gouldians.eu


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

gouldians.eu
gouldians.eu
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Donate
ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΕΙΤΕ ΕΔΩ
Παρόντες χρήστες
3 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 3 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

[ Δες όλη τη λίστα ]


Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 85, στις Κυρ Ιουλ 30, 2017 7:50 pm
WEB PET
SKROUTZ STORE
I SMS IT
KARIERA.GR
TOKOTOUKAN
MYSALES.GR

Κλούβες - Ζευγαρώστρες

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από Bullseye Τρι Νοε 22, 2011 10:26 pm

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα τη γνώμη σας στον τρόπο που θα χωρίσω ένα κομμάτι χόρου που έχω. Οι διαστάσεις που διαθέτω είναι : 2m μήκος, 1,35m ύψος και 1m πλάτος. Σε αυτό το χώρο θέλω να φτιάξω ζευγαρώστρες για καρδερίνες κυρίως. Στο μυαλό μου έχω δύο ιδέες :

1) 4 ζευγαρώστρες ως εξής : 1m μήκος, 60cm ύψος και στο πλάτος δεν έχω περιορισμό μπορώ να διαθέσω μέχρι και 80-90cm. Έτσι θα μπούν 2 ζευγαρώστρες κάτω και 2 πάνω τους με προυπόθεση να μπορούν πάνω κάτω αν χρειαστει να γίνουν μία μεγάλη κλούβα.
2) Δύο ζευγαρώστρες με διαστάσεις : 1m μήκος, 1,20 - 1,30 ύψος και 80-90cm πλάτος.

Εμένα με βολεύει η πρώτη περίπτοση διότι αν χρειαστεί θα μπορώ να τα μετακινήσω ποιο εύκολα. Το θέμα όμως είναι τι είναι καλήτερο. Είναι κατάληλες οι διαστάσεις της 1ης περίπτοσης ή είναι μικρές για καρδερίνες. Επίσης να πω ότι στην πρώτη περίπτοση θα μπορούσα να δόσω περισσότερο μήκος και να κάνω όμως 2 ζευγαρώστρες πάνω κάτω. Τέλος να πω ότι ο χώρος είναι η βάση του τεπόζητου του νερού στην ταράτσα του σπιτιού. Η βορινή πλευρά που θα είναι και το μήκος των κλουβιών άρα και το μεγαλήτερο μέρος τους απέχει 10cm από τοίχο οπότε είναι καλημένη, η πάνω πλευρά στα 15cm περίπου είναι καλημένη απο τη βάση που πατάει το τεπόζιτο, ανατολικά και διτικά είναι σχεδόν ακάλληπτο και απ το νοτιά είναι μερικώς προστατευμένο.

Περιμένω τις γνώμες μιας και από βδομάδα λέω να ξεκινήσω να τις φτιάχνω.

Ευχαριστώ!

Υ.Γ Το σκελετό των κλουβιών σκέπτομαι να τον κάνω από κόντρα πλακέ θαλάσσης και γύρω του θα βάλω κουνελόσυρμα με μικρή πιθανότητα στην μπροστινή πλευρά να βάλω προσώψεις του εμπορίου αναλόγως το κόστος βέβαια.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5589

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από Admin Τρι Νοε 22, 2011 10:37 pm

πολυ καλα τα ακουω, και προτεινω προσοψεις εμποριου το κοστος περιπου 9 ευρω η μια, προσοχη στο κουνελοσυρμα γιατι σκουριαζει να μην σου δημιουργησει θεμα, και προσοχη στααρπακτικα γιατι μου φαινεται οτι θα ειναι εκτεθειμενα.............

μπραβο για την σκεψη εκμεταλλευσης κενου χωρου.
Admin
Admin
Admin

Άντρας Άλογο
Αριθμός μηνυμάτων : 2385
Ηλικία : 45
Τόπος : ΜΑΡΑΘΩΝΑΣ
9356

ΦΗΜΗ : 126

http://www.senmoticred.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από simos Τρι Νοε 22, 2011 11:09 pm

ανδρεα αντε με το καλο να τις καμαρωσουμε!προσοχη μονο στις κουκουβαγιες!!!

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5645

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από Bullseye Τρι Νοε 22, 2011 11:23 pm

Έψαχνα καιρό χώρο για να φτιάξω ζευγαρώστρες για καρδερίνες και τελικά κατέληξα εκεί. Όσο για τα αρπακτικά έχω σκευτεί τρόπο προφύλαξης αλλά θέλω να το δω στην πράξη. Δε μου είπατε όμως ποια απ τις δύο επιλογές (και άλλη πρόταση θα είναι ευπρόσδεκτη) θεωρείτε καλήτερη κατά τη γνώμη και εμπειρία σας.

Το κουνελόσυρμα νομίζω είναι ανοξύδοτο Λευτέρη. Τουλάχιστον σε μια άλη κλούβα που το έχω δοκιμάσει δεν έχω πρόβλημα σκουριάς και να σκευτείς ότι πέραν της βροχής την πλένω με σαπούνι και νερό.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5589

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από simos Τρι Νοε 22, 2011 11:28 pm

εμπειρικα και μονο θα πω την 2 επιλογη.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5645

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από billys Τετ Νοε 23, 2011 10:13 am

να κανεις αυτο που δεν επιτρεπει ρευμα αερα να περναει μεσα απο τα κλουβια, κ εμεις να κοιμηθουμε σε αερακι το πρωι παμε γιατρο, εκτος απο τα αρπακτικα να υπολογισεις και τα "φιλικα" πουλια που μεταφερουν ασθενειες και παρασιτα στον τροπο προφυλαξης. καλη επιτυχια!
billys
billys
SILVER MEMBER gouldians.eu
SILVER MEMBER gouldians.eu

Άντρας Δράκος
Αριθμός μηνυμάτων : 272
Ηλικία : 48
Τόπος : κατερινη
5955

ΦΗΜΗ : 10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από simos Τετ Νοε 23, 2011 4:04 pm

billys έγραψε:να κανεις αυτο που δεν επιτρεπει ρευμα αερα να περναει μεσα απο τα κλουβια, κ εμεις να κοιμηθουμε σε αερακι το πρωι παμε γιατρο, εκτος απο τα αρπακτικα να υπολογισεις και τα "φιλικα" πουλια που μεταφερουν ασθενειες και παρασιτα στον τροπο προφυλαξης. καλη επιτυχια!

ανδρεα αυτο που λεει ο βασιλης να το παρεις πολυ σοβαρα υποψιν.δεν πρεπει να πλησιαζουν στις ζευγαρωστρες σπουργιτια και δεκαοχτουρες.μπορει να νοσησουν οι καρδερινες σου και να μην το ξερεις.

simos
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Ποντικός
Αριθμός μηνυμάτων : 614
Ηλικία : 51
Τόπος : χιος
5645

ΦΗΜΗ : 4

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από Bullseye Τετ Νοε 23, 2011 6:10 pm

Έχω μια ιδέα για το πως θα κρατήσω μακριά τα σπουργίτια και τα αρπακτικά αλλά θέλω να κάνω την κατασκευή για να το δω στην πράξη. Και στις δύο περιπτώσεις θα είναι καλημένα τα κλουβιά από τα ρεύματα αέρα. Σαν μέγεθος η πρώτη περίπτωση είναι κατάλληλο για ιθαγενή και ιδιαίτερα για καρδερίνες?

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5589

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κλούβες - Ζευγαρώστρες Empty Απ: Κλούβες - Ζευγαρώστρες

Δημοσίευση από Bullseye Δευ Νοε 28, 2011 12:28 pm

Αν δεν έχει κάποιος να προσθέσει κάτι ας κλειδώσει Λευτέρη. Αυτή τη βδομάδα μάλλον θα ξεκινήσω την 1η κλούβα. Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Και αν κάποιος θελει και κάτοι άλο να πει και έχει κλειδώσει το θέμα ας μου στείλει pm.

Bullseye
GOLD MEMBER gouldians.eu
GOLD MEMBER gouldians.eu

Άντρας Τίγρης
Αριθμός μηνυμάτων : 412
Ηλικία : 37
Τόπος : Χίος
5589

ΦΗΜΗ : 0

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης