gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
8 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 8 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Φανέτο με διάροια

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από RED Σαβ Αυγ 08, 2009 4:41 am

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum. Θα ήθελα την γνώμη και την βοηθειά σας σχετικά με ενα φανετάκι που εχω. Το πουλί το εχω 2,5-3 μήνες και απο τοτε μέχρι σήμερα εχει διάροια (σχεδόν νερό) ενω δεν παρουσιάζει κάποιο αλλο σύμπτωμα (ή εγω δεν μπορώ να διακρίνω). Απο την άλλη πλευρά, το πουλάκι ειναι πολύ ζωηρό και κελαϊδάει συνέχεια. Το εχω σε διπλή ζευγαρώστρα (59 εκ.) και η διατροφή του είναι μείγμα για καρδερίνες και αυγοτροφή της CEDE για καναρίνια (την τσακίζει). Να προσθέσω οτι οταν το πήρα του έκανα αγωγή μιας ημέρας για τα κοκκίδια ε το σκεύασμα της Beaphar.

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5682

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 08, 2009 12:26 pm

λευτερη το οτι εχει διαρροια τοσο καιρο ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ.... το σκευασμα που λες ειναι το φινικοκ??

δωσε στο νερο πολυβιταμινες αρχικα και κανε μας μια περιγραφη την κοιλια του.... σημαδια και τετοια,επισης πες μας αν αδυνατισε η παει να αδυνατισει η ειναι κανονικο....

εν αναμονη λοιπον....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από RED Σαβ Αυγ 08, 2009 5:37 pm

Το σκεύασμα είναι το wormmiddel (το ειχα δώσει προληπτικά οταν το πήρα). Η κοιλιά του είναι ροζ χωρίς κανένα σημάδι. Ούτε εχει αδυνατίσει. Δεν είδα κάτι περίεργο στον έλεγχο που του έκανα. Το μόνο (δεν ξέρω αν εχει κάποια σημασία) είναι οτι κάποιες φορές το βλέπω στο κλαρί και κάνει μια κίνηση πάνω κάτω οπως τα θηλυκά οταν εχουν δυστοκοία (είναι αρσενικό 100%). Επιπλέον, αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι λερώνει με τις κουτσουλιές του (διάρροια) εξω απο το κλουβί.

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5682

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από panos Σαβ Αυγ 08, 2009 5:50 pm

Λευτέρη κόψε για λίγες ημέρες την αυγοτροφή τα φανέτα ειναι πολύ ευαίσθητα,εγώ φέτος με τα μικρά φανετοκαναρα δεν τα πήγα καθόλου καλά τα εχασα σχεδόν όλα.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6126

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από Admin Σαβ Αυγ 08, 2009 6:04 pm

το σκευασμα λευτερη που λες ειναι για σκουληκια worm=σκουληκι...,προφανως δεν εχει σκουληκια.... τωρα εφ οσον ειναι καθαρο το πουλι και δεν εχει χασει βαρος η γνωμη μου ειναι οτι συμβαινουν 3 πραγματα

1] τα προιοντα που παιρνεις ειναι με καποιο τροπο αλλοιωμενα-χαλασμενη τροφη,χαλασμενη αυγοτροφη,κακη ποιοτητα νερου...

2] περισσια υγρασια λαμβανει το πουλι.δηλαδη,τρωει λαχανικα πολλα,φρουτα πολλα και πινει φυσικα πολυ νερο-περισσοτερο απο οσο χρειαζεται

3] του βαζεις να κανει μπανιο και το αφηνεις πολυ ωρα με αποτελεσμα να πινει και απο κει νερο και να το ενοχλει....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από xoisnic Κυρ Αυγ 09, 2009 4:49 pm

δοκιμασε να το βαλεις σε μεγαλυτερο κλουβι. εχω φανετο που σε μικρο κλουβι ειναι πολυ νευρικο και πινει μια ποτιστρα τη μερα , με αποτελεσμα διαροια. οταν το εβαλα σε ζευγαρωστρα, ηρεμισα και ολα πανε οκ. το νερο παει πλεον μια εβδομαδα και δεν εχει διαροια
xoisnic
xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 69
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
5670

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από RED Παρ Αυγ 14, 2009 7:06 pm

Η αλήθεια είναι οτι πίνει αρκετό νερό. Σχεδόν μια ποτίστρα την ημέρα. Τώρα σχετικά με την τροφή την ίδια δίνω και σε ενα αλλο φανετάκι αλλα δεν εμφανίζει το ίδιο πρόβλημα. Το κλουβί είναι διπλή ζευγαρώστρα (59 εκ.) αλλα σε λίγες μέρες θα φτιάξω κλούβα του μέτρου για να το βάλω. Να προσθέσω και κάτι αλλο που δεν ξέρω αν εχει σημασία για το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αυτός απο τον οποίο το πήρα το πουλάκι του είχε βγάλει την ουρά γιατί δεν ηταν καλή Shocked Shocked

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5682

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από Admin Παρ Αυγ 14, 2009 7:24 pm

Admin έγραψε:

2] περισσια υγρασια λαμβανει το πουλι.δηλαδη,τρωει λαχανικα πολλα,φρουτα πολλα και πινει φυσικα πολυ νερο-περισσοτερο απο οσο χρειαζεται.



xoisnic έγραψε:δοκιμασε να το βαλεις σε μεγαλυτερο κλουβι. εχω φανετο που σε μικρο κλουβι ειναι πολυ νευρικο και πινει μια ποτιστρα τη μερα , με αποτελεσμα διαροια. οταν το εβαλα σε ζευγαρωστρα, ηρεμισα και ολα πανε οκ. το νερο παει πλεον μια εβδομαδα και δεν εχει διαροια

στην ουσια το ιδιο σου ειπαμε λευτερη,και θα σου πω οτι οσο πιο γρηγορα το αλλαξεις θεση-κλουβι θα ειναι καλυτερα για το πουλι,οσο το καθυστερεις κακο κανεις........εφο οσον δεν εχει αλλα κλινικα συμπτωματα μην το αφησεις να αποκτησει....
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από RED Σαβ Αυγ 15, 2009 12:50 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα του αλλάξω κλουβί και θα σας ενημερώσω για την εξέλιξή του.

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5682

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από RED Τρι Αυγ 25, 2009 5:25 pm

Δυστυχώς το φανετάκι δεν τα κατάφερε. Ενω του άλλαξα και το κλουβί συνέχησε την διάροια. Το θέμα είναι οτι δεν εμφάνησε κανένα αλλο σύμπτωμα. Ακόμη και το προηγούμενο απόγευμα ηταν πολύ κινητικό, έτρωγε κανονικά και το πρωί ..... Εχω σκάσει απο την στενοχώρια μου.

RED
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 159
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
5682

ΦΗΜΗ : 2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από Admin Τρι Αυγ 25, 2009 6:10 pm

φιλε λευτερη λυπαμαι........απλα θα σου πω την επομενη φορα να μην αφησεις να περασει τοσος καιρος για να αντιδρασεις σε οτι και να αφορα ενα πτηνο σου.......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Φανέτο με διάροια Empty Απ: Φανέτο με διάροια

Δημοσίευση από panos Τετ Αυγ 26, 2009 10:22 am

Λευτέρη καταλαβαίνω τη στεναχώρια σου και εγώ την περασμένη εβδομάδα έχασα και το τελευταίο φανετοκάναρο,ας είμαστε εμείς καλά και του χρόνου προσπαθούμε ξανά.
panos
panos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 633
Ηλικία : 57
Τόπος : Καρπενήσι
6126

ΦΗΜΗ : 22

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης