gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
4 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 4 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Eυλογια

+4
jk21
vag990
Admin
maverick-7
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Eυλογια

Δημοσίευση από maverick-7 Σαβ Ιουν 13, 2009 9:26 am

Θα ηθελα να μου πειτε,αν ειναι δυνατο,τι ξερετε για την ευλογια.Μεταφερετε απο το καναρινι στον ανθρωπο?Σας ευχαριστω πολυ.
maverick-7
maverick-7
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Αριθμός μηνυμάτων : 8
5419

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από Admin Σαβ Ιουν 13, 2009 2:07 pm

οχι δεν μεταφερετε στον ανθρωπο...........μονο η ορνιθωση μεταφερεται με την επαφη και η σαλμονελλα με την βρωση,αν φας το μολυσμενο πουλι δηλαδη...........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Σαβ Ιουν 13, 2009 2:27 pm

Δυστυχώς 2 από τα μικρά μου καναρινάκια πρέπει να έχουν ευλογιά, που
κατά πάσα πιθανότητα προήλθε από τσίμπιμα κουνουπιού. Στις φωτογραφίες
που σας δείχνω φαίνονται οι φλύκταινες στα ποδαράκια τους . Το μόνο που
μπορείς να κάνεις (και αυτό κάνω δηλαδή) είναι να πλένω κάθε μέρα τα
πόδια τους με σαπούνι betadine και να βάζω και διάλυμα betadine
απευθείας στις φουσκάλες προκειμένου να μην προκληθεί μόλυνση. Οι
πατήθρες πλένονται και αυτές καθημερινά και τους βάζω καθημερινά
βιταμίνες στο νερό. Ο πτηνίατρος μου είπε ότι μπορείς μόνο να κάνεις
κάποιο εμβόλιο προληπτικά, όμως στο Ελλάντα δεν υπάρχει.
Eυλογια Birdsfoot006.th[/URL[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/birdsfoot009.jpg/]Eυλογια Birdsfoot009.th]
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Σαβ Ιουν 13, 2009 2:31 pm

Ο συγκεκριμένος τύπος ευλογιάς είναι η δερματική ευλογιά. Οι κόνδυλοι εξελίσσονται σε φλύκταινες που σπάζουν κάνοντας αργότερα
κρούστα και μπορεί να μολυνθούν στη συνέχεια από βακτηρίδια ή μύκητες. Δεν νομίζω ότι μεταδίδεται, παρόλα αυτά καλό είναι να πλένονται τα χέρια με betadine σαπούνι και οινόπνευμα μετά από κάθε επαφή με το πουλί, μιας και χρειάζεται να το πιάνω κάθε απόγευμα για να του πλένω τις φουσκάλες.
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από Admin Σαβ Ιουν 13, 2009 10:28 pm

vag990 έγραψε:Ο συγκεκριμένος τύπος ευλογιάς είναι η δερματική ευλογιά.

ΣΩΣΤΟΤΑΤΟΝ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΗΨΑΙΜΙΚΗ..........


vag990 έγραψε: Οι κόνδυλοι εξελίσσονται σε φλύκταινες που σπάζουν κάνοντας αργότερα κρούστα

ΟΤΑΝ ΣΠΑΝΕ ΤΟ ΠΥΟΝ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΤΗΝΙΑΤΡΟΣ????

vag990 έγραψε:και μπορεί να μολυνθούν στη συνέχεια από βακτηρίδια ή μύκητες.

ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.....

vag990 έγραψε:Δεν νομίζω ότι μεταδίδεται,

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ ΑΝ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ Η ΟΧΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΘΕΜΑ Η ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ??? Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ......

vag990 έγραψε:παρόλα αυτά καλό είναι να πλένονται τα χέρια με betadine σαπούνι και οινόπνευμα μετά από κάθε επαφή με το πουλί, μιας και χρειάζεται να το πιάνω κάθε απόγευμα για να του πλένω τις φουσκάλες.

ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΠΤΗΝΑ ΜΑΣ ΟΣΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ....... ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΕΓΩ.......


ΦΙΛΕ ΒΑΓΓΕΛΗ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΙΔΗΜΙΑΣ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΑΝ ΖΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΕΑΣ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΥΛΟΓΙΑΕΙΝΑΙ ΙΟΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ,ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΟΡΕΙΣ ΕΥΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ.......

ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ......
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Σαβ Ιουν 13, 2009 11:48 pm

Λευτέρη δεν παρεξηγώ τον τρόπο σου μιας και σε έχω καταλάβει Smile
Παραθέτω ένα άρθρο της Ελευθεροτυπίας και έχω τονίσει με μαύρο τις απαντήσεις σε κάποια ερωτήματά σου.




Διφθεροευλογιά των πουλιών
Γράφει ο ΠΑΝ. ΓΡΟΣΟΜΑΝΙΔΗΣ, κτηνίατρος



Η νόσος για τα διάφορα είδη πουλιών οφείλεται σε διαφορετικά στελέχη ή τύπους του αυτού ιού της «ευλογιάς» (Avipox) των πουλιών.

Υπάρχουν 4 διαφορετικοί τύποι του Avipox.

1) Ιός Fowl Pox: προσβάλλει κοτόπουλα, φασιανούς, νηκτικά πουλιά (χήνες κ.λπ.), παγόνια, φαραόνες και άλλα.

2) Ιός Pigeon Pox: προσβάλλει περιστέρια και περιστεροειδή, αλλά και κοτόπουλα.


3) Ιός Canary Pox: προσβάλλει καναρίνια, σπουργίτια, παπαγαλοειδή, love
birds· ειδικά στα καναρίνια είναι η γνωστή νόσος Kikuth (σηψαιμική
μορφή).


4) Ιός Turkey Pox: αν και μερικοί τον κατατάσσουν στον 1ο τύπο, η
αλήθεια είναι ότι επιλεκτικά προσβάλλει τους ινδιάνους και περιστασιακά
κοτόπουλα και περιστέρια.


Η νόσος εκδηλώνεται κάτω από 3 κλινικές μορφές.



α) Την ξηρή μορφή ευλογιάς (δερματική).


β) Την υγρή μορφή (διφθερίτιδα).

γ) Την καταρροϊκή ή σηψαιμική μορφή.

Η ξηρή κλινική μορφή αφορά δερματικές εκδηλώσεις, υπό μορφή
ακροχορδώνων ή θηλωμάτων και προσβάλλονται κυρίως τα λειριά, οι
κρέστες, τα αυτιά, τα βλέφαρα, ο περιρρίνιος χώρος, καμιά φορά τα
πόδια. Τα μορφώματα αυτά του δέρματος σιγά σιγά εσχαροποιούνται και στο
τέλος αποπίπτουν και επουλώνονται.


Η υγρή μορφή ευλογιάς εκδηλώνεται με διφθεροειδείς αλλοιώσεις της
στοματικής κοιλότητας, του φάρυγγα, του λάρυγγα και της τραχείας. Τα
ζώα παρουσιάζουν δυσκολία στην αναπνοή και στην κατάποση.
Συχνά έχουμε συλλογή παθολογικού υλικού στον υποκόγχιο βόθρο (κάτω από
τα μάτια), σε τέτοιο βαθμό που ερεθίζεται και ο δακρυϊκός πόρος, απ'
όπου εξέρχεται ένα θολό κιτρινωπό ασβεστοποιημένο έκκριμα. Η τρίτη
κλινική μορφή της νόσου παρουσιάζεται στα καναρινοειδή, παπαγαλοειδή
αλλά και σε κοτόπουλα.
Εχουμε συμπτώματα σηψαιμίας με υψηλή θνησιμότητα, εκδηλώνεται με
αναπνευστικές ανωμαλίες και ο θάνατος επέρχεται μέσα σε λίγες ημέρες.
Ειδικά σ' έναν θάλαμο με άρρωστα πουλιά, π.χ. κοτόπουλα, αλλά και μεμονωμένα, σε καναρίνια στο κλουβί, ακούγονται φτερνίσματα.

Στα κοτόπουλα ωοπαραγωγής έχουν απότομη παύση της ωοτοκίας, μη γόνιμα
αβγά, τα Broilers αδυνατίζουν, φτερνίζονται και κατεβαίνει η ποιότητα
του σφάγιου λόγω κακής όψης του δέρματος. Η θνησιμότητα στα κοτόπουλα
Broilers δεν είναι μεγάλη αλλά η οικονομική ζημιά προέρχεται από την
κακή ποιότητα και όψη του σφάγιου.


Θα πρέπει να τονίσω πως η ευλογιά των πουλιών δεν μεταδίδεται στους
ανθρώπους, σε αντίθεση με την ευλογιά των πιθήκων που είναι μιο σοβαρή
ζωονόσος.


Στα κοτόπουλα η δερματική νόσος (και λιγότερο στα ωδικά πτηνά) διαρκεί
3-5 εβδομάδες, σπάνια περισσότερο. Για τις άλλες κλινικές μορφές, η
πρόγνωση είναι επιφυλακτική έως κακή.
Υπάρχει σχετικό εμβόλιο που
γίνεται με σκαριφισμό του δέρματος σε περιπτώσεις επιζωοτίας. Στις
δερματικές βλάβες η επάλειψη με γλυκερινούχο ιώδιο κάνει καλό.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/04/2008



Τα συγκεκριμένα πουλάκια βρίσκονται σε ξεχωριστό κλουβί από τα υπόλοιπα.
Οταν και ΑΝ με το καλό αναρρώσουν θα κρατηθούν για μένα χωρίς να αναπαραχθούν. Δεν τα παρατάω τα ζώα μου έτσι εύκολα.... Ασχολούμαι με τα ζώα γιατί πάνω από όλα τα αγαπάω και το να τα "πετάξω" θα ήταν η εύκολη λύση.
Αρνήθηκα ευθανασία σε σκύλο μου και το κρατούσα στη ζωή με ορό στην αγκαλιά μου.
Θα δω τι θα κάνω με αυτά. Όσο υπάρχει η πιθανότητα (που δεν είναι καθόλου μικρή) να γίνουν καλά, τότε θα συνεχίσω να τα φροντίζω.

Αυτή είναι η δική μου στάση Λευτέρη και δεν υποστηρίζω ότι είναι η ορθότερη. Είναι όμως η καλύτερη για τη συνείδησή μου !

.
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από Admin Κυρ Ιουν 14, 2009 12:01 am

vag990 έγραψε:Λευτέρη δεν παρεξηγώ τον τρόπο σου μιας και σε έχω καταλάβει Smile

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΒΑΓΓΕΛΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.....


vag990 έγραψε:Διφθεροευλογιά των πουλιών
Γράφει ο ΠΑΝ. ΓΡΟΣΟΜΑΝΙΔΗΣ, κτηνίατρος

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΔΩ

vag990 έγραψε:Η νόσος εκδηλώνεται κάτω από 3 κλινικές μορφές.


α) Την ξηρή μορφή ευλογιάς (δερματική).


β) Την υγρή μορφή (διφθερίτιδα).

γ) Την καταρροϊκή ή σηψαιμική μορφή.

Η ξηρή κλινική μορφή αφορά δερματικές εκδηλώσεις, υπό μορφή
ακροχορδώνων ή θηλωμάτων και προσβάλλονται κυρίως τα λειριά, οι
κρέστες, τα αυτιά, τα βλέφαρα, ο περιρρίνιος χώρος, καμιά φορά τα
πόδια. Τα μορφώματα αυτά του δέρματος σιγά σιγά εσχαροποιούνται και στο
τέλος αποπίπτουν και επουλώνονται.

ΚΙ ΕΔΩ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.........
vag990 έγραψε:Θα πρέπει να τονίσω πως η ευλογιά των πουλιών δεν μεταδίδεται στους
ανθρώπους, σε αντίθεση με την ευλογιά των πιθήκων που είναι μιο σοβαρή
ζωονόσος.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΔΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

vag990 έγραψε:Στα κοτόπουλα η δερματική νόσος (και λιγότερο στα ωδικά πτηνά) διαρκεί
3-5 εβδομάδες, σπάνια περισσότερο. Για τις άλλες κλινικές μορφές, η
πρόγνωση είναι επιφυλακτική έως κακή.
Υπάρχει σχετικό εμβόλιο που
γίνεται με σκαριφισμό του δέρματος σε περιπτώσεις επιζωοτίας. Στις
δερματικές βλάβες η επάλειψη με γλυκερινούχο ιώδιο κάνει καλό.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/04/2008

ΚΙ ΕΔΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΕΠΙΦΥΛΑΣΣΟΜΑΙ ΛΟΓΩ ΟΤΙ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ επιφυλακτική έως κακή ,ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΑ,Ή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΥΠΟΥΣ Ή ΚΑΙ ΤΟΥΣ 3..... ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΙΣ........ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΚΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΗΝ OXYVET.......2ΓΡ ΣΤΟ ΛΙΤΡΟ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΛΑΦΡΩΣΕΙΣ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ........

vag990 έγραψε:Τα συγκεκριμένα πουλάκια βρίσκονται σε ξεχωριστό κλουβί από τα υπόλοιπα.
Οταν και ΑΝ με το καλό αναρρώσουν θα κρατηθούν για μένα χωρίς να αναπαραχθούν. Δεν τα παρατάω τα ζώα μου έτσι εύκολα.... Ασχολούμαι με τα ζώα γιατί πάνω από όλα τα αγαπάω και το να τα "πετάξω" θα ήταν η εύκολη λύση.
Αρνήθηκα ευθανασία σε σκύλο μου και το κρατούσα στη ζωή με ορό στην αγκαλιά μου.
Θα δω τι θα κάνω με αυτά. Όσο υπάρχει η πιθανότητα (που δεν είναι καθόλου μικρή) να γίνουν καλά, τότε θα συνεχίσω να τα φροντίζω.

Αυτή είναι η δική μου στάση Λευτέρη και δεν υποστηρίζω ότι είναι η ορθότερη. Είναι όμως η καλύτερη για τη συνείδησή μου !

ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΕΧΩ 1 ΓΚΛΟΣΤΕΡΑΚΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΕΔΩ.......... ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΑΣ...... .
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από jk21 Κυρ Ιουν 14, 2009 8:54 pm

vag990 έγραψε:Τα συγκεκριμένα πουλάκια βρίσκονται σε ξεχωριστό κλουβί από τα υπόλοιπα.
Οταν και ΑΝ με το καλό αναρρώσουν θα κρατηθούν για μένα χωρίς να αναπαραχθούν. Δεν τα παρατάω τα ζώα μου έτσι εύκολα.... Ασχολούμαι με τα ζώα γιατί πάνω από όλα τα αγαπάω και το να τα "πετάξω" θα ήταν η εύκολη λύση.
Αρνήθηκα ευθανασία σε σκύλο μου και το κρατούσα στη ζωή με ορό στην αγκαλιά μου.
Θα δω τι θα κάνω με αυτά. Όσο υπάρχει η πιθανότητα (που δεν είναι καθόλου μικρή) να γίνουν καλά, τότε θα συνεχίσω να τα φροντίζω.

Αυτή είναι η δική μου στάση Λευτέρη και δεν υποστηρίζω ότι είναι η ορθότερη. Είναι όμως η καλύτερη για τη συνείδησή μου !

.


ηθελα να γραψω πολλα .εχω το ποστ για ωρα μπροστα μου.τελικα....

sunny βαγγελη μπραβο,keep going

jk21
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Αριθμός μηνυμάτων : 134
5655

ΦΗΜΗ : 4

http://jk21.yooblog.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Πεμ Ιουν 18, 2009 5:45 pm

Τελευταία ενημέρωση από τον κτηνίατρο.

Η δερματική ευλογιά είναι ιάσιμη αν δεν εξελιχθεί.
Τα πουλιά μπορούν να αναρώσουν πλήρως και να δώσουν απογόνους ΜΗ φορείς της νόσου. (Άσχετα με το αν θα τα ζευγαρώσω εγώ)
Μου συνέστησε αγωγή με baytril 5% και να συνεχίσω το πλύσιμο με betadine.
Μπορούν να εμβολιαστούν προληπτικά τα υπόλοιπα πουλιά, αλλά δεν μου το πρότεινε λόγω κόστους μιας και κάθε εμβόλιο είναι περίπου για 60 δόσεις και εγώ του είπα ότι έχω ακόμα 16 καναρίνια. Δεν γνώριζε το κόστος και με παρέπεμψε στον εισαγωγέα που θα επικοινωνήσω αύριο.

Αυτά για την ώρα. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από sakis syros Παρ Ιουν 19, 2009 12:04 pm

vag990 έγραψε:Τελευταία ενημέρωση από τον κτηνίατρο.

Η δερματική ευλογιά είναι ιάσιμη αν δεν εξελιχθεί.
Τα πουλιά μπορούν να αναρώσουν πλήρως και να δώσουν απογόνους ΜΗ φορείς της νόσου. (Άσχετα με το αν θα τα ζευγαρώσω εγώ)
Μου συνέστησε αγωγή με baytril 5% και να συνεχίσω το πλύσιμο με betadine.
Μπορούν να εμβολιαστούν προληπτικά τα υπόλοιπα πουλιά, αλλά δεν μου το πρότεινε λόγω κόστους μιας και κάθε εμβόλιο είναι περίπου για 60 δόσεις και εγώ του είπα ότι έχω ακόμα 16 καναρίνια. Δεν γνώριζε το κόστος και με παρέπεμψε στον εισαγωγέα που θα επικοινωνήσω αύριο.

Αυτά για την ώρα. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις

Βαγγέλη, κατ'αρχήν να σου πώ οτι θεωρώ την προσπάθειά σου με τα συγκεκριμένα πουλάκια αξιοθαύμαστη!!!

Επέτρεψε μου όμως να σου εκφράσω κάποιες "αντιρρήσεις"!! Very Happy

Αν επισκεφθείς κάποιους μεγάλους εκτροφείς του εξωτερικού, Ιταλούς ας πούμε, και τους πείς αυτά που σου είπε ο κτηνίατρός σου για τη δερματική ευλογιά, μάλλον θα σε κοιτάνε με απορία και πιθανότητα να μην σου δώσουν ούτε το χέρι τους, αν πρίν δεν το πλύνεις με Dettol!!!! Αυτοί οι άνθρωποι, όλα αυτά τα αντιμετωπίσανε στην πράξη, όχι στα βιβλία και πονέσανε και ψυχολογικά και οικονομικά..... Όποιος έχει χάσει ΟΛΟ το κοπάδι του, ακολουθώντας κτηνιατρικές συμβουλές περί ιάσιμης ευλογιάς, ίσως μπορεί να με καταλάβει!!!!

Κάτι ακόμα που ήθελα να σου πώ: Άλλο κτηνίατρος, άλλο Πτηνίατρος!!!! Ένα καλό τέστ για να τους ξεχωρίσεις, είναι οτι οι κτηνίατροι, συστήνουν σε όλες τις ασθένειες Μπαϊτριλ, και για αλλαγή Μπαϊκόξ!!!!

Επίσης, αν ρωτήσεις στον ΕΟΦ, θα δεις πως το συγκεκριμένο εμβόλιο που αναφέρεις, είναι απαγορευμένο και εισάγεται πλέον ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Κι έτσι ο εισαγωγέας για να το διαθέσει, πρέπει να έχει φίλους... κτηνίατρους.

Και ειλικρινά φίλε Βαγγέλη, δεν γνωρίζω κανέναν που να ρισκάρει την εκτροφή του, βάζοντας μέσα της τέτοια πουλιά, τα οποία καλό είναι να μην αναπαράγονται!!!!!

Καλά είναι λοιπόν , να τα διαθέσεις σε μή εκτροφείς! Wink Σε κάποιον που θα ήθελε ας πούμε ένα καναρινάκι στο μπαλκόνι του. Και με μεγάλι επιφύλαξη. Εγώ ας πούμε , δεν θα άφηνα το παιδάκι μου να πλησιάσει σε κλουβί με ευλογιά, κι ας λέει ο Κτηνίατρος ότι θέλει!!!

Αλλά επειδή δεν είμαι γιατρός, εμπιστεύομαι τους παλιότερους και εμπειρότερους από μένα εκτροφείς και τους πτηνίατρους. Κάνε κι εσύ το ίδιο!!! Very Happy
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5959

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Σαβ Ιουν 20, 2009 12:07 pm

Το πρώτο δείγμα της προσπάθειας δυστυχώς είναι αρνητικό Crying or Very sad
Το ένα πουλάκι το βρήκα νεκρό σήμερα το πρωί. Στο άλλο συνεχίζω την παροχή της αντιβιωσης, όποια κι αν είναι αυτή.....
Να ξεκαθαρίσω ότι τα πουλια αυτά βρίσκονται σε ξεχωριστό κλουβί σε απόσταση από τα άλλα και εννοείται ότι τα σκεύη τροφής κλπ είναι αποκλειστικά δικά τους. Πλύσιμο με σαπούνι betadine στα χέρια μετά από κάθε επαφή με τα πουλιά ή τα σκεύη, άσχετα με αυτά που μου λέει ο κτηνίατρος περί μή μετάδοσης στον άνθρωπο.

Τα πουλιά (πλέον το πουλί) που νόσησαν είπα και πιο πάνω ότι θα κρατηθούν από μένα. Είναι και αυτός δυστυχώς ένας τρόπος να διαπιστώσω και από μόνος μου την εξέλιξη αυτής της αρρώστιας έτσι ώστε να αποκτήσω μόνος μου τη γνώση για το θέμα.
Δεν θα τα έδινα ποτέ σε κάποιον ακόμα και μή εκτροφέα.

Σε ευχαριστώ πραγματικά Σάκη για τις συμβουλές σου. Τις καλοπροαίρετες κριτικές και συμβουλές έχω μάθει να τις διακρίνω και να τις ακούω.
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από sakis syros Σαβ Ιουν 20, 2009 12:51 pm

Βαγγέλη μου εννοείται οτι μιλάμε καλοπροαίρετα, αλλά η ένστασή μου, δεν έχει να κάνει με τα πουλάκια που νοσούν, (αυτό που έμεινε τέλος πάντων), αλλά με τους γεννήτορες που έδωσαν αυτά τα πουλιά. Εγώ αυτό που γνωρίζω είναι οτι η ευλογιά είναι ιός που μεταδίδεται κληρονομικά και το πουλί που θα γεννηθεί, ακόμα κι αν δεν νοσήσει, είναι εφ'όρου ζωής φορέας!!!

Γι αυτά τα πουλιά εννοώ οτι δεν πρέπει να αναπαράγωνται, τους φορείς.Κι από τη στιγμή που δώσανε πουλάκια με ευλογιά, είναι φορείς σίγουρα!

Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Εσύ Λευτέρη που έχεις Δοκτωρά στις ασθένειες, τι λές περι τούτου?????

ΥΓ. Πριν 6 μήνες, μου κάνανε δώρο δύο ωραία αρσενικά καναρίνια. Επειδή δεν θέλω καναρίνια, πήγα στο πετ σοπ να τα αλλάξω, με θυληκά τουλάχιστον, για να βγάλω κανένα μούλο.
Μέσα στην κλούβα, εντόπισα ένα πουλί με ευλογιά (μάλλον). Περιτό να σας πω οτι δεν πήρα τίποτα, άφησα και τα αρσενικά και δεν έχω ξαναπεράσει ούτε απ έξω!!!!!!
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5959

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από Admin Σαβ Ιουν 20, 2009 4:03 pm

sakis syros έγραψε:Βαγγέλη μου εννοείται οτι μιλάμε καλοπροαίρετα ....

αυτο πρεπει αν ξεκαθαριστει για ολα τα παιδια και μελη του φορουμ μας και οχι μονο οτι οτι και να λεμε οπως και να το λεμε παντα θελουμε να βοηθησουμε και να κανουμε καλο οχι μονο στα παιδια που ασχολουνται με την εκτροφη αλλα γενικα και με την ιδια την εκτροφη μας



sakis syros έγραψε:Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Εσύ Λευτέρη που έχεις Δοκτωρά στις ασθένειες, τι λές περι τούτου?????

σακη φιλε μου καλε ,καλε μου φιλε, η ευλογια με ποναει πολυ οπως ξερεις,πριν 4 χρονια εχασα 20 ζευγαρια με 75 μικρα που ειχα,και αλλα 20 μικρα στις φωλιες τουλαχιστον...... και επειδη δεν θελω να καταργω την γνωση των κτηνιατρων εγω για καλη μου τυχη επεσα σε ΠΤΗΝΙΑΤΡΟ με μεγαλη εμπειρια στα θεματα αυτα και το μονο που εκανε οταν ου πηγα ενα μικρο 35 ημερων να το δει[ ειχε συστροφη κεφαλιου εκτος απο τα εξανθηματα] ΜΕ ΠΕΤΑΞΕ ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ,θανατωσα με τα χερια μου κατοπιν τουτου 20 ζευγαρια πουλια συν τα μικρα που ανεφερα,ξεκινησα απο το μηδεν ,και το μονο που εμαθα απο αυτην την ιστορια ειναι ΘΑΝΑΤΟΣ οπως και να χε το πραμαα δυστυχως,ειτε προσπαθησουμε να τα κανουμε καλα,ειτε τα θανατωσουμε εμεις το ιδιο αποτελεσμα θα υπαρχει ,κι αν κανουμε το λαθος και πουμε "ΙΑΣΙΜΗ ΜΟΡΦΗ ΕΥΛΟΓΙΑΣ" ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΚΤΡΟΦΗ ,πως???? δινοντας ενα πουλι φορεα σε μενα,αναπαραγω και κανω 12 πουλια ,κραταω 3 [ που ειναι φορεις] και δινω 9 ,τα 9 οταν αναπαραχθουν θα δωσεουν 108!!!!!!!! φορεις..... αυτα ολα τα πουλια ποιος θα τα παρει ο φουφουτος????

δεν χρειαζεται να παρουμε ναρκωτικα για να δουμε ποσο κακο κανουν ,ας ακουσουμε και καποιον ποιο εμπειρο κα ιδεν εννοω εμενα ρε παιδια,ρωτηστε εκτροφεις να σας πουνε,οι κτηνιατροι και οι πτηνιατροι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που ξερουν και ξερουν οταν εχουν ωδικα και οι ιδιοι,εναν πτηνιατρο ξερω που ειναι ΜΑΓΚΑΣ σε αυτα, ΤΖΓΚΑΣ λεγεται και ειναι στην κατερινη,περισσοτερα στοιχεια δεν εχω αλλα εφ οσον το θεμα ειναι σοβαρο θα ρωτησω να μαθω,να αναρτησω αν θελει και ο ιδιος ατ στοιχεια επικοινωνιας του στο φορουμ για να μπορειτε να μαθαινετε απο πρωτο χερι τα πραματα μιας και οι εκτροφεις τελικα εχουν το "ντοκτορα" που λεει ο σακης για την παρτι τους και ΜΟΝΟ..............\

αυτα απο εμενα

Υ.Γ. χρυσοπουλε μιας και εισαι κατερινιωτης βοηθα λιγο με τον τζεγκα μιας και τον ΞΕΡΕΙΣ προσωπικα.........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από xoisnic Κυρ Ιουν 21, 2009 5:52 am

σωστος οπως παντα ο λευτερης. απο τη ζημια κερδος δε βγαζεις.και οποιος ζηταει τα πολλα χανει και τα λιγα.αν σου τυχει κατι τετοιο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι το ξεκαθαρισμα. και μετα οτι πουλια ηταν κοντα αλλα δεν νοσησαν, αν τα θελεις πολυ, τα απομονωνεις απο τα αλλα που εχεις και δεν τα αναπαραγεις.το δυσκολο ειναι μετα οτι πρεπει παντα να απολυμενεσαι οταν πας στα αλλα πουλια σου
xoisnic
xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 69
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
5669

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Κυρ Ιουν 21, 2009 10:34 am

Δυστυχώς σας άκουσα.....

Λέω δυστυχώς γιατί δεν έχω πεισθεί για την ορθότητα της πράξης μου. Σε
εξονυχιστικό έλεγχο που έκανα σε όλα τα μικρά, βρήκα άλλα δύο που είχαν
αρχίσει να δημιουργούνται φουσκάλες στα ποδαράκια τους.
Δυστυχώς έπρεπε να τα απομακρύνω και αυτά αλλά και όλα όσα βρίσκονταν στον ίδιο χώρο.
Ηταν το πιο δύσκολο πράγμα που χρειάστηκε να κάνω εδώ και αρκετά χρόνια....
Δεν μπορούσα όμως να επιτρέψω στον εαυτό μου να φέρει σε κίνδυνο τα
υπόλοιπα πουλιά και να βρεθώ ξαφνικά να απολυμαίνω καθημερινά περίπου
40 πουλιά.....
Η αλήθεια είναι ότι ο θάνατος του πρώτου μικρού με ταρακούνησε και με έκανε να πάρω αυτή την απόφαση.

Παρέμεινα με ένα ζευγάρι με δύο μικρά που μόλις βγήκαν από τη φωλιά και
δείχνουν όλα υγιέστατα. Βρισκόντουσαν σε διαφορετικό χώρο και δεν είχαν
ούτε οπτική επαφή μεταξύ τους. Θα τα παρακολουθήσω και θα σας
ενημερώσω. Άλλωστε η εκτροφή των καναρινιών φωνής θα τελείωνε για μένα
αργά ή γρήγορα. Δυστυχώς έγινε πιο γρήγορα από ό,τι νόμιζα.

Οι γνώσεις μας πάνω στο θέμα της ευλογιάς - και προσοχή μιλάμε για τη δερματική ευλογιά σε αυτό το θέμα - είναι ελλειπέστατες και αυτό που κυριαρχεί είναι ο φόβος.
Με όσους γιατρούς μίλησα, 3 τον αριθμό, κανένας δεν μου είπε ότι
τα μικρά δεν μπορούν να επιζήσουν ή ότι είναι επικίνδυνα για τον
άνθρωπο. ΚΑΝΕΝΑΣ. Κανένας επίσης δεν είπε ότι τα πουλιά ΑΝ ζευγάρωναν
θα έδιναν απόγονους φορείς. Πάλι ΚΑΝΕΝΑΣ. Ίσως έπρεπε να πάρω και άλλη γνώμη, αλλά δεν μπορούσα να δώσω άλλο χρόνο στην αγωνία μου.
Στα πουλιά που θα εμφανιζόταν η καταρροϊκή μορφή της ασθένειας, τότε
δεν θα μπορούσα να κάνω πραγματικά τίποτα. Τότε η ευθανασία θα ήταν
μονόδρομος. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν σου τύχει λες εύκολα το ένα ή το άλλο. Οταν
βρεθείς σε αυτή τη θέση, εσύ έχεις το αγγούρι στον πισινό...

Ο λόγος που αρχικά θέλησα να κρατήσω τα πουλιά και που τα έπλενα
καθημερινά με betadine τους έβαζα baytril κλπ δεν ήταν γιατι ζήταγα τα
πολλά όπως ανέφερε βιαστικά ο xoisnic. Το θεώρησα ηθικό χρέος μου
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να προσπαθήσω.
Αν δεν είχα άλλα πουλιά στην κατοχή μου θα συνέχιζα και άλλο την προσπάθεια όμως ο φόβος της κοπέλας μου για πιθανή μετάδοση της νόσου και στους παπαγάλους ήταν μια πίεση ψυχολογική για μένα. Τί και αν της εξήγησα και εγώ και ένας από τους γιατρούς ότι η συγκεκριμένη ασθένεια αφορά μόνο τα καναρίνια και τα είδη που μπορούν να ζευγαρώσουν, ο φόβος όπως προείπα είναι κυρίαρχος....

Κάπως έτσι τελειώνει το θέμα αυτό για μένα με μεγάλη στεναχώρια....
Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, αν και δεν τους ευχαριστώ για το αποτέλεσμα.... (ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ)
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από billys Κυρ Ιουν 21, 2009 10:57 am

βαγγελη λυπαμαι πραγματικα .. δεν εχω τετοια εμπειρια αλλα και μονο στη σκεψη θεωρω οτι ειναι απο τα πιο δυσκολα πραγματα για εναν ανθρωπο, σιγουρα οι γνωσεις ειναι ελλιπεις γιατι δεν συμφερει και γιατι ειναι πολυ λιγοι αυτοι που ειδικευονται .. ετσι στεναχωρα τελειωνει το προβλημα που σου ετυχε αλλα η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να συνεχιστει το θεμα απ ολους μας για το καλο ολων μας ..

Υ/Γ λευτερη αυριο θα εχω επικοινωνια με τον τζεγκα..
billys
billys
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 48
Τόπος : κατερινη
5954

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από xoisnic Κυρ Ιουν 21, 2009 11:26 am

vag990 έγραψε:Δυστυχώς σας άκουσα.....

Λέω δυστυχώς γιατί δεν έχω πεισθεί για την ορθότητα της πράξης μου. Σε
εξονυχιστικό έλεγχο που έκανα σε όλα τα μικρά, βρήκα άλλα δύο που είχαν
αρχίσει να δημιουργούνται φουσκάλες στα ποδαράκια τους.
Δυστυχώς έπρεπε να τα απομακρύνω και αυτά αλλά και όλα όσα βρίσκονταν στον ίδιο χώρο.
Ηταν το πιο δύσκολο πράγμα που χρειάστηκε να κάνω εδώ και αρκετά χρόνια....
Δεν μπορούσα όμως να επιτρέψω στον εαυτό μου να φέρει σε κίνδυνο τα
υπόλοιπα πουλιά και να βρεθώ ξαφνικά να απολυμαίνω καθημερινά περίπου
40 πουλιά.....
Η αλήθεια είναι ότι ο θάνατος του πρώτου μικρού με ταρακούνησε και με έκανε να πάρω αυτή την απόφαση.

Παρέμεινα με ένα ζευγάρι με δύο μικρά που μόλις βγήκαν από τη φωλιά και
δείχνουν όλα υγιέστατα. Βρισκόντουσαν σε διαφορετικό χώρο και δεν είχαν
ούτε οπτική επαφή μεταξύ τους. Θα τα παρακολουθήσω και θα σας
ενημερώσω. Άλλωστε η εκτροφή των καναρινιών φωνής θα τελείωνε για μένα
αργά ή γρήγορα. Δυστυχώς έγινε πιο γρήγορα από ό,τι νόμιζα.

Οι γνώσεις μας πάνω στο θέμα της ευλογιάς - και προσοχή μιλάμε για τη δερματική ευλογιά σε αυτό το θέμα - είναι ελλειπέστατες και αυτό που κυριαρχεί είναι ο φόβος.
Με όσους γιατρούς μίλησα, 3 τον αριθμό, κανένας δεν μου είπε ότι
τα μικρά δεν μπορούν να επιζήσουν ή ότι είναι επικίνδυνα για τον
άνθρωπο. ΚΑΝΕΝΑΣ. Κανένας επίσης δεν είπε ότι τα πουλιά ΑΝ ζευγάρωναν
θα έδιναν απόγονους φορείς. Πάλι ΚΑΝΕΝΑΣ. Ίσως έπρεπε να πάρω και άλλη γνώμη, αλλά δεν μπορούσα να δώσω άλλο χρόνο στην αγωνία μου.
Στα πουλιά που θα εμφανιζόταν η καταρροϊκή μορφή της ασθένειας, τότε
δεν θα μπορούσα να κάνω πραγματικά τίποτα. Τότε η ευθανασία θα ήταν
μονόδρομος. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν σου τύχει λες εύκολα το ένα ή το άλλο. Οταν
βρεθείς σε αυτή τη θέση, εσύ έχεις το αγγούρι στον πισινό...

Ο λόγος που αρχικά θέλησα να κρατήσω τα πουλιά και που τα έπλενα
καθημερινά με betadine τους έβαζα baytril κλπ δεν ήταν γιατι ζήταγα τα
πολλά όπως ανέφερε βιαστικά ο xoisnic. Το θεώρησα ηθικό χρέος μου
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να προσπαθήσω.
Αν δεν είχα άλλα πουλιά στην κατοχή μου θα συνέχιζα και άλλο την προσπάθεια όμως ο φόβος της κοπέλας μου για πιθανή μετάδοση της νόσου και στους παπαγάλους ήταν μια πίεση ψυχολογική για μένα. Τί και αν της εξήγησα και εγώ και ένας από τους γιατρούς ότι η συγκεκριμένη ασθένεια αφορά μόνο τα καναρίνια και τα είδη που μπορούν να ζευγαρώσουν, ο φόβος όπως προείπα είναι κυρίαρχος....

Κάπως έτσι τελειώνει το θέμα αυτό για μένα με μεγάλη στεναχώρια....
Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, αν και δεν τους ευχαριστώ για το αποτέλεσμα.... (ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ)
φιλε μου, με το οποιος θελει τα πολλα χανει και τα λιγα, δεν αναφερομαι σε ατομα που ξερουν τι κανουν, αλλα σε μερικους που θελουν ποσοτητα και δε ξερουν η δε τους νιαζει αν εξαπλωσουν καποια ασθενεια
xoisnic
xoisnic
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 69
Τόπος : κΑΒΑΛΑ
5669

ΦΗΜΗ : 18

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από Admin Κυρ Ιουν 21, 2009 1:41 pm

για αλλη μια φορα θα γινω κακος και καυστικος και δεν ξερω κι εγω τι με μηνυματα τετοιου τυπου δυστυχως....

vag990 έγραψε:Οι γνώσεις μας πάνω στο θέμα της ευλογιάς - και προσοχή μιλάμε για τη δερματική ευλογιά σε αυτό το θέμα - είναι ελλειπέστατες και αυτό που κυριαρχεί είναι ο φόβος.
ελλειπεστατες απο ποιον θελω να μας πεις για να διευκρινηζουμε το θεμα και μην αφηνουμε αιωρουμενα σωματιδια ετσι για να λεμε......


.
vag990 έγραψε: Η αλήθεια είναι ότι αν δεν σου τύχει λες εύκολα το ένα ή το άλλο. Οταν
βρεθείς σε αυτή τη θέση, εσύ έχεις το αγγούρι στον πισινό...
εμενα μου ετυχε αλλα μαλλον δεν ηθελες να διαβασεις το μηνυμα μου και μαλλον δεν το πιστεψες αλλα δεν πειραζει.......


vag990 έγραψε: Το θεώρησα ηθικό χρέος μου
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να προσπαθήσω.
ηθικο χρεος εχεις πρωτα απο ολα στα υγιη πουλια σου να μην αρρωστησουν κι αυτα......

vag990 έγραψε:Τί και αν της εξήγησα και εγώ και ένας από τους γιατρούς ότι η συγκεκριμένη ασθένεια αφορά μόνο τα καναρίνια και τα είδη που μπορούν να ζευγαρώσουν, ο φόβος όπως προείπα είναι κυρίαρχος....
δηλαδη μας λες οτι οι παπαγαλοι ΔΕΝ μπορουν να ζευγαρωσουν??????? αν το λες πες το μου και θα σου δωσω εγω τηλεφωνο και διευθυνση εκτροφεα να δεις οτι ζευγαρωνουν......

vag990 έγραψε:Κάπως έτσι τελειώνει το θέμα αυτό για μένα με μεγάλη στεναχώρια....
Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν, αν και δεν τους ευχαριστώ για το αποτέλεσμα.... (ελπίζω να καταλαβαίνετε τί εννοώ)

για το αποτελεσμα να ευχαριστεις ΜΟΝΟ τον εαυτο σου και κανεναν αλλον,εσυ ειχες τα πουλια και κανενας αλλος ,εσυ επρεπε να τηρεις καποιους κανονες για ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ πουλια κι οχι εμεις, και δεν καταλαβαινω τι εννοεις...........
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9355

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από vag990 Κυρ Ιουν 21, 2009 2:37 pm

Λευτέρη δε βλέπω πραγματικά το λόγο για τον οποίο θεώρησες ότι απευθυνόμουν σε εσένα.

Οταν λέω ότι οι γνώσεις μας είναι ελλειπείς ΔΕΝ εννοώ εσένα. Μιλάω για όσα διάβασα, έγραψα και άκουσα αυτές τις μέρες από διάφορους ανθρώπους, εκτροφείς, γιατρούς. Ο κάθε ένας είχε την δική του προσέγγιση. Οταν ο ένας γιατρός μου λέει εμένα ότι μπορούν τα πουλιά να γίνουν καλά και ο άλλος γιατρός σου λέει εσένα ότι πάρτο από το ιατρείο μου. Τί πρέπει να θεωρήσω εγώ? Ή ο ένας είναι άσχετος ή ο άλλος. Δεν μπορεί να υπάρχει τόσο εκ διαμέτρου αντίθετη προσέγγιση για το ίδιο θέμα από δύο γιατρούς. Ό ένας εκτροφέας μου λέει ότι θα καταστρέψω την πανίδα του τόπου και ο άλλος ότι σε ένα μήνα θα είναι μια κακή ανάμνηση.
Αυτά όσον αφορά τον προβληματισμό μου για τις γνώσεις γύρω από τις ασθένειες των πτηνών. Οι περισσότεροι γιατροί είναι κομπογιαννίτες όσον αφορά τα πτηνά. Ελπίζω οτι δεν θα διαφωνίσεις σε αυτό.

Ολη αυτή την αναστάτωση μπορεί να την καταλάβει κάποιος που το έχει περάσει. Αυτός έχει το αγγούρι στον κώλο του.
Σου έχω δώσει την εντύπωση ενός ανθρώπου που δεν του κόβει ή τουλάχιστον που δεν ξέρει να διαβάζει? ΦΥΣΙΚΑ και δεν εννοούσα εσένα, μιας και διάβασα ότι το πέρασες πριν 4 χρόνια. Φυσικά και η γνώμη η δική σου μέτρησε για μένα περισσότερο από των υπολοίπων ακριβώς για το λόγο αυτό. Τα περί αγγουριού αναφέρονταν στον φίλο xoisnic και στην φράση "απο τη ζημια κερδος δε βγαζεις.και οποιος ζηταει τα πολλα χανει και τα
λιγα.αν σου τυχει κατι τετοιο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι το
ξεκαθαρισμα."
Ελπίζω να στο διευκρίνησα και αυτό.

Εννοείται ότι εξίσου σημαντικό, αν και μάλλον σημαντικότερο θα το χαρακτήριζα, είναι να προφυλάξω τα υγιή πουλιά και αυτό έκανα τελικά.

Οι παπαγάλοι Λευτέρη φυσικά και ζευγαρώνουν. Το γνωρίζω καλά αυτό Wink Δεν μπορεί όμως (σύμφωνα με τους γιατρούς ξαναλέω) να μεταδοθεί η ασένεια από το ένα είδος στο άλλο. Μπορεί να μεταδοθεί μόνο σε άλλα καναρίνια. Ούτε καν στις καρδερίνες ή τα υπόλοιπα ιθαγενή. Αυτό μου είπε ένας από τους γιατρούς, αυτό της έλεγα. Το εάν έκανε λάθος ο γιατρός είναι που με βασάνιζε.

Τέλος είδες ότι ευχαρίστησα όσους ασχολήθηκαν με το θέμα , δηλαδή ΕΣΕΝΑ και τον ΣΑΚΗ. Σας ευχαρίστησα γιατί μάλλον με βοηθήσατε να πάρω την ΣΩΣΤΗ απόφαση. Αυτή η σωστή απόφαση όμως με στεναχώρησε προσωπικά σαν άνθρωπο και όχι σαν εκτροφέα. Από τη μία λοιπόν έπρεπε να σας ευχαριστήσω (σαν εκτροφέας ας πούμε), από την άλλη δε συνηθίζω να ευχαριστώ ανθρώπους που μου προκαλούν στεναχώρια (σαν άνθρωπος αυτή τη φορά).Το να θανατώνεις όλα τα πουλιά σου είναι πολύ στενάχωρο και εσύ μπορείς να το καταλάβεις πολύ καλά αυτό. Ήταν περισσότερο ένα λογοπαίγνιο που δεν έγινε τελικά κατανοητό....

Μία παραπομπή στη σελίδα του ΟΕΜ θα ήταν χρήσιμο να διαβαστεί από όλους .http://www.oem-malinois.gr/astheneies.html

Ας κλείσει εδώ το θέμα με τη δική μου περίπτωση και ας παραμείνει σαν συζήτηση που θα βοηθήσει τους υπόλοιπους.
vag990
vag990
NEW MEMBER gouldians.eu
NEW MEMBER gouldians.eu

Άντρας Γάτα
Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιάς
5554

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από 1973viktor Κυρ Ιουν 21, 2009 5:06 pm

παιδια_καλησπερα
εγω_απο_την_πλευρα_μου_θα_ηθελα_να_ευχαριστησω_τα_παιδια_του_φορουμ
που_συμμετειχαν_στη_ενοτητα_αυτη_
γιατι_μεσα_απο_τις_εμπειριες_τους_καλες_η_κακες_μας_βοηθουν
πως_να_αντιμετωπιζουμε_η_να_αποφευγουμε_μια_κατασταση_σοβαρη_οπως
του_φιλου_εδω_vag990_
ευχομαι_στο_φιλο_vag990_μεσα_απο_τις_πληροφοριες_που_πηρε_και
εδωσε_να_πραξη_το_καλυτερο_για_την_δικη_του_περιπτωση
οσο_εποδυνο_και_αν_ειναι.

ευχαριστω_πολυ
Παπαευαγγελου_Βαγγελης
1973viktor
1973viktor
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 78
Ηλικία : 56
Τόπος : Βολος
5599

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Eυλογια Empty Απ: Eυλογια

Δημοσίευση από sakis syros Δευ Ιουν 22, 2009 11:01 am

Βαγγέλη, σίγουρα είναι πολύ δυσάρεστη η κατάσταση που πέρασες . Οτιδήποτε όμως περνάει, αφήνει γνώσεις και εμπειρία. Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις και μακρυά από όλους μας, παρόμοιες καταστάσεις!!
sakis syros
sakis syros
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κατσίκα
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Ηλικία : 56
Τόπος : Σύρος
5959

ΦΗΜΗ : 66

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης