gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
4 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 4 επισκέπτες

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

+3
gianniskilkis
simos
alicedros
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τρι Φεβ 07, 2012 5:17 pm

Καλησπεραα !!!
Εχω και παλι νεα !!!
04/02 το απογευματακι ενωσα τα ζευγαρακια μου!!!
Σημερα 07/02 η θηλυκια του 2ου ζευγαριου ειχε κανει ενα αυγουλακιι !!!
Σαν ημερομηνιες δειχνει πως αυτος την βατεψε και αυτη το γεννησε μετα απο 2 μερες, αλλά ούτε φιλιούνται ούτε τα εχω δει να βατευονται... :/ Βεβαια δεν ειμαι συνεχεια απο πανω τους και αυτος ο αρσενικος μου ειναι πολυ φοβιτσιαρης... Οταν ειμαι εγω μπροστα ουτε που τρωει πχ το αγγουρι που θα του βαλω...:/ Μπορει να ντρεπεται! Αλλα δεν τα βλεπω ερωτευμενα...
Το αλλο ζευγαρι τωρα μες τον ερωτα !!! Ολο φιλιαα !!! Η θηλυκια εχει φτιαξει τη φωλιτσα της αλλα δεν εχουμε αυγο και ουτε καθεται και συνεχεια που ειναι καλο για να μπορει ο αρσενικος να τη βατεψει... Οποτε περιμενουμε !!!
Εχω ομως δυο αποριες...
1ον Με την εσωτερικη φωλια και καθως τα πουλακια πατανε πανω της δεν υπαρχει περπτωση απ το κουνημα να σπάσουν τ αυγα... :/
2ον Γιατι καμμια απο τις 2 θηλυκες δεν εχει ακουμπησει το σαπιοκαλαμμο ;;; Σημαινει πως δεν το χρειαζονται ;;

Ευχαριστω πολύ !!!
Φιλικα
Αλικη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Τρι Φεβ 07, 2012 10:14 pm

1ον πως κουνιεται δηλαδι?μηπως δεν εχει κουμποσει σωστα?

2ον το πιο σωστο ειναι να βαζεις ασβεστειο στο νερο η στην αυγοτροφη.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τρι Φεβ 07, 2012 11:44 pm

Οχι εχει κουμπωσει νομιζω αλλα οσο να ναι κουνιεται λιγο....
Μου χουν πει οτι εστω και λιγο να κουνηθει το αυγο μπορει να σπασει... Ισχυει ;;;
Να παω να παρω ασβεστιο για το νερακι ;;; Το γκριτ το εχω βγαλει... Καλα εκανα;; Δεν εχει και ασβεστιο ;; Για ασβεστιο στις θηλυκιες βαζω και τσοφλι και σουσαμι(οχι πολυ γτ παχαινει)... Αρκουν ;;;
Συγγνωμη για τις πολλές αποριες...Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από gianniskilkis Τετ Φεβ 08, 2012 11:33 am

Αρκούν Αλίκη το αγγούρι να βγάλεις και να μην του ξαναβάλεις αυτή την περίοδο.
Όσο για την φωλιά δεν είναι τόσο επικίνδυνα τα πράγματα.Πριν την δεύτερη γέννα όταν αρχίσουν και μαλλιάζουν τα πουλιά ,που θα χρειαστεί να την καθαρίσεις , να την αλλάξεις με άλλη που θα στερεώσεις καλύτερα . Εγώ πολλές φορές όταν χρησιμοποιούσα εσωτερικές φωλιές ,έβαζα από κάτω στον πάτο του κλουβιού ένα κομμάτι από μπουκάλι νερού πλαστικό (χωρίς τον πάτο και το στόμιο) ώστε να κάθεται η φωλιά μέσα.Αυτό το έκανα βέβαια , διότι είχα μια γραμμή δική μου πουλιών ,που έκαναν 5-6 αυγά και έβλεπες τις φωλιές λες και ήταν τσαμπιά με πουλιά...
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4964

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τετ Φεβ 08, 2012 3:30 pm

Εντάξει Γιάννη !!! Επισης τους βαζω μηλο, μπρόκολο και καροτο... Σπανια μαρουλι γιατι φοβαμαι μην δηλητηριαστουν.... Σπάνακι κάνει ;;; Εχω διαβασει οτι δεν βοηθαει στην αφομοιωσει του ασβεστιου....:/
Καλη πατεντα Γιαννη !!! Πολυ εξυπνο...! Αλλα σημερα παρατηρησα οτι τελικα κουνιουνται ελαχιστα οποτε δεν ανησυχω !!! Very Happy
5-6 αυγά ;;!! Πολλάα !!! Εμείς σημερα καναμε το 2ο !!! Αλλα εγω πιστευω ειναι ασπορα...

Ευχαριστω πολύ Γιαννη !!! Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από gianniskilkis Πεμ Φεβ 09, 2012 4:05 pm

Όλα θα πάνε καλά και μην φοβάσαι...
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4964

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Παρ Φεβ 10, 2012 12:16 pm

Σημερα στεναχωρεθηκα λιγακι... Crying or Very sad Ειδα στη φωλια τρια αυγουλακια και στον πατο ενα χωρις κελυφος... Sad Αμεσως της εβαλα τσοφλι αυγου ψιλοκομμενο αφου το ειχα βαλει στο micro για 2 λεπτα... Θα παω να παρω και ασβεστιο υδατοδιαλυτο... Ελπιζω ο αρσενικος να μην μεινει στειρος και να κανει δουλεια αυτο το σκευασμα... Δε θελω να τη χασω...! Βεβαια οταν βγηκε απο τη φωλια ηταν πολυ κινητικη και καθολου φουσκωμενη... Τι αλλο να της δωσω που να εχει ασβεστιο ;;; Σουσαμι ;;;;

Ευχαριστω πολυ
Αλικη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από gianniskilkis Παρ Φεβ 10, 2012 6:18 pm

Να της δώσεις υγρό ασβέστιο και μερικές 1-2 σταγόνες κατευθείαν στο στόμα.
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4964

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Παρ Φεβ 10, 2012 10:17 pm

στα δικα μου βαζω 2 φορες την εβδομαδα τωρα που ειμαι στην αναπαραγωγη,και δεν εχω προβληματα στειροτητας.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Φεβ 11, 2012 6:58 pm

Απο χθες το μεσημερι ετρεξα πηγα και πηρα ασβεστιο και της το εβαλα αμεσως !!! Και σημερα πρωι πρωι της ανανεωσα το νερο με το ασβεστιο.... Σημερα δεν μου εκανε αλλο αυγο.... Αλλα οταν βγηκε ηταν μια χαρα κινητικη!!! Εφαγε γρηγορα γρηγορα αρκετους σπορους, ηπιε 3-4 γουλιες νερο και μετα ξανακαθησε στα 3 αυγουλακια της !!! καθολου φουσκωμενη....
Αυτο που ειδα στον πατο του κλουβιου ηταν ενα πορτοκαλι πραγματακι οωειδες κακοσχηματισμενο... Ηταν οντως αυγο χωρις κελυφος ή μηπως εκανα λαθος ;;;
Σημερα εβαλα και στην αλλη καναρα ασβεστιο στο νερο λιγοτερη βεβαια δοση, οσο ελεγαν οι οδηγιες για την προετοιμασια.... Και απο σημερα καθεται πολυ περισσοτερο στη φωλια ενω παλαιοτερα καθοταν μονο το βραδυ... Σημαινει κατι αυτο ;;;

Ευχαριστω πολυ ολους για τις αμεσες απαντησεις σας !!!
Φιλικα
Αλίκη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από gianniskilkis Σαβ Φεβ 11, 2012 8:19 pm

Αλίκη μάλλον άρχισε να κλωσάει συνεχόμενα .Φυσιολογικά δεν έχει πλέον πρόβλημα . Για να δούμε τώρα τι πουλιά ...έπιασε .Τώρα η άποψή μου σε περίπτωση που είναι άσπορα...είναι η εξής ,και που θα έκανα εγώ ...
1. Μην την ξαναενοχλήσεις .
2. Συνέχισε να της βάζεις ασβέστιο θα την βοηθήσει στην συνέχεια.
3. Γράψε την ημερομηνία και μέτρα 14 μέρες .Εάν έχουμε κατάσταση τότε θα δεις πουλάκια.Σε αντίθετη περίπτωση θα σηκωθεί από μόνη της στην 16 + ή θα της τα βγάλεις εσύ .
4. Τον αρσενικό άφησέ τον μαζί της.
5. Άκου και κάνα άλλο φίλο ....κάτι παραπάνω θα σου πει.
Άντε μακάρι όλα να πάνε καλά ...
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4964

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Φεβ 12, 2012 12:58 am

Σ ευχαριστω παρα πολυ Γιαννη !!! Να σαι καλαα !!! Περιμενω κι αλλες συμβουλες απο τους υπολοιπους !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Παρ Φεβ 17, 2012 4:34 pm

Καλησπερα σε ολους !!!
Σημερα εκανα ωοσκοπηση στα τρια αυγουλακια(7,8 και 9 ημερων) και δυστυχως ειναι και τα τρια ασπορα 100%.... Crying or Very sad Περαν του οτι ο αρσενικος ειναι τελειως απυρωτος πιστευω ακομη οτι αυτο το ζευγαρι δεν ταιριαξε γιατι παρατηρησα οτι οταν ο αρσενιος παει κοντα στη θηλυκια αυτη παει να τον τσιμπησει..:/
Το αλλο ζευγαρι τωρα... Ενω αυτη εχει στησει φωλια απο 5 φλεβαρη αυτη ενω ειναι ζωηρη καθεται που και που στη φωλια τα βραδια δεν εχει κανει κανενα αυτγο...:/ Μαλλον φταει η ηλικια της...
Γι'αυτο λεω να αλλαξω παρτενερ στις θηλυκιες καθως πριν 2 χρονια η καναρα με τα αυγα και ο αλλος αρσενικος ειχαν κανει 2 πουλακια!!! Τωρα ομως θελω τα φωτα σας!!!
Σκεφτομαι να πεταξω τα αυγα, να αλλαξω ζευγαρια και να αρχισω ξανα μια καλη και οργανωμενη προετοιμασια για 3-4 εβδομαδες ταυτοχρονα και για τα 3 ζευγαρια μου....
Εσεις τι μου προτεινετε να κανω....??? Τι προετοιμασια να ακολουθησω ;;;;

Ευχαριστώ πολύ !!!
Συγγνωμη και παλι για το μεγαλο ποστ!!
Φιλικα,
Αλικη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τετ Φεβ 29, 2012 9:15 pm

Πισω στα παλια με νεαα !!!
Αποφασισα να βαλω το ζευγαρι που μου ειχε κανει μωρακια πριν 2 χρονια.... Με το που εβαλα τον αρσενικο με τη θηλυκια αυτη του στηθηκε και αυτος τη βατεψε !!!! Μπροστα μου σε αποσταση 10 εκατοστων !!!!! Αλλα μετα εγινε πολυ επιθετικος και ηθελε να ξαναβατεψει αλλα αυτη δεν ηθελε και τα χωρισα γτ φοβηθηκα μην την τραυματισει...:/ Λεω να τα βαζω μαζι για λιγο να τη βατευει αυτος(μιας και δεν προκαλει προβλημα η παρουσια μου Razz ) και να τα ξαναχωριζω.... Αυτος επειδη ειναι τιγκα πυρωμενος τρωει μονο σπορους και καθαρο νερακι ενω αυτη τωρα εχει φωλια, νημα και αυγοτροφη μεχρι να κανει ολα τα αυγουλακια και ασβεστιο καθε μερα για να γεννησει και να μην εχουμε δυστοκιες.....
Ο αρσενικος που δεν βατευε την προυγουμενη θηλυκια την πεφτει κελαιδωντας στην πρωην αρρωστη καναρα !!! Τι να κανω???
Στο αλλο ζευγος συνεχιζω την προετοιμασια...
Περιμενω συμβουλες και ιδεες !!!!
Ευχαριστω πολύ
Αλικη !!!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Τετ Φεβ 29, 2012 11:28 pm

βρε συ αλικη αφου τα πουλια τα εχουν βρει αστα μαζι.δεν πειραζει που την κυνηγαει ο αρσενικος συναιχεια.αν φοβασαι μην σου κανει ζημια, δηλαδι να σου σπασει αυγα,η να σκοτωσει τα μικρα,μολις κανει η καναρα το πρωτο αυγο χωρισετον.
και βαλε και τον αλλο αφου γουσταρει την "αρωστη",(αν οντος ειναι και αρωστη)ποτε δεν ξερεις...........

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τετ Φεβ 29, 2012 11:47 pm

Θα δω τι θα κανω... Αλλα αυτος εινα πολυ επιθετικος ! Φοβαμαι μην της κανει πληγη... Στην αλλη την 1η χρονια που τα ειχα την ειχε χτυπησει...:/ Και ο αλλος με τον που τον εβαλα με την αλλη αρχισε να κελαιδαει !!!!! χαχα !!! Απιστευτοο ??

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από makoulas1988 Πεμ Μαρ 01, 2012 12:49 am

αλικη καλα σε λεει ο σιμος μπορι και τα καναρινια να εχουν τα βιτσια τους και εγω προχθες ενοσα ενα ζευγαρι και αρχισε ο αρσενικος τα βατεμα κατευθιαν και σημερα ολη μερα σχεδον μαλοναν και κυνιγιοτα συνεχεια σε σημιο που τρομαζαν και τα αλλα τα πουλια

makoulas1988
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ηλικία : 35
Τόπος : αλεξανδρεια ημαθιας
4608

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Παρ Μαρ 02, 2012 7:46 pm

Τελικα ειχατε δικιο.... Τα ενωσα οπως μου ειπατε και αυτος δεν την εχει πειραξει... Αυτη απο χθες εχει φτιαξει φωλιτσα (παλι την εσωτερικη προτιμησε αντι της εξωτερικης !!! Γγγκκκρρρρ.... Γιατιιι???? ) οποτε αυτος πλησιαζει τη φωλια αυτη ειτε του στηνεται ειτε του ζηταει να την ταισει(σπανια την ταιζει ο γυφτος !!!) και τωρα περιμενουμε το 1ο πιθανοτατα ενσπορο αυγουλακι !!! Μεχρι να κανει οολα τα αυγα βαζω αυγοτροφη καθημερινα και ασβεστιο στο νερακι μην παθουμε και τπτ !!! Τι αλλο να βαλω ??? Ακουω συμβουλες και προτασεις !!! Ειμαι πολυ ενθουσιασμενη και χαρουμενη!!! Very Happy
Φιλικα,
Αλικη

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Παρ Μαρ 02, 2012 10:51 pm

ωραια.αστα τωρα στην ησυχια τους.δεν χρειαζεται να τους κρατας το φαναρι.....και να τσακονονται δεν πειραζει αστους.την αυγοτροφη μολις κανει το πρωτο αυγο να την κοψεις,και δεν θελουν τιποτα αλλο να τους βαλεις.με την φωλια δεν καταλαβα τι προβλημα υπαρχει? αντι της εξωτερικης προτιμησε την εσωτερικη?και πιο το προβλημα?

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Μαρ 03, 2012 12:52 pm

Αυτη σημερα δε λεει να σηκωθει απο τη φωλια... Το εχει παρει παρα πολυ πατριωτικα !!! Και επειδη την εχω απο 2 μηνων δεν με φοβαται και δεν κουναει ρουπι η ατιμη !!! Κι ετσι δεν ειδα αν εχουμε αυγουλακι σμρ...:/ Πιστευω ομως οτι εχει κανει.... Αυτος τη ψιλοταιζει οποτε ολα βαινουν καλως ! Δεν τα ενοχλω... Μονο μια φορα την ημερα παω...Wink
Για τρεις μερες τους εβαζα στο νερακι ασβεστιο για τη θηλυκια... Να συνεχισω??
Πριν 2 χρονια ειχε προτιμησει εξωτερικη φωλια!!! Πιστευω οτι η εξωτερικη ειναι καλυτερη απο την εσωτερικη γι αυτο... Γιατι επελεξε την εσωτερικη???

Ευχαριστω πολυ !!!
Φιλικα
Αλικη !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από tony Σαβ Μαρ 03, 2012 5:26 pm

καταρχην για να καθεται συνεχεια μαλλον δεν εχει γεννησει ακομα.τωρα για την φωλια επελεξε αυτην που αισθανεται πιο ανετα και πιο ασφαλεια για την ιδια και τα αυγα της.
tony
tony
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 47
Τόπος : κερατσινι -πειραιας
5934

ΦΗΜΗ : 12

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Σαβ Μαρ 03, 2012 8:11 pm

Ωραια... Η ερωτηση μου ειναι να βαζω ασβεστιο στο νερακι ή οχι ???

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Σαβ Μαρ 03, 2012 10:50 pm

ασβεστιο 2 φορες την εβδομαδα ειναι καλα.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Μαρ 04, 2012 4:11 pm

Και ναι σημερα ανακαλυψα οτι η μικρη δεν καθεται τυχαια αλλα κλωσσαει 2 υπεροχα, γαλαζια αυγουλακιαααα !!!! Ο αρσενικος ειναι πληρως αδιαφορος για τα αυγα, δεν την κυνηγαει για να βατεψει αλλα που και που την ταιζει ο γλυκος μου οποτε μενει μαζι της !!! Ολα καλααα!!! Αυγοτροφη εχω κοψει !!!

Φιλικα !!!
Αλικη Very Happy Very Happy Very Happy

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από makoulas1988 Κυρ Μαρ 04, 2012 5:16 pm

συγνωμη μια ερωτιση τιν αυγοτροφη γιατη να την σταματιση? επιδει εμενα δεν με ειπε κανεις και δεν ηξερα τα δηνω κανονικα αυγοτροφη απλα εβγαλα την κοκκινη την πατε και εβαλα την ξερη αχι κιτρινη αυτη που μυριζη σαν μπισκοτο και παλι συγνωμη αλικη που ρωταω ασχετα και με το καλο τα αυγουλακια σου να βγουν απογονοι

makoulas1988
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Ηλικία : 35
Τόπος : αλεξανδρεια ημαθιας
4608

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Κυρ Μαρ 04, 2012 5:30 pm

Καλε δεν με πειραζεο καθολου!!! Νομιζω επειδη πυρωνει τον αρσενικο ο οποιος αρχιζει να κυνηγαει και παλι την καναρα και απο την αλλη η καναρα τρωει αυγοτροφη και δεν κινειται (εφοσον συνεχως κλωσσαει) και ετσι παχαινει... Σ' ευχαρστώ και απο το στομα και στου θεου τ αυτι !!! Wink

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Κυρ Μαρ 04, 2012 11:47 pm

αντε αλικη με το καλο!

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από gianniskilkis Δευ Μαρ 05, 2012 2:33 am

Άντε με το καλό να βγουν όμορφα γερά πουλάκια Αλίκη . σου αξίζει μετά τόση αγωνία....
gianniskilkis
gianniskilkis
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Μαϊμου
Αριθμός μηνυμάτων : 145
Ηλικία : 55
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
4964

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Δευ Μαρ 05, 2012 3:40 pm

Σας ευχαριστω οοολους πολυ για τις ευχες σας !!! Οριστε και μερικες φωτο απο το ζευγαρακι μας !!! Wink
http://img19.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img19/2064/p201401030312.jpg
http://img832.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img832/2921/p2016030312.jpg
http://img43.imageshack.us/content_round.php?page=done&l=img43/4920/p201503030312.jpg
Very Happy Laughing Wink

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Δευ Μαρ 05, 2012 11:07 pm

ομορφα ειναι.μπραβο αλικη.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από orion Τρι Μαρ 06, 2012 6:23 pm

με το καλό, καλή συνέχεια...
orion
orion
MEMBER gouldians.eu
MEMBER gouldians.eu

Άντρας Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 139
Ηλικία : 42
Τόπος : Γαλάτσι
5034

ΦΗΜΗ : 0

http://timbradoscanary-r74.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από alicedros Τρι Μαρ 06, 2012 9:25 pm

Καλησπερα !!!
3 του μηνα ειχαμε το 1ο αυγουλακι, 4 του μηνα το 2ο χθες (5 του μηνα) ειδα 3 αλλα σημερα παλι 3.....:/ Μπορει να σταματησε στα 3 ;;;; Εντωμεταξυ χθες της ειχα βαλει ασβεστιο... Μπορει να εχει παλι δυστοκια? Μηπως ειναι χωμενο πιο βαθια γτ δεν τα ειδα πολυ καθαρα....???

Ευχαριστω πολυ ολους !!!
Φιλικα
Αλικη !!!

alicedros
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Θηλυκό Κόκκορας
Αριθμός μηνυμάτων : 277
Ηλικία : 30
Τόπος : Αθήνα
4969

ΦΗΜΗ : 8

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από simos Τρι Μαρ 06, 2012 10:35 pm

μην αγχονεσαι αλικη!τρια αυγουλακια ειναι καλα.στην δευτερη γεννα ισως σου κανει παραπανω.να σκευτεις οτι εχει καναρες που κανουν μονο ενα αυγο.εισαι σε καλο δρομο παντος.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5666

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2 Empty Απ: Αναπαραγωγική περιοδος και διατροφικη προετοιμασία Νο 2

Δημοσίευση από Admin Τετ Μαρ 07, 2012 7:54 am

το θεμα κλειδωνει διοτι ξεφυγε απο την αρχικη του ερωτηση-απορια.

μακουλα για το ερωτημα σου με την αυγοτροφη ανοιξε νεο θεμα.

ΑΛΙΚΗ μην παρασυρεσαι και κανεις ενα θεμα συγχωνευμενο με 30, καθε ερωτημα που θα εχεις θα ανοιγεις νεο θεμα , να βοηθαμε τους νεους εκτροφεις οχι να τους μπερδευουμε, τα νεα ερωτηματα σου λοιπον σε νεα θεματα.

ευχαριστω

Υ.Γ. αντε και στα επομενα αλικη, αγαθα κοποις κτωνται
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9377

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης