αν κελαιδανε περισσοτερο οταν ειναι και αλλα καναρινια σε γειτονικα κλουβια προσπαθωντας το ενα να ανταγωνιστει το αλλο
nicktzad
nicktzad
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 38
4973

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από sakis syros Παρ Σεπ 17, 2010 6:59 am

Καλώς ήρθες Νίκο!

Συνήθως τα αρσενικά καναρινάκια ξεκινάνε το "τιτίβισμα" όταν είναι 2-3 μηνών. Αρσενικό ενός χρόνου, κανονικά, θα έπρεπε να κελαϊδάει, εκτός αν δεν τελείωσε ακόμη την πτερόροια!!

Επειδή όμως δεν γίνονται στη ζωή όλα κανονικά, θα σου τύχει και αρσενικό να μην κελαϊδάει καθόλου, ή να ξεκινήσει το τραγούδι του αργότερα!!

Ο καιρός θα δείξει!! σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Icon_biggrin
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5959

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από nicktzad Παρ Σεπ 17, 2010 7:39 am

δεν ηξερα τοι ξεκινουν να κελαιδαινε τοσο μικρα..ας ελπιζω οτι δεν αγορασ κανενα "μπουφο" και οτι θα αρχισει να κελαιδαει.να ρωτησω και κατι αλλο..τι εννοειτε οταν λετε οτι ενα καναρινι ειναι πυρωμενο?καπου το ειδα εδω μεσα και δεν ηξερα τι σημαινει...ευχαριστω!!
nicktzad
nicktzad
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 38
4973

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από Admin Παρ Σεπ 17, 2010 9:31 am

ελπιζω το ονομα σου να ειναι ΝΙΚΟΣ.......λογω του ψευδωνυμου...... και θα ηθελα την συνδρομη οσον αφορα το καναρινακι σου ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΟΥ.

ο παπαγαλακος σου αστερι
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από sakis syros Παρ Σεπ 17, 2010 9:38 am

Admin έγραψε:..... και θα ηθελα την συνδρομη οσον αφορα το καναρινακι σου ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΟΥ.


Μάλλον θα του είπανε : "ισαμπέλ" εκεί που το πήρε! Αλλά στα πέτ σοπ ισαμπέλ λένε συνήθως τα μαυροκόκκινα.
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5959

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από nicktzad Παρ Σεπ 17, 2010 2:30 pm

ναι νικος ειναι το ονομα μου.παιδια εχετε δικιο...ισαμπελ λεγετε η ρατσα του Laughing νομιζω ειμαι πολυ νεος ακομα και πρεπει να μαθω πολλα για τα καναρινια.

ναι οντως μαυροκοκκινο ειναι..ξερει καποιος να μου απαντησει για το "πυρωμενο"??

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τον παπαγαλο..οντως αστερι..μεγαλη μορφη!! Smile
nicktzad
nicktzad
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 38
4973

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από Bullseye Παρ Σεπ 17, 2010 3:29 pm

nicktzad έγραψε:ναι νικος ειναι το ονομα μου.παιδια εχετε δικιο...ισαμπελ λεγετε η ρατσα του Laughing νομιζω ειμαι πολυ νεος ακομα και πρεπει να μαθω πολλα για τα καναρινια.

ναι οντως μαυροκοκκινο ειναι..ξερει καποιος να μου απαντησει για το "πυρωμενο"??

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια για τον παπαγαλο..οντως αστερι..μεγαλη μορφη!! Smile

Πυρωμένα λέμε τα πουλιά που είναι έτιμα να ζευγαρώσουν.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5588

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από Admin Παρ Σεπ 17, 2010 7:06 pm

sakis syros έγραψε:
Admin έγραψε:..... και θα ηθελα την συνδρομη οσον αφορα το καναρινακι σου ΓΙΑΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΩ ΤΕΤΟΙΑ ΡΑΤΣΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΟΥ.


Μάλλον θα του είπανε : "ισαμπέλ" εκεί που το πήρε! Αλλά στα πέτ σοπ ισαμπέλ λένε συνήθως τα μαυροκόκκινα.

σακη δεν αποκλειω να του το ειπανε και ελισαβετ οι πετ σοπαδες μιας και το μαυροκοκκινο ΔΕΝ ειναι ιζαμπελλα αλλα μαυροκοκκινο.....ιζαμπελλες ειναι ΑΛΛΑ καναρινακια........ τελος παντων αφου λυθηκε το θεμα ολα καλα....... πυρωμενο ειναι ενα πουλι που ειναι ΕΤΟΙΜΟ προς αναπαραγωγη, αν εννοεις κατι αλλο και θες να μαθεις κατι αλλο διευκρινησε το φιλε νικο...........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από nicktzad Παρ Σεπ 17, 2010 11:12 pm

τελικα το να κελαιδισει ηταν θεμα προσαρμογης στον νεο του χωρο..σημερα ειχε σχεδον ολη την μερα που κελαιδουσε ασταματητα.δεν με ενδιαφερει και ιδιαιτερα η ρατσα του(απο περιεργεια το ρωτησα).
οσο για το πυρωμενο δεν εννοουσα κατι αλλο.ειδα ενα σχολιο σε ενα βιντεακι εδω μεσα που ελεγε οτι οτι καναρινι δεν ηταν πυρωμενο και δεν ηξερα τι εννοει..παντως λυθηκε η απορια μου.ευχαριστω!!!!
nicktzad
nicktzad
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Βουβάλι
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 38
4973

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν Empty Απ: σε ποια ηλικια ξεκινουν να κελαιδουν

Δημοσίευση από Admin Σαβ Σεπ 18, 2010 12:22 pm

nicktzad έγραψε:τελικα το να κελαιδισει ηταν θεμα προσαρμογης στον νεο του χωρο..

το κελαηδημα ειναι και αυτο αλλα συντελει σε 2 κυρια θεματα που αφορουν τα πτηνα\

1ον στο να φωναξει το ετερον του ημιση και να το ΔΙΑΛΕΞΕΙ σαν επιβητορα ενα θηλυκο τελικα και
2ον στο να σημαδευσει τον ζωτικο του χωρο ενα καναρινι οταν δεν βρισκεται σε περιοδο αναπαραγωγης.

αυτες οι 2 ειναι οι κυριες λειτουργιες του κελαηδησματος
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης